ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تقدیر آمریکا از ژاپن برای موافقت با ادامه فعالیت پایگاه نظامی اوکیناوا

تقدیر آمریکا از ژاپن برای موافقت با ادامه فعالیت پایگاه نظامی اوکیناوا

ایرنا/ اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه از تصمیم دولت ژاپن مبنی بر موافقت با ادامه فعالیت پایگاه نظامی آمریکایی در اوکیناوا تقدیر و تشکر کرد.

وی که امروز عازم کره جنوبی بود در داخل هواپیما در گفت وگو با خبرنگاران گفت: تعهد توکیو برای لغو ممنوعیت جابه جایی پایگاه هوایی فوتنما در اوکیناوا به رغم مخالفت های عمومی در آن کشور شایسته تقدیر است.
کارتر ابقای این پایگاه برای استقرار افسران نیروی دریایی آمریکا در شرق آسیا را برای ایالات متحده و نیز برای ساکنان اوکیناوا بسیار مفید خواند و اقدام دولت ژاپن برای پایبندی به تعهدات تاریخی خود را قابل ستایش دانست.
به گزارش ایرنا، در حالی که اختلافات بر سر پروژه جنجالی انتقال پایگاه نظامی اوکیناوا همچنان ادامه دارد و فرماندار اوکیناوا پیش از این دستور متوقف شدن این پروژه را صادر کرده بود، اما دولت ژاپن سه شنبه گذشته با این اقدام مخالفت کرده است.
طرح انتقال پایگاه هوایی فوتنما نخستین بار در سال 1996 میلادی مطرح شد و این طرح با مخالفت ساکنان منطقه روبرو شد.
ساکنان اوکیناوا خواستار بسته شدن این پایگاه نظامی یا انتقال آن به سایر مناطق ژاپن هستند.
اوایل ماه جاری تاکیشی اوناگا فرماندار اوکیناوا مجوز کار و ساخت و ساز در این پایگاه نظامی جنجالی را لغو کرده است. کیچی ایشی وزیر زمین و زیرساخت ژاپن تاکید کرد: ما تصمیم گرفتیم تا لغو مجوز فعالیت در پایگاه نظامی اوکیناوا را رد کنیم.
یوشیهیده سوگا سخنگوی دولت ژاپن نیز تاکید کرد که تصمیم اوناگا برای متوقف کردن این پروژه، شایسته نبوده است. دولت ملی بهترین تصمیم را گرفته تا خطر مربوط به پایگاه نظامی فوتنما را از بین ببرد.
واشنگتن و توکیو بارها از این پروژه حمایت کرده اند به طوری که شینزو آبه نخست وزیر ژاپن تاکید کرده است که انتقال پایگاه نظامی آمریکا تنها راهکار است.
نگرانی های مربوط به مسائل زیست محیطی و مخالفت های گسترده با ادامه حضور نظامیان آمریکایی در ژاپن تاثیر زیادی در مخالفت فرماندار اوکیناوا با انتقال پایگاه نظامی آمریکا داشته است.
در ماه آوریل، 'گن ناکاتانی' وزیر دفاع ژاپن و اشتون کارتر همتای آمریکایی وی بر اجرای طرح انتقال پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوا تاکید کرده بودند. این طرح در سال 2006 میلادی بین دولت های آمریکا و ژاپن به امضا رسیده است.
بیش از نیمی از 47 هزار نظامی آمریکایی مستقر در ژاپن در اوکیناوا حضور دارند. این منطقه کمتر از یک درصد خاک ژاپن را تشکیل داده است.
آمریکا در ژاپن و کره جنوبی دارای 6 پایگاه دریایی- هوایی است که از سال1998 (1377) نیروهای آمریکا در آن مستقر هستند.
بطور عمومی واشنگتن در همه سال های حضور خود در منطقه شرق آسیا به دنبال ایجاد تعادل و توازن منطقه ای و البته با حضور قدرتمندانه خود بوده و در اصل با حمایت از کشورهای شرق دور نظیر ژاپن و کره جنوبی تلاش کرده ترتیباتی جهت حرکت به سمت توازن منطقه ای ایجاد کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X