ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اعتراض گسترده مردم مالزی به پیمان آمریکایی دو سوی اقیانوس

اعتراض گسترده مردم مالزی به پیمان آمریکایی دو سوی اقیانوس

ایرنا/ هزاران نفر از مردم مالزی روز شنبه در آستانه تلاش دولت برای تصویب پیمان آمریکایی تجارت آزاد دو سوی اقیانوس آرام در پارلمان، تجمعی اعتراض آمیز برگزار کردند تا نشان دهند موافق دیدگاه دولت برای پیوستن به این پیمان نیستند.

حدود 10هزار شرکت کننده در این تجمع هراس دارند که این کشور جنوب شرق آسیا اگر وارد پیمان آمریکایی مشارکت دو سوی اقیانوس آرام شود، کنترل اقتصاد خود را از دست بدهد.
این شهروندان مالزیایی در اعتراض سه ساعته خود در روز شنبه در پی اثبات این موضوع به نمایندگان پارلمان این کشور بودند که این پیمان مخالفانی نیز دارد و باید موضوع هنگام بررسی در مجلس مدنظر قرار گیرد.
این تجمع با فراخوان حزب اسلامی مالزی (پاس) و تعدادی از سازمان ها و اتحادیه های دانشجویی غیردولتی و با شعارهای ضد این پیمان در 'پادانگ مربوک' شهر کوالالامپور پایتخت مالزی برگزار شد.
مخالفان پیمان دوسوی اقیانوس تاکید دارند از این که منافع ملی در این پیمان آمریکایی 12 عضوی به نفع شرکت های چند ملیتی خارجی با خطر مواجه شود، هراس دارند.
پارلمان مالزی قرار است در نشست ویژه ای از روز سه شنبه تا پنجشنبه هفته جاری در مورد این لایحه بحث برانگیز تصمیم گیری کند.
اگر چه این لایحه به احتمال زیاد در پارلمان مالزی با توجه به اینکه حزب حاکم اکثریت کرسی ها را در اختیار دارد به تصویب می رسد، اما معترضان گفته اند آرزو دارند پارلمان و نمایندگان مجلس با وجدان خود وارد رای گیری شوند و آینده مالزی را در نظر بگیرند.

'ابراهیم علی' رئیس سازمان غیردولتی 'پرکاسا' در مالزی که از حقوق مالایی های این کشور دفاع می کند، در این تجمع با رد پیمان دو سوی اقیانوس آرام، گفت که این پیمان بخشی از استراتژی آمریکا برای اعمال فشار بر مالزی است.
وی این پیمان را مشکوک و به نفع شرکت های بزرگ آمریکایی دانست و گفت: از زمانی که نجیب تون رزاق با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در هاوایی گلف بازی کردند و اوباما طی دو سال دو بار به کوالالامپور سفر کرد من حتی بیشتر به این پیمان تجاری مشکوک شدم.
فعالان دانشجویی مالزی نیز در حالی که دست نوشته هایی با خود حمل کردند، ورود این کشور به پیمان آمریکایی دو سوی اقیانوس را محکوم کردند.
این دانشجویان خطاب به 'نجیب تون رزاق 'نخست وزیر مالزی فریاد می زدند 'آینده دانشجویان فروشی نیست'.
بحث ورود شورای فتوای مالزی در مورد مواد غذایی و نوشیدنی ها از کشورهای عضو این پیمان نیز در مباحث سخنرانان این تجمع مطرح شد.
موافقتنامه تشکیل منطقه آزاد تجاری کشورهای حاشیه اقیانوس آرام سرانجام پس از 7 سال مذاکره اوایل مهر ماه سال جاری امضا شد و اکنون باید در مجلس های قانونگذاری کشورهای عضو از جمله مالزی تصویب تا سپس در هفته نخست ماه آینده میلادی 12 کشور عضو آن را به صورت نهایی امضا کنند.
پیش از این نیز گروه های فعال مالزیایی با تجمع مقابل پارلمان خواستار تصویب نشدن این پیمان در پارلمان شده بودند.
برخی سیاسیون و مالزیایی معتقدند دولتمردان این کشور پیمان ترانس پاسیفیک یا تجارت آزاد دو سوی اقیانوس آرام را با هدف تداوم دوستی با آمریکا امضا کرده اند.

این گروه تاکید دارند پیمان تجاری نوظهور مشارکت دو سوی اقیانوس آرام، اهرم اقتصادی آمریکا برای پیروز شدن بر چین در مبارزه قدرت در آسیا خواهد بود.
مالزی، برونئی، سنگاپور، شیلی، استرالیا، کانادا، ژاپن، مکزیک، پرو، ویتنام، آمریکا و نیوزیلند 12 کشور عضو این پیمان تجاری هستند.
براساس این پیمان، کشورهای عضو ضمن از میان برداشتن مانع های تجاری و تعرفه ای، معیارهای مشخصی را در زمینه بهره جویی از نیروی کار، محیط زیست و حفاظت از مالکیت معنوی به کار خواهند بست و همکاری های اقتصادی خود را گسترش می دهند.
این پیمان بیش از 800 میلیون نفر از جمعیت جهان را دربر می گیرد و 40 درصد تجارت جهانی را به خود اختصاص خواهد داد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X