ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بی تدبیری، امید فوتبال را پرپر کرد

بی تدبیری، امید فوتبال را پرپر کرد

رصد/ متن پیش رو در سایت تحلیلی "رصد" منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

«حذف با بهترین نسل امیدهای فوتبال ایران». شامگاه جمعه دوم بهمن ماه، شنیدن این جمله ی تکراری باردیگر کام فوتبالدوستان ایرانی را تلخ کرد تا سریال ناکامی راهیابی فوتبال ایران المپیک چهل سالگی را هم پشت سر بگذارد. چهل سالگی نمادی از پختگی و ثبات است. هنگامه نگاه به گذشته، باز اندیشی در عمر سپری شده و درس گرفتن از اشتباهات برای تکرار نشدن ناکامی ها. اما نتایج تیم فوتبال امید ایران در رقابت های زیر ۲۳ سال آسیا نشان داد که برای مدیران کلان ورزش کشور و کرسی نشینان فدراسیون فوتبال، بازبینی این عمر چهل ساله هم مجالی برای عبرت گیری و برنامه ریزی فراهم نکرده است.

در شبی که فوتبال ایران در غم فقدان همایون بهزادی به سوگ نشسته و منتظر خبر خوش پیرزی مقابل ژاپن و صعود به مرحله نمیه نهایی بود نتیجه ای دور از انتظار رقم خورد تا فوتبال ملی به جای مرهم، زخمی بر نمک باشد. نتیجه ای که البته بر خلاف بازی خوب بازیکنان ایران در جریان۹۰ دقیقه بود اما تابلوی ورزشگاه در پایان ماراتن۱۲۰ دقیقه ای از نقش برآب شدن رویای حضور در المپیک ریو حکایت می کرد.

نگرش های کوتاه مدت و «باری به هر جهت گذراندن» همچنان بر مدیریت کلان ورزش کشور حاکم است
قرمزپوشان ایران که در طول دونیمه مسابقه پابه پای چشم بادامی های تیره پوش دویدند و در بعضی دقایق حتی از حریف بهتر ظاهر شدند در وقت های اضافه با اشتباهات پرتعداد خود، نبض بازی را از دست رفته دیدند و با خوردن سه گل از دور رقابت ها حذف شدند.

فارغ از تحلیل فنی این مسابقه که در ساعات گذشته از سوی برخی کارشناسان فوتبال ارائه شده است آنچه این ناکامی را سنگین تر و تلخ تر می کند تاثیرگذاری عوامل مدیریتی و مسائل حاشیه ای است. شاید پس از ناکامی امیدهای ایران از راهیابی به المپیک ۲۰۱۲ لندن که با اشتباهی بچه گانه و بازی دادن به بازیکن محروم رخ داد، ناکامی این دوره بیش از هر دوره دیگر طرفداران فوتبال را آزرده خاطر کرد.

نباید فراموش کرد که بخش عمده ای از این ناکامی، ناشی از فقدان مدیریت یکپارچه در تیم امید بود. کادر فنی تیم امید گزینه مطلوب و مدنظر سازمان تربیت بدنی محسوب می شد و فدراسیون فوتبال از سر ناچاری ناگزیر از پذیرش و همکاری با آن بود. انتخاب محمد خاکپور به عنوان سرمربی و محمد مایلی کهن به عنوان مدیر فنی که هر دو از لحاظ کارنامه سوابق قابل دفاعی نداشتند از سوی وزارت ورزش نگرانی های زیادی را به وجود آورد اگرچه قرار گرفتن نام حبیب کاشانی به عنوان سرپرست، بخش عمده ای از دغدغه های افکار عمومی برای اداره این تیم را برطرف می کرد اما کاشانی هم نتوانست با ارتباطات و پیوندهای پنهان و عیان خود، طلسم حضور فوتبال ایران در المپیک را بشکند. اردوهای بلند مدت و تدارکات قابل قبول در کنار همکاری همه جانبه سازمان لیگ و کیفیت نسبتاً مطلوب مهره های تیم امید، در چاله باتلاق گونه ضعف کادر فنی گیر کرد و در ایستگاه دوحه متوقف شد. حضور حاشیه برانگیز مایلی کهن در کادر فنی تیم امید و دو قطبی تیم امید- بزرگسالان که بر مبنای اختلاف نظر شدید او و کی ورش ایجاد شد این چاله را به گودالی بی انتها تبدیل کرد که قربانی اش فوتبال ملی و البته نسلی دیگر از جوانان ناکام فوتبال ایران بود.

در حالی که برخی از هزینه هشت میلیارد تومانی وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و فدراسیون فو‌تبا‌ل برای تیم ‌ملی امید می گویند، آورده این تیم چیزی جز شکست و تداوم حسرت نبود. این در حالی است که حبیب کاشانی هم مدعی است مبلغ قابل توجهی را از طریق «خیرین» جذب کرده تا هزینه اردوهای تیم را تامین کند.

خاکپور پاسخ این سئوال را نداد که چرا پس از ناکامی در رسیدن به آرزویی چهل ساله باید این اعتراف تلخ را مطرح کند
همان گونه که تحلیلگر خبرآنلاین نوشته است، این تیم در تهران حذف شد. برای ردیف کردن مقصران هم خیلی نباید راه دور برویم. به راحتی می توانیم بشماریم. از عالی ترین مقام ورزشی کشور که نشان داده به این کادر علاقه ای ویژه داشته . از کیومرث هاشمی ، رئیس کمیته ملی المپیک که هر بار ضبط ها خاموش بود می گفت این کادر نیاز به تقویت دارد اما یکبار به عنوان مسئول کاروان المپیکی دم نزد چون تیمی که داشت هزینه اش از جایی دیگر می آمد، به نظر او بهترین حالت ممکن بود. آنها که هیچ وقت روی المپیک حساب باز نمی کردن، این بار هم اگر این تیم اوت نمی شد ، کسی یقه او را نمی گرفت. از اسم کفاشیان و بی خیالی هایش بهتر است بگذریم . از اینکه تیم امید را برون سپاری کرد و کسی نفهمید ، حبیب کاشانی چقدر پول آورد ،حساب ویژه تیم امید چرا به حساب فدراسیون فوتبال نمی رفت و اصلا همان طور که وزارت ورزش گفته ، فدراسیون پول های این تیم را داده یا حبیب کاشانی و خیرینش؟».

شاید اظهارنظر صادقانه اما دیرهنگام محمد خاکپور در نشست خبری بازی دیشب، به بهترین شکل وضعیت آشفته حاکم بر فوتبال ایران را نشان داد. آنجا که این مدافع سابق تیم ملی با قدردانی از حمات ۱۵ ماهه کادر فنی، مدیریت و تدارکات تیم گفت:« از مردم ایران هم عذرخواهی می‌کنم و اگر امشب باختیم به خاطر دانش کم من بود که نتوانستم آن را به تیم منتقل کنم و به لحاظ تاکتیکی به تیمم کمک کنم»خاکپور اما پاسخ این سئوال را نداد که چرا حالا و چرا اینجا، پس از ناکامی در حساس ترین مرحله رسیدن به آرزویی چهل ساله این اعتراف تلخ را مطرح کند.آیا کسانی که با استدلال های عجیب خود از نام های نامدار و دارای کارنامه عبور کردند و مربی و شاگرد قدیمی را روی نیمکت امیدها نشاندند نباید پاسخگویی این ناهماهنگی آشکار باشند؟ مسئولان فدراسیون که در رسیدگی به این تیم منفعلانه عمل کرده و عنان امور را به طور کامل به حبیب کاشانی سپردند و با تعلل در بستن قراردادی مناسب با کادر فنی حواشی فراوانی را ایجاد کردند کجای این معادله قرار دارند؟ لجبازی های کودکانه وزیر ورزش و رییس خنده روی فدراسیون فوتبال تا کجا ادامه خواهد داشت؟ تا کی باید شاهد هدررفت سرمایه های مادی ومعنوی ورزش کشور با غفلت مدیران این عرصه باشیم. اینها همه سئوالاتی است که در چرخه تکراری سوء مدیریت مسئولان ورزشی کشور مدام مطرح شده و بی پاسخ مکفی رها می شود. در حالی که بیمار، منشاء درد و نحوه درمان شناخته شده، اراده ای از سوی درمانگر دیده نمی شود. چرا که نگرش های کوتاه مدت و «باری به هر جهت گذراندن» همچنان بر مدیریت کلان ورزش کشور حاکم است. اگر این نگرش مخرب اصلاح نشود دور نباشد که در آستانه المپیک۲۰۲۰ استانبول بازهم شاهد آسیب شناسی ناکامی فوتبال ایران باشیم. جان کلام را علی (ع) به موجزترین شکل بیان کرده استکه«عبرت ها چه بسیاراند و عبرت گیرندگان چه اندک…»

*مرتضی حسینی
[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X