ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ورود العربیه به جزئیات ردصلاحیت ها بسته رصــد انتخاباتی (12)

ورود العربیه به جزئیات ردصلاحیت ها / بسته رصــد انتخاباتی (12)

رصد/ متن پیش رو در سایت تحلیلی "رصد" منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

آیت الله خاتمی در خطبه های نماز جمعه تهران گفته است: اگر کارگزاری بگوید من زیر بار رد صلاحیت‌های شورای نگهبان نمی‌روم، به زیر مجموعه خودش هم بگوید شما هم زیر بار رد صلاحیت‌ها نروید، نام این تقلب است، این تسلیم شدن در برابر قانون محسوب نمی‌شود. کسی که خودش تسلیم قانون نیست می‌خواهد مجری قانون باشد...

بسته رصد انتخاباتی به صورت روزانه به مرور کوتاه اخبار و تحلیل های مرتبط با انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان می پردازد و شما را روزانه در جریان مهمترین رویدادها و تحلیل های مرتبط با انتخابات ۷ اسفند قرار می دهد. دوازدهمین بسته رصد انتخاباتی را در ادامه می خوانید:


اظهار نظر آیت‌الله وحید خراسانی درباره فرزندان امام
روزنامه شرق امروز عکس یک خود را به آیت الله وحید خراسانی اختصاص داد و نوشت: آیت‌الله وحید خراسانى از مراجع تقلید، روز گذشته در دیدار با برخى از شاگردانش گفت: نظرم در رابطه با حسن آقا همان است که قبلا گفتم؛ «المرء یحفظ فى ولده». او افزود: اگر علاقه‌اى به آقای خمینى دارند در اولادش حفظ کنند. این مرجع عالی‌قدر تقلید تأکید کرد: اگر بفهمند، (درمى‌یابند که) حفظ آقای خمینى (در) حفظ (اولاد) ایشان است و هرچه اینها دارند از اوست.


خواسته 7694 طلبه و استاد حوزه علمیه قم از شورای نگهبان
خبرگزاری فارس نوشت: 7694 نفر از طلاب و اساتید حوزه علمیه قم با امضای طوماری از اعضای شورای نگهبان خواستند از ورود حامیان مادی و معنوی و ساکتین فتنه که جزو حامیان فتنه محسوب می‌شوند، در عرصه انتخابات جلوگیری کنند.


شرط ابتکار برای برگزاری انتخابات خوب
روزنامه ابتکار در سرمقاله خود با طرح این سوال «انتخابات خوب با نتیجه بد؟ یا انتخابات بد با نتیجه خوب؟» نوشت: در سپهر سیاست ایران همواره شاهد چهار نوع برخورد با انتخابات هستیم.
الف: انتخابات خوب، نتیجه خوب
ب: انتخابات بد، نتیجه خوب
ج: انتخابات خوب، نتیجه بد
د: انتخابات بد، نتیجه بد
درنهایت این روزنامه در جمع بندی خود می نویسد: به طور طبیعی بدترین فرض همین سناریوی چهارم می باشد. آنچه از صراحت کلام مقام معظم رهبری پیداست انتخابات خوب مرادشان است و اینکه می فرمایند همه بیایند حتی کسانی که نظام و یا رهبری را هم قبول ندارند بخاطر ایران بیایند دلیل محکمی است بر اینکه برای نظام نتیجه فرع است و آنچه اصل و اساس و تامین کننده منافع ملی و عامل افزایش قدرت ملی و خنثی کننده کید دشمنان است، انتخاباتی با میزان مشارکت حداکثری می باشد. می توان انتخابات اسفندماه را به آیینه انسجام و اتحاد ملی تبدیل کرد بشرط اینکه ملاک منافع ملی و قانون باشد.


مخالفت زیباکلام با گزاره «مجلسِ هماهنگ با دولت»
صادق زیباکلام در گفتگو با روزنامه آرمان گفت: من اساسا با این اندیشه که مجلس آینده باید با دولت همراه و هماهنگ باشد، موافق نیستم. وظیفه مجلس این است که در حقیقت نظارت بر کار قوه مجریه را انجام دهد و از قوه مجریه بخواهد تا در برابر عملکرد خود پاسخگو باشد و در امور کلان کشور نظارت داشته باشد.
وی افزود: اگر به نامزدهای اصولگرا و میانه‌رو و اصلاح‌طلبان باقیمانده رای دهیم، جلوی راهیابی تندروها را خواهیم گرفت و با این کار میزان حضور آنها در مجلس کمتر از میزان فعلی خواهد بود. مهم تر از حضور اصلاح‌طلبان در مجلس آینده عدم حضور تند روهاست.


توقع مردم از رئیس جمهور برای حفظ آرامش کشور
روزنامه خراسان به دنبال اظهارات جنجالی رئیس جمهور در جمع استانداران و فرمانداران در سرمقاله امروز خود نوشت: باور ما به اعضای محترم شورای نگهبان این است که آن‌ها به رعایت حق الناس چنان اهمیت می‌دهند که نه فشارهای سیاسی بر تصمیم آن‌ها اثر می‌گذارد و نه در واکنش به این فشارها موضعی تقابلی می‌گیرند اما بی‌تردید بررسی مسائل در فضایی بی‌تنش و بدون حاشیه نتیجه بهتری خواهد داشت. به نظر می‌رسد توقع مردم از آقای رئیس جمهور این است که از ظرفیت‌های خود برای رعایت هر دو سویه حق الناس( چه حق الناس انتخاب شدن و چه حق الناس احراز صلاحیت) استفاده کنند و مهمتر از آن توقع مردم از آقای رئیس جمهور این است که خود اولین منادی حفظ آرامش در کشور و حرکت صرفا بر مدار قانون باشند.


گزارش دویچه وله از اظهارات ائمه جمعه در واکنش به روحانی
دویچه وله فارسی در گزارشی با عنوان «واکنش تند امامان جمعه به انتقاد حسن روحانی از شورای نگهبان» نوشت: «خطبه‌های نماز جمعه این هفته در ایران به دفاع از عملکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت‌ها و حمله به منتقدان اختصاص داشت. امام جمعه مشهد تلویحا حسن روحانی را به دنباله‌روی از فوکویاما متهم کرد و او را "ضد ولایت فقیه" خواند.» دویچه وله در گزارش خود با اشاره به اظهار نظرهای مختلف سعی کرده است صف بندی خاصی میان ائمه جمعه و نگاه نمایندگان مجلس و دولتی ها ترسیم کند.


ورود العربیه فارسی به جزئیات ردصلاحیت ها
وب سایت العربیه فارسی با ورود به جزئیات رد صلاحیت ها با پوشش اظهارات داریوش قنبری این تیتر را در صفحه اصلی خود قرار داد: «حمایت از سیاست خارجی دولت روحانی دلیل رد صلاحیت‌ در انتخابات مجلس ایران».
این خبرگزاری نوشت: داریوش قنبری فعال سیاسی اصلاح طلب می‌گوید که به او گفته شده مواضعش در حمایت از دیپلماسی هسته‌ای دولت حسن روحانی، باعث رد صلاحیتش در انتخابات مجلس شورای اسلامی شده است.


بیش از 50 درصد ردصلاحیت شده‌ها اصولگرایان هستند
نقوی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس متذکر شد: کسی با کسی از روی غرض برخورد نمی‌کند، بیش از 50 درصد ردّ صلاحیت شده‌ها اصولگرایان هستند، کجای این ردصلاحیت‌ها جناحی انجام شده است؟ من نمی‌دانم چرا قضاوت‌های نادرست انجام می‌دهیم.


2اشکال شریعتمداری به آمار روحانی
حسین شریعتمداری در سرمقاله روزنامه کیهان نوشت: آقای روحانی اظهارنظر عجیب دیگری نیز دارند. ایشان مجموعه اصلاح‌طلبان و کارگزاران و مدعیان اعتدال در کشور را بین 7 تا 10 میلیون نفر ارزیابی می‌کند! و می‌گوید، همانگونه که اقلیت‌های یهودی و مسیحی و زرتشتی هر کدام نماینده خود را در مجلس دارند چرا این جمعیت 7 تا 10 میلیونی نباید وارد مجلس شوند؟! در این‌باره گفتنی است؛
الف: شمار مورد اشاره‌ آقای روحانی هیچ سند قابل تکیه‌ای ندارد که بگذریم!
ب: باید از آقای روحانی پرسید آیا جنابعالی جمعیت مورد ادعای خود را بیرون از اعتقادات اسلامی تلقی می‌کنید که می‌فرمائید مانند اقلیت‌های دینی یهودی و مسیحی و زرتشتی در مجلس شورای اسلامی به آنان سهمی داده شود؟!


دفاع مطهری از مجلس ششم و نظرش درباره ریشه ردصلاحیت ها
نماینده مردم تهران ریشه رد صلاحیت‌ها را ترس از فریب‌خوردن مردم در انتخاب داوطلبان دانست و گفت: نبایداز این ترسید که مجلسی علیه نظام تشکیل شود.
به گزارش خبرآنلاین علی مطهری در مراسم رونمایی از کتاب بازیگران و بازیگردانان مجلس با بیان اینکه این محدودیت در بررسی صلاحیت‌ها باید محدود و مربوط به فساد اخلاقی و فساد سیاسی مثل جاسوسی است، ادامه داد: اینکه برخی مجلس ششم را مجلس نامطلوب معرفی می‌کنند شاید به خاطر تبلیغاتی است که علیه آن انجام شده است. مجلس ششم غیر از مسئله تحصن، مجلس ناموفقی نبوده و در اجرای فصل سوم قانون اساسی گام های مهمی برداشته و در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی تلاش کرده است. نباید از این ترسید که مجلسی بر ضد نظام تشکیل شود. اینکه گفته می‌شود تعدادی از نمایندگان مجلس ششم به رهبر نوشتند، متن نامه هم بد نبود و امروز برخی از آن پیش‌بینی ها به وقوع پیوسته است.


نظر آیت الله خاتمی درباره تقلب مجریان انتخابات
تابناک گزارش داد که آیت الله خاتمی در خطبه های نماز جمعه تهران گفته است: اگر کارگزاری بگوید من زیر بار رد صلاحیت‌های شورای نگهبان نمی‌روم، به زیر مجموعه خودش هم بگوید شما هم زیر بار رد صلاحیت‌ها نروید، نام این تقلب است، این تسلیم شدن در برابر قانون محسوب نمی‌شود. کسی که خودش تسلیم قانون نیست می‌خواهد مجری قانون باشد، کسانی که حلقه واسط هستند و خودشان می‌خواهند امانت را به امین آن واگذار کنند، خودشان باید امین باشند. کسی که امین نباشد قهرا نمی تواند قانون را اجرا کند.


چرا نباید حمله روحانی به شورای نگهبان را جدی بگیریم؟
آن طور که مشرق گزارش کرده است مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی در خصوص سخنان اخیر رئیس‌جمهور نوشت: حمله به شورای نگهبان را جدی نگیرید، فردا شاید به جای دیگری هم حمله کنند؛ آن را هم جدی نگیرید؛ همه اینها ناشی از استراتژی است که من آن را فرار از اقتصاد به سیاست می‌خوانم.


تذکر انتخاباتی حبیبی به روحانی
حبیبی تصریح کرد: دولت باید مراقب باشد که وارد رقابت‌های جناحی و انتخاباتی نشود و از بیان مطالب تنش زا جلوگیری کند، زیرا رقابت وظیفه جناح‌هاست و هر جناح مطالبی را در مورد مسائل انتخابات لازم بداند، بیان می‌کند.
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در گفتگو با تسنیم افزود: آن ها هم فرصت این کار دارند و اموری نیز که باید به آن بپردازند همین مباحث انتخاباتی و سیاسی کشور است و معتقدم دولت بهتر است به جای صرف وقت برای بیان مطالب غیراصلی وقت خود را صرف مطالب اصلی مردم کند.


بسیاری از ردصلاحیت شده ها، هیچ پرونده ای ندارند
محمد نیشابوری، عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار در ارتباط با ردصلاحیت‌های صورت گرفته توسط شورای نگهبان گفت: اصلاح‌طلب‌ها نه به دنبال ایجاد مجلسی مثل مجلس ششم هستند و نه در آرزوی آن. واکنش شورای نگهبان در مقابل ردصلاحیت‌ها برای اصلاح‌طلب‌ها عجیب است. خیلی از نامزدهایی که دارای هیچ پرونده‌ای نیستند از غربال شورای نگهبان رد نشده‌اند.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفتگو با ایسنا ادامه داد: در این شرایط باب گفت‌وگو با شورای نگهبان باز است.چه جناح اصلاح‌طلب، چه اصولگرا و چه شورای نگهبان خارج از این کشور و نظام نیستند. پس می‌توان با یکدیگر گفت‌وگو کرد. شورای نگهبان هم نگفته است که این آخرین راه است. موج اعتراضات و یا تحریم انتخابات غلط است همان‌طور که شورای نگهبان قانون‌مند است این سمت هم دوست دارد قانون رعایت شود.


پیش‌بینی پیرموذن از بررسی صلاحیت‌ها
یک نماینده اصلاح طلب مجلس در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: با توجه به رایزنی و تعامل بزرگان دولت و مجلس با اعضای شورای نگهبان در مورد رد صلاحیت‌ها و حضور سلایق مختلف در رقابت‌های انتخاباتی تردید ندارم که منهای افراطیون دو جناح اکثر کاندیداها باید خود را برای تبلیغات انتخاباتی آماده کنند.


دبیرکل جبهه پایداری: فقها فصل‌الخطاب هستند
دبیرکل جبهه پایداری با بیان اینکه اصول محکمی بر ائتلاف اصولگرایان حاکم است گفت: باید فقهایی که در رأس ائتلاف حضور دارند را به عنوان فصل الخطاب، داور و محور بدانیم.
حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی در گفتگو با مهر اظهار کرد: امروز عده‌ای نه تنها‌ از وحدت اصولگرایان بلکه از اصولگرایی نفرت دارند، زیرا یا اصول را از بیخ و بن باور ندارند و یا اینکه اگر به ظاهر دم از اصول می‌زنند، باید قدری خویشتن و افکار خود را واکاوی کنند که چرا چنین مواضعی نسبت به اصولگرایی دارند.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X