ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

توصیه هایی به نوجوانان و جوان هایی که خیلی زود مایوس می شوند

 توصیه هایی به نوجوانان و جوان هایی که خیلی زود مایوس می شوند

خراسان/ برای همه ما اتفاق می افتد که گاهی از وضعیت فعلی مان خسته و مایوس می شویم و با این که برای رسیدن به هدفی مشخص تلاش می کنیم؛ از ادامه راه دلزده و ناامید می شویم. این احساس در دوران نوجوانی و جوانی بیشتر از هر زمان دیگری احساس می شود. در این شرایط تنها کاری که باید انجام دهید ادامه دادن و پیوستگی در تلاش تان است. وقتی با شرایط کسل کننده ای روبه رو شدید و احساس کردید از ادامه و پیگیری هدف دلزده هستید به این حقیقت بیندیشید که کسالت و دلسردی موضوعی کاملاً طبیعی است. کاری که شما باید انجام دهید توقف نکردن و ادامه دادن همان کارهایی است که شما را به هدف تان می رساند. با این حال رضا آذریان، روان شناس در ادامه این مطلب توصیه هایی به شما برای حفظ انگیزه تان تا رسیدن به موفقیت دارد.
یک کار کوچک انجام دهید
یک کار کوچک را آغاز کنید و به پایان برسانید؛ برای مثال میز تحریرتان را مرتب کنید، یک قبض یا رسید را بپردازید و یا ظرف ها را بشویید. فقط به این نیاز دارید که کاری را آغاز کنید. وقتی این کار را تمام کردید احساس می کنید آمادگی انجام کار های بعدی را هم پیدا کرده اید؛ بنابراین وقتی حال و حوصله انجام هیچ کاری را ندارید یک کار کوچک را شروع کنید تا پایان یافتن آن شما را بر سر شوق آورد.
خودتان را تنها ندانید
حتی افراد بسیار موفق و مشهور هم در بعضی اوقات به دام بی انگیزگی می افتند، اما تفاوت آن ها با دیگران در این است که حتی در شرایط کسل کننده نیز دنبال راهی برای به کنترل درآوردن حال روانی شان هستند و اجازه نمی دهند احساسات شان جای منطق را بگیرد؛ بنابراین برای به دست آوردن انگیزه تسلیم احساسات زودگذر خود نشوید و بدانید خیلی ها مانند شما این احساس را تجربه کرده اند.
درباره هدف تان بیشتر مطالعه کنید
هنگامی که کاری را آغاز می کنید، درباره فرآیند رسیدن به هدف تان تحقیق و مشورت کنید. در چنین شرایطی شما از میزان کاری که در پیش رو دارید و مشکلاتی که ممکن است با آن برخورد کنید، آگاه خواهید شد. گاهی اوقات توقع یا انتظار بی جا سبب کاهش انگیزه و هدر رفتن اشتیاق و جدیت اولیه فرد می شود. با مدیریت خواسته هایتان، می توانید از هدر رفتن نیروی حاصله از اشتیاق جلوگیری کنید و انگیزه و توانایی هایتان را تا پایان کار حفظ کنید. دانستن این موضوع که کسانی که در موقعیت مشابه شما قرار داشته اند، چه کرده و چه مسیری را طی کرده اند و چه گام هایی برداشته اند، بسیار مفید و آموزنده است. می توانید با تلفیق روش انتخابی آن ها و آن چه خود در ذهن دارید، روش کاری مناسبی را انتخاب و فعالیت خود را شروع کنید. این وضعیت، نگرانی های شما را کاهش می دهد و بهتر می توانید اوضاع کاری را کنترل کنید؛ چه از بعد احساسی و چه از بعد عملی چون حداقل تا حدودی می دانید دیگرانی که چنین راهی را رفته اند با چه وقایعی مواجه شده اند و این آگاهی از بعد احساسی و عملی سبب تشویق و دلگرمی شما می شود.
میزان پیشرفت تان را اندازه گیری کنید
برای به دست آوردن انگیزه و پیگیری دوباره اهداف، بهتر است قدری به عقب برگردید و نقطه شروع فعالیت تان را بنگرید. شما در چه مرحله ای قرار داشتید و حال به چه مرحله ای رسیده اید؟ به یاد بیاورید چگونه ترس ها و موانع اولیه ابتدایی مسیر رسیدن به هدف تان را با موفقیت پشت سر گذاشته اید و حال در میانه راه هستید. وقتی پیشرفت تدریجی خود را مرور کنید از موفقیتی که تاکنون به دست آورده اید احساس لذت خواهید کرد و انگیزه و اشتیاق برای از سر گرفتن اهداف در شما به وجود خواهد آمد.
کار سخت تر را اول شروع کنید
معمولا هنگامی که به کارهای روزمره خود فکر می کنیم به نوعی دچار نگرانی می شویم که کی و چگونه این همه کار را انجام بدهیم. از سخت ترین کار شروع کنید. هنگامی که سخت ترین کار موجود در فهرست را شروع کنید و به پایان برسانید، احساس می کنید بار سنگینی را از دوش تان برداشته اید. در این هنگام است که احساس آرامش بیشتری در وجود تان پدیدار می شود و بقیه روز اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و نگرانی های روز مره تان، کاهش پیدا می کند.
قوه خلاقیت خود را به کار بگیرید
کاغذی را بردارید و در بالای کاغذ بنویسید که دوست دارید در چه زمینه ای فعالیت کنید. شاید هدف شما کسب درآمد بیشتر یا مبارزه با بیماری و به دست آوردن نهایت سلامتی باشد. اکنون 20 روش، ایده یا عقیده درباره موضوع مورد نظر بنویسید. سعی کنید 10 ایده دیگر به فهرست خود اضافه کنید؛ البته همه این ایده ها مفید یا خوب نیستند. اکنون از قوه خلاقیت خود استفاده کنید و ایده هایی را که در رسیدن به هدف برای شما مفیدند، پیدا کنید. حسن این کار این است که نه تنها خلاقیت خود را به کار گرفته اید، بلکه دریافته اید تا چه حد خلاق هستید؛ هم انگیزه انجام کار را در خود زنده کرده و هم از نظر روحی شرایط مناسبی برای خود فراهم کرده اید.
تقویت انگیزه با برنامه ریزی اصولی
علاوه بر نکاتی که مطرح شد یکی از عوامل اصلی، ایجاد انگیزه در فرد، داشتن برنامه ریزی در زندگی آینده است. دکتر شهاب اکبریان، روانشناس در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران با بیان این که محرک درونی در انسان ها نقش مهمی در ایجاد انگیزه دارد، می گوید: ایجاد محرک در فرد می تواند به افزایش امید در زندگی او منجر شود. این روانشناس داشتن برنامه ریزی در زندگی را از دیگر عوامل ایجاد انگیزه در فرد دانست و گفت: انسان هایی با انگیزه هستند که برای آینده خود برنامه ریزی دارند و معمولا انسان های بی انگیزه فاقد برنامه ریزی هستند و هر روزشان مثل دیروز طی می شود و در واقع می توان گفت برنامه ریزی یکی از راه های افزایش انگیزه است. اکبریان با اشاره به نقش مثبت اندیشی در افزایش انگیزه ادامه داد: انسان های مثبت اندیش، نسبت به پیرامون خود و حوادث اطراف نگرش مثبتی دارند و همچنین با دیدی مثبت به آن ها می نگرند. وی همچنین در خصوص افراد منفی نگر بیان کرد: این افراد معمولاً همه حوادث را به زیان خود تعبیر می کنند و این موضوع عامل اصلی نرسیدن این افراد به اهدافشان است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X