ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

درگیر مسائل خرافاتی شده ام!

درگیر مسائل خرافاتی شده ام!

خراسان/ مردی 38 ساله هستم. حدود 10 سال است که دچار خرافات شده ام و همیشه یک کاری را چند بار تکرار می کنم یا به یک چیز چند بار نگاه می کنم و خیره می شوم. روح و روانم به هم ریخته است خانمم و فرزندم از این کار من بسیار ناراحتند و از من دوری می کنند چون می ترسند خودشان هم دچار همین مشکل بشوند.

با عرض سلام و ادب خدمت شما مخاطب گرامی، با وجود این که اطلاعات ارائه شده در این پیامک چندان کامل و گویای همه ابعاد مشکل شما نیست، اما براساس اصول درمان های روان شناختی، سعی می شود در این پاسخ به شما توصیه هایی راهبردی ارائه شود تا جلوی تشدید این مشکل گرفته شود و ان شاء ا... به مرتفع شدن آن کمک کند. امید است با توکل برخدا، افزایش آگاهی، همت و تلاش خودتان و حمایت اطرافیان بتوانید براین مسئله فائق آیید.

مهم ترین دلایل شکل گیری خرافات
لازم است پیش از هر چیز، شناختی نسبی درباره خرافات داشته باشید. بحث های زیادی درباره خرافات، علل شکل گیری آن و حتی درستی و نادرستی آن ها از قدیم وجود داشته و هم اکنون نیز متاسفانه در برخی جوامع و خانواده ها و افراد وجود دارد. البته این گونه افراد، این مطالب را خرافه نمی دانند و با جدیت آنها را دنبال می کنند و به آنها اعتقاد دارند و عمل نیز می کنند. وجود اعتقاد خرافی در درجه اول به میزان زیادی به ریشه فرهنگی، مذهبی و پیشینه خانوادگی شما وابسته است و در درجه دوم به محیط فرهنگی کنونی، دوستان و محیط شغلی شما ربط پیدا خواهد کرد. در واقع وقتی از کودکی، در فرهنگی رشد کنیم که به برخی مطالب فاقد اصول منطقی و علمی، بها داده می شود و به تدریج در طول دوران نوجوانی و جوانی تقویت شود؛ این عقیده دربزرگسالی کاملاً تقویت و تثبیت می شود و جزو باورهای اساسی ما قرار می گیرد، تا حدی که به آن ها عمل می کنیم. یکی از دلایل اصلی وجود خرافه ها در ذهن شما می تواند همین پیشینه ها باشد که باید ریشه یابی شود تا بتوانید به درستی در راستای رفع آن گام بردارید.

پررنگ کردن باورهای غیرمنطقی بدون شواهد
یکی دیگر از دلایل اصلی خرافات در اغلب افراد و احتمالاً شما مخاطب بزرگوار، بها دادن و باور کردن عقایدی است که اولاً ریشه علمی و مذهبی درستی ندارد و در ثانی نمی توان آنها را با شواهد عینی مورد ارزیابی قرار داد یا اثبات کرد. در نتیجه پس از مدتی شما براساس گفته های اطرافیان، از باورها و رفتارهایی پیروی می کنید که صرفاً دیگران پیروی می کردند و خودتان دلیل عقلانی و بارز برای درستی آنها ندارید.

اشتغال ذهنی زیاد با موضوعات بی اهمیت
درگیری ذهنی زیادی که شما گرفتارش هستید و به قول خودتان گاهی سبب مرور تکراری تصاویر یا خیره شدن مکرر به چیزی می شود، می تواند همان وسواس فکری عملی باشد. وسواس یعنی اشتغال ذهنی و انجام تکراری کاری که دلیل منطقی برای تکرار یا فکر کردن به آن نیست و این تکرار به صورت اجباری انجام می شود. البته این نکته مهم است که اگر وجود و تکرار خرافه ها در شما زیاد و به صورت ناخواسته انجام می پذیرد، حتماً باید برای درمان وسواس فکری به صورت علمی و بالینی اقدام کنید.

درمان روان پزشکی توام با مشاوره بالینی
در پایان خاطر نشان می کنم، با توجه به این که از نظر عصبی به هم ریخته هستید و مدت زیادی درگیر مسائل خرافی بوده و از آن رهایی نیافته اید، انجام مشاوره بالینی و روانپزشکی برای شما، یکی از توصیه های اصلی است و مانند تمام دردهای جسمانی، برای درمان این مشکل روان شناختی نیز درمان روانپزشکی پیشنهاد می شود. در کنار آن توصیه اکید می شود اطلاعات علمی و مذهبی خود را ارتقا دهید و از مشاوره روان شناختی نیز بهره ببرید. امیدواریم که در نهایت این اعمال باعث آسودگی خاطر خانواده شما و برگشتتان به صمیمیت وآرامش قبلی شود

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده