ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اولین تجربه پرواز ایرانی‌ها با بالن

اولین تجربه پرواز ایرانی‌ها با بالن

باشگاه خبرنگاران/ در ایران در دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار نخستین بالن در خارج شهر تهران برای "نمایش" به پرواز درآمد.
جالب است که آن روزها اهالی تهران به بالن؛ کشتی هوایی می گفتند، در سال ۱۷۹۴ میلادی، درست پنج سال پس از انقلاب کبیر فرانسه، در جنگی که میان فرانسه و انگلیس در گرفت بالن مورد استفاده قرار گرفت.

ناصرالدین شاه در خاطرات خود می‌ نویسد:
روز شنبه (۸ ربیع الاول ۱۲۹۴ / ۱۸۷۷م) پنج ساعت به غروب مانده دو بالون از جلوخان مدرسه معلم خانه آسمان رفت، ما بعد از صحبت با وزراء در باغ رفتیم بالای شمس‌العماره، حرم هم پشت بام اندرونها بودند. کل تهران هم از زن و مرد روی بامها و کوچه‌ها و غیره بودند. بالون اولی قرمز رنگ بود، هوا رفت، اما کم وافتاد در باغ سپهسالار مرحوم، مردم هم رفتند، ما بودیم در بالای شمس‌العماره، سیاچی، امین‌السلطنه، عضد‌الملک، ادیب‌الملک، فرخ‌خان، باشی، وجیه و غیره بودند.
بعد بالون سفید بزرگ برش فرنگی باد شد، باز همه مردم دوباره جمع شدند در بامها و غیره، این دفعه بالون بسیار خوب هوا رفت، نیم ساعت درست روی آسمان شهر ایستاده بود، دو هزار ذرع هم بلکه بیشتر هوا رفت. خیلی خیلی تماشا داد دو نفر با هم با این بالون بالا رفتند، بالاخره در باغ نظامیه یا باغ سپهسالار حالیه افتاد، بالون هم پاره شد. خلاصه خیلی خیلی تماشا داد. هیچ وقت همچه تماشا مردم نکرده بودند.
می گویند مظفرالدین شاه در سفر به فرنگ یک بالن نیز خریده بود اما به دلایل مختلف فرصت استفاده از آن را نیافت تا زمانی که محمد علی میرزا وارث تاج و تخت او شد. جنگ مشروطه خواهان با محمد علی شاه بالا گرفت. یکی از سران نظامی به نام ارشد الدوله گویا شنیده بود فرانسه در جنگ ۱۸۷۰ با این وسیله محاصره آلمانها را شکسته و قادر به شکست آلمان شد. لذا پیشنهاد کرد برای سرکوب مشروطه خواهان از بالن استفاده کنند. خوشبختانه وقتی بالن را باز کردند تعدادی موش از آن بیرون جهیدند و معلوم شد که پیش از آن موشها بالن را جویده اند. معلوم نبود اگر بالن سالم مانده بود ارشد الدوله چگونه می خواست با بالن مشروطه خواهان را سرکوب کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده