ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

واشنگتن‌پست: نتانیاهو در مورد برنامه هسته‌ای ایران با وضع دشواری مواجه شده است

واشنگتن‌پست: نتانیاهو در مورد برنامه هسته‌ای ایران با وضع دشواری مواجه شده است

فارس/ یک روزنامه آمریکایی در پی حمایت سناتورهای آمریکایی از برجام نوشت که شرایط موجود، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را در وضعیت دشواری قرار داده است.

روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در گزارشی به قلم «دیوید ایگناتیوس» با اشاره به کسب اکثریت آرا در کنگره آمریکا در حمایت از برجام نوشت که اکنون اسرائیل در شرایطی که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا رای کنگره را در حمایت از توافق هسته‌ای با ایران به دست آورده است، چه خواهد کرد؟ آنهم در حالی که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل از این توافق با عنوان اشتباهی تاریخی یاد کرده است.

«همواره این خطر وجود داشته است که نتانیاهو موضعی غیرمنطقی در برابر توافق درباره برنامه هسته‌ای ایران اتخاذ کند اما چه رخ می‌دهد اگر وی شکست بخورد؟ آیا اسرائیل برای تجدید‌نظر در روابط با هر 2 حزب در واشنگتن تلاش خواهد کرد یا اینکه بار دیگر تلاش‌ها برای تشویق نامزدهای جمهوری‌خواه برای لغو این طرح در صورت انتخاب به عنوان رئیس جمهور را به کار خواهد گرفت.»

ایگناتیوس در توضیح این موارد نوشت: «ما هنوز نمی‌دانیم که واکنش نتانیاهو چه خواهد بود. اما پس از اینکه اوباما هفته جاری موفق شد که رای 34 سناتور را به دست آورد، نتانیاهو با وضع دشواری در رد توافق مواجه شده است. چرا که اوباما تلاش می‌کند تا آنچه را که از دید وی مهمترین دستاورد سیاست‌خارجی دولت است را حفظ کند و در این زمینه پیروز خواهد شد.»

یکی از مقامات ارشد آمریکایی گفت که استقبال چندانی از توافق هسته‌ای با ایران صورت نگرفته بود اما در چند هفته گذشته کاملا مشخص بود که سنا آمادگی دارد تا با هر اقدامی که به رد توافق منجر می‌شود مخالفت کند و این داستانی بود که هر کسی می‌دانست چطور به پایان می‌رسد.

نویسنده این مطلب در ادامه اشاره کرد: « اقدام اوباما برای جلب نظر برخی از سناتورهای حامی اسرائیل نشاندهنده این بود که وی تلاشی همه‌‌جانبه را در این راستا در پیش گرفته است. نوزدهم آگوست (28 مرداد) وی نامه‌ای برای «جرالد نادلر» نماینده جمهوری‌خواه نوشت مبنی بر اینکه در صورتی که ایران بخواهد به سلاح هسته‌ای برسد در این صورت گزینه نظامی همچنان روی میز خواهد بود. در نامه‌ دیگری به تاریخ سه‌شنبه که برای سناتور «کریس کونز» نوشته شده، اوباما به ممنوعیت ارسال سلاح برای گروه‌های حامی ایران از جمله حزب‌الله اشاره کرده است. همچنین به سناتور «باب کیسی» هم اطمینان خاطر داده شده که اقدامات مخفی ایران بی پاسخ نخواهند ماند.»

«همه اینها در شرایطی صورت می‌گیرند که «رابرت ساتلوف» مدیر اجرایی موسسه سیاست‌های شرق نزدیک که از حامیان اسرائیل است می‌گوید که مجموعه این اقدامات بیشتر نوعی نمایش هستند تا اینکه به واقعیت نزدیک باشند. وی گفت: « در واقع دولت (آمریکا) نمره صفر می‌گیرد. لفاظی‌های زیادی (در مورد توافق) صورت گرفته است. اما هیچکدام از آنها باعث نشده تا نقص‌های توافق از بین بروند.»

«اکنون حامیان نتانیاهو می‌گویند که آنها هرگز باور نمی‌کنند که بتوانند در کنگره جلوی توافق رابگیرند. فقط می‌خواهند به دنیا در این مورد هشدار دهند. با این حال همچنان این پرسش باقی می‌ماند که چرا نتانیاهو سیاست زمین سوخته را دنبال می کند و برای بهبود اوضاع چه خواهد کرد؟ «دنیس راس» یکی از مقامات ارشد آمریکا که اسرائیل را به خوبی می‌شناسد در مصاحبه‌ای گفته است که نتانیاهو راهکار خوبی را انتخاب نکرده است.بسیاری از نظامیان ارشد اسرائیلی از نخست‌وزیر می‌خواهند که بر روی روابط آمریکا و اسرائیل بر مبنای توافق هسته‌ای ایران که برنامه هسته‌ای این کشور را به مدت 15 سال متوقف خواهد کرد، کار کنند. ضمن اینکه چطور می‌تواند از این زمان 15 ساله بهره‌برداری کرد؟»

«اما به نظر می‌رسد که اسرائیل تمایلی برای بازنگری در این مسایل ندارد. دست‌کم آنچه که به صورت عمومی اعلام می‌شود نشانگر این موضوع است. گروه‌های حامی اسرائیل از جمله کمیته امور عمومی اسرائیل و آمریکا امیدوار است که همچنان بتواند با استفاده از سناتورهای دموکرات حمایت از اسرائیل را جلب کند و هر 2 حزب را به سوی حمایت از اسرائیل تشویق کنند البته جمهوری‌خواهان تندرویی مانند «شلدون آدلسون» هم می‌خواهند که فقط سیاست‌های حزبی را در پیش بگیرند.»

«ساتلوف معتقد است که نتانیاهو نمی‌خواهد به توافق هسته‌ای با ایران اعتبار بخشد. اسرائیل در مذاکرات حضور نداشت و ارتباطی با آنچه درباره‌اش توافق شد ندارد. اما امکان دارد که همزمان نتانیاهو در اقدامات بازدارندگی آمریکا علیه ایران مشارکت کند.»

از طرف دیگری برخی از سیاستمداران نزدیک وی از اوباما به دلیل ازخودبیگانگی انتقاد کرده‌اند اما اکنون که وی توانسته است آرا را کسب کند می‌تواند درباره چالش‌های واقعی که با آنها مواجه است، فکر کند؛ مسایلی که می‌تواند به موفقیت توافق با ایران منتهی شود چه نتانیاهو با آنها موافق باشد چه نباشد.»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده