ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شورای پروانه ساخت به فکر سینما و سینمایی ها نیست!

شورای پروانه ساخت به فکر سینما و سینمایی ها نیست!

بانی فیلم/ فیلمسازان برای ساختن فیلم‌هایشان مجبور هستند مراحل قانونی را یک به یک پشت سر بگذارند. اولین قدم هم گرفتن پروانه ساخت فیلم از شورای صدور پروانه ساخت است. شورایی که در آن نمایندگانی از صنوف و ارگان‌های مختلف وجود دارند و فیلمنامه را به لحاظ حساسیت‌ها و خط قرمزهای موجود می‌سنجند تا فیلم در هنگام گرفتن پروانه نمایش با مشکلات کمتری رو به رو شود. اما به نظر می رسد حضور چنین شورایی تاکنون نتوانسته کمک شایانی به سینمای ایران کند و البته با وجود تمام ناراضایتی ها قرار هم نیست سایه این شورا بر سر فیلمسازان کمرنگ یا حذف شود. برای همین در گفت و گو با فیلمسازان درباره مشکلاتشان با این شورا و ضرورت وجود چنین شورایی صحبت کردیم.


نگرانی سینماگران از تبعات انتقاد به شورای صدور پروانه ساخت
البته صحبت کردن درباره شورایی که سرنوشت فیلمتان به امضای آنان بستگی دارد کار آسانی نیست. برای همین بود که بسیاری از کارگردانان و تهیه کنندگان با شنیدن سوژه گزارش از حرف زدن خودداری کردند. یکی از کارگردانان جوان که فیلمنامه اش برای گرفتن پروانه ساخت در این شورا قرار دارد، به «بانی فیلم» می گوید: «فیلمنامه ام چند اصلاحیه خورده و اگر حالا بخواهم درباره این شورا حرف بزنم دچار دردسر می شوم، بگذارید هفته بعد که پروانه را گرفتم در این باره صحبت کنم.» یا جواد نوروزبیگی، تهیه کننده شناخته شده با گفتن این که «من هر بار درباره این شورا حرف زدم دچار مشکل شدم.» از صحبت درباره شورای پروانه ساخت خودداری می کند. جالب است که حتی برخی از اعضای این شورا هم تمایلی به حرف زدن یا حداقل رسانه ای شدن صحبت هایشان ندارند؛ اکبر نبوی و مجید رضابالا از این دسته هستند. بقیه فیلمسازان هم با بهانه هایی همچون «جلسه داریم» از صحبت درباره این موضوع سر باز می زنند. برای این که خواه ناخواه نقد کردن اعضای شورایی که دو سال است سرنوشت فیلم های ساخته شده را مشخص می کنند، کار آسانی نیست.

افراد گمنام قاضی عملکرد پیشکسوتان شده اند
حالا معلوم نیست شورای صدور پروانه نمایش چه عکس العملی دربرابر انتقادات گذشته نشان داده که حالا فیلمسازان نمی خواهند نظر واقعیشان را درباره این شورا رسانه ای کنند؛ اما فیلمسازان قدیمی تر در این وادی یکه تاز هستند. مثل داریوش مهرجویی. وقتی اولین سوال را می شنود، با خنده می گوید: «گویا قصد داری سر خودت و من را بر باد دهی.» ولی باز هم از صحبت کردن شانه خالی نمی کند؛ «اصلا معلوم نیست این افرادی که برای ساخته شدن فیلمی تصمیم می گیرند، چه کسانی هستند؟ آیا سواد دارند؟ یا دانشگاه رفته اند؟ بیشتر به نظر می رسد افراد گمنامی هستند که حالا قاضی کسانی مثل من شده اند که سابقه چهل پنجاه ساله در سینما دارند. فقط هم یک جواب به فیلمسازان می دهند، بله یا خیر. همین و هیچ توضیح دیگری برای پروانه ای که صادر می کنند یا نمی کنند به فیلمسازان نمی دهند.» مهرجویی فیلمساز پیشکسوتی است که حالا سرنوشت فیلم هایش به دست اعضای شورای پروانه ساختی افتاده که همگی حداقل بیست سال بعد از او وارد سینما شده اند. نمونه اش جمال شورجه که اولین فیلم بلندش را بیست و یک سال بعد از مهرجویی کارگردانی کرده یا منوچهر شاهسواری که تهیه کنندگی فیلم را سی و یک سال بعد از ورود مهرجویی به سینما آغاز کرده است. حتی مازیار میری، نماینده کانون کارگردانان هم اولین فیلمش را سی و سه سال بعد از او ساخت. چه برسد به اکبر نبوی، مجید رضابالا، حسین کرمی و محمدباقر قهرمانی، دیگر اعضای این شورا که در حوزه ساخت فیلم تجربیات اندکی دارند. و حالا داریوش مهرجویی که نامش به سینمای ایران اعتبار بخشیده، باید فیلمنامه اش را به این شورا تحویل دهد تا آنان به او اجازه دهند که فیلمی را بسازد یا نسازد.

این همه امضای غیر مسئولانه چه معنی می دهد؟
اما این تنها بخشی از ماجراست و مهرجویی گلایه های دیگری هم دارد؛ «فقط همین موضوع نیست. این همه هیات و شورا، فیلم را در مراحل مختلف بازبینی می کنند، حتی فیلم به جشنواره می رود و داوران آن را انتخاب می کنند و به آن جایزه می دهند. اما در لحظه آخر، نوبت به اکران فیلم که می رسد جلوی آن را می گیرند. چرا؟ چون مثلا آقای وزیر خواب نما شده که اکران شدن این فیلم به نفع جامعه نیست. آنوقت باید از او بپرسیم پس این همه امضاهای پای مجوزهای فیلم برای چیست؟ چه معنی می دهد؟ این همه شورا و هیات به چه کاری می آیند وقتی هیچ مصونیتی و مسئولیتی وجود ندارد.»


اعتبار نام فیلمسازان حرفه ای بالاتر از دستگاه اداری است
سوال هایی که به گفته علیرضا رئیسیان، کارگردان سینما در اواخر دهه شصت پاسخی برایشان وجود داشته. آنطور که او می گوید در اواخر دهه شصت کارگردانان رتبه بندی شده بودند و کارگردانان فیلم اولی یا کم تجربه تر می توانستند با گرفتن امضای سه نفر از کارگردانان درجه الف، بدون نیاز به بازبینی شورای صدور پروانه ساخت، ساخت فیلمشان را آغاز کنند. رفتار و عملکری که احترام و اعتماد به فیلمسازان پیشکسوت سینمای ایران را نشان می داده است. برای همین است که رئیسیان می گوید: «امروز ما در حوزه صدور پروانه ساخت فیلم از اواخر دهه شصت هم عقب تر افتاده ایم با این حال فکر نمی کنم هیچ وقت این میزان سختگیری بی جهت و غیرضروری در این حوزه وجود نداشته، واقعا برای همکارانم که گرفتار چنین سختگیری هایی می شوند نگران هستم.» او در ادامه تاکید می کند که؛ «به نظرم باید این روش گرفتن پروانه ساخت برای فیلمسازان حرفه ای و با سابقه حذف شود. چرا که اعتبار نام آنها به مراتب بالاتر و مهم تر از دستگاه اداری است. این اتفاق می تواند طی فرایندی بیافتد که آقای افخمی کلیتش را در قسمت دوم سری جدید برنامه تلویزیونی هفت اعلام کرد. این شکل صدور پروانه ساخت که با پیروی از آیین نامه ها، دستورات اداری و سلیقه های متعدد بخواهد انجام شود برای سینمایی که مخاطب آنچنانی ندارد، مفید نیست.»


رئیس جمهور خواستار اعتماد به هنرمندان است
به نظر رئیسیان دولت باید راه کارهای دیگری برای کمک به سینمای ایران پیدا کند؛ «اگر دولت قصد دارد، به سینما کمک کند باید به امور دیگری رسیدگی کند. اموری که به مراتب می تواند تاثیر بیشتری از پیچیده کردن مراحل ساخت فیلم داشته باشد.در ثانی تجربه نشان داده با آیین نامه های خشک نمی شود چیزی را واقعا بهبود بخشید. بنابراین فکر می کنم آنچه ما واقعا نیاز داریم تجدید نظر اساسی در حوزه صدور پروانه ساخت فیلم است. نیازی که پیش از این رئیس جمهور هم درباره آن بارها صحبت کرده؛ اعتماد به هنرمندان. اعتماد کردن به هنرمندان بدون سخت گیری های غیر ضروری و فرصت دادن به هنرمندان برای اتکا به حمایت مردم اتفاقاتی است که ما باید به دنبال آن باشیم.» هر چند که به نظر می رسد از حرف تا عمل فاصله زیادی وجود دارد. با این حال او به ابعاد دیگری از مشکلات وجود شورای صدور پروانه ساخت اشاره می کند و توضیح می دهد: «از طرف دیگر ما تهیه کنندگان کمی داریم که واقعا سرمایه خودشان را برای ساخت فیلم بگذارند. اکثرا از سرمایه های عمومی و حمایت های دولتی استفاده می کنند. و پروانه ساخت هم هیچگونه تسهیلاتی به فیلمساز نمی دهد. مثلا تضمین برای اکران شدن فیلمشان باشد. در حالی که حتی این کار را هم نمی تواند انجام دهد. در واقع این مرحله هم کنترل است و هم مزاحمت.» رئیسیان هم سوالی را مطرح می کند: «بنابراین بودن این شورا چه ضرورتی دارد؟ خصوصا برای فیلمسازان حرفه ای و خوش نام.» وقتی به او می گویم برخی از فیلمسازان گرفتن پروانه ساخت را سوپاپ اطمینانی برای اکران شدن فیلمشان و امنیت سرمایه شان می دانند، به عنوان یک فیلمساز مستقل می گوید: «شاید لازم نباشد به صورت کلی این بخش را حذف کنند، اگر اختیاری باشد بهتر است. آنهایی که می خواهند بروند و در خواست پروانه ساخت کنند. و آنهایی که می خواهند با مسئولیت خودشان فیلمشان را بسازندو برای پروانه نمایش ارائه دهند.»


نقد سیستم صدور پروانه ساخت فیلم کاربردی ندارد
بیژن میرباقری، کارگردان سینما هم آنقدر از تاثیر صحبت کردن درباره شورای پروانه ساخت ناامید است که پیشنهاد می دهد، به صورت کلی این سوژه را کنار بگذاریم؛ «باید ماهیت دولت را در نظر بگیریم، دولت می خواهد نظارت کند. یعنی به واسطه این پروانه ساخت تهیه کننده پاسخگوی فیلمی باشد که ساخته. البته این پروانه محدود به سینمای اکران است، فیلم هایی که می خواهند برروی پرده بروند. وگرنه برای ساخت فیلم های ویدئویی چنین سختگیری وجود ندارد.» وقتی به او می گویم که گاهی عملکرد شورای صدور پروانه ساخت بیشتر از آنکه حرفه ای باشد بر مبنای سلیقه اعضای شوراست، با قاطعیت آن را تایید می کند؛ «در این که شورای پروانه ساخت سلیقه شخصی شان را همیشه اعمال می کنند، شکی نیست. حتی برخی اوقات یک نفر نظرش را به همه تعمیم می دهد. از گذشته این شوراها رفتارهای این چنینی داشته اند و خواهند داشت. درستش هم این است که فیلمسازان فقط برای پروانه نمایش به دولت مراجعه کنند؛ اما این کار ریسک بالایی برای تهیه کننده دارد. چون ممکن است به آن پروانه نمایش ندهند. از طرف دیگر فکر نمی کنم نقد این سیستم هیچ کاربردی داشته باشد و به تغییری در این وضعیت منجر شود.» ریسکی که میرباقری به آن اشاره می کند، تنها یک سوال دیگر به وجود می آورد؛ مگر تمام فیلم هایی که تاکنون پروانه ساخت گرفته اند توانسته اند پروانه نمایش هم کسب کنند؟ یا حتی با وجود پروانه نمایش بازهم توانسته اند اکران شوند؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X