ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گوناگون سنت‌های عروسی در آفریقا

گوناگون/ سنت‌های عروسی در آفریقا

مدآنلاین/ آفریقا با ملل و قبایل بسیار، سنت‌های غنی در زمینه ازدواج دارد. یکی از ضرب‌المثل‌های قدیمی آفریقایی می‌گوید: «مردی که ازدواج نکرده مانند گلدانی بدون گل است».
معمولا عروسی‌های مصری طبق برنامه پیش می‌رود. در دوران نامزدی داماد به عروس مقداری پول که «مهر» نام گرفته‌ است، می‌دهد و این پول صرف خرید طلا، انگشتر نامزدی واثاث خانه می‌شود.
ازطرف داماد انگشتری به‌عنوان حلقه نامزدی به عروس داده‌ می‌شود که مرسوم است عروس خانم آن را به دست راستش بیاندازد. از دیگر سنت‌های مصری‌ها این است که قبل از مراسم عروسی، دست و پای عروس را با حنا تتو می‌کنند.
عروسی با اجرای اهنگ «زافا» آغاز می‌شود که با نی انبان، بندیر (هردوازآلات موسیقی) و شیپور نواخته می‌شود. مراسم عروسی معمولا در مسجد یا کلیسا برگزار می‌شود.
در جشن عروسی، عروس و داماد روی «کشا» (نوعی صندلی) که روی سکو قراردارد می‌نشینند.
سر میز شام کوفته و گلاب که درمصر به «شربت»مشهور است سرو می‌شود. کوفته و گلاب جز خوراکی‌های اصلی عروسی به‌شمار می‌رود. در عروسی، خانم‌ها عروس را نیشگون می‌گیرند که نشانی از خوش شانسی برای زوج جوان است.
در مراسم‌هایی که به دست قوم «ماسای» درکنیا برگزارمی شود، پدرعروس برای آنها دعا می‌کند و پس ازآن عروس همراه داماد مراسم را ترک می کنند. هیچگاه عروس در راه پشت سرش را نگاه نمی کند چون معتقدند برای‌شان بد یمن خواهد بود وعروس به سنگ تبدیل خواهد شد.
مردم «سواحیلی» کنیا رسم دارند که عروس با روغن چوب صندل حمام کند وپس از آن دست و پایش را با حنا تتو کنند. خانم‌های مسن‌تر به عروس خانم می‌آموزند که چگونه باید رضایت همسرش را جلب کند.
مردم« Samburu » هم در کنیا زندگی می‌کنند. در این قوم، مرسوم است که داماد برای عروس خانم هدایایی بسیارمهم از قبیل یک جفت گوشواره، پوست بز، گوسفند و مشک آماده کند.
مردم«ودابی»در نیجر رسومات خاص و متفاوتی دارند. در بین این قبایل ازدواج‌های چندهمسری کاملا جاافتاده است. بعضی از ازدواج‌ها که ازطریق پدر و مادرعروس و داماد شکل می‌گیرد به این صورت است: در دوران کودکی مادر و پدرها تشخیص می‌دهند که این دونفر می‌توانند باهم زندگی خوبی داشته‌ باشند پس اسمشان را روی هم می‌گذارند و در زمان جوانی با هم ازدواج می‌کنند. این نوع وصلت را «کوگال»می‌نامند. گاهی هم جوان‌ها به هم علاقه‌مند می‌شوند و بعد باهم ازدواج می‌کنند که این نوع ازدواج به نام «تیگال»معروف شده است.
خانواده داماد مقدار مشخصی پول به خانواده عروس پیشنهاد می‌کند. اگر این مبلغ از طرف عروس خانم پذیرفته‌ شود، این دو باهم ازدواج می‌کنند و تا زمان بارداری عروس خانم کنارهم زندگی می‌کنند. دردوران بارداری عروس به خانه پدری‌اش بازمی‌گردد وتا سه یا چهارسال بعد آنجا زندگی می‌کند.
با به‌دنیا آمدن بچه، گویی مادر مرتکب جرمی شده‌ است، به‌همین دلیل نمی‌تواند باهمسرش صحبت کند یا حتی او را ببیند. شوهراوهم نمی‌تواند علاقه خود را به همسر یا فرزندش ابراز یا حتی بیان‌ کند. بعد از دو یا سه سال این زوج می‌توانند یکدیگر را ببینند اما نمی‌توانند درکنارهم زندگی کنند. درآخر مادر عروس تمام وسایل مورد نیاز زندگی(جهیزیه) را برای عروس خریداری می‌کند و دختر و نوه‌اش را راهی خانه داماد می‌کند.
بین 1000 تا 1500 نفراز مردم کارو در قسمت شرقی رود اومو در اتیوپی جنوبی زندگی می‌کنند. این افراد رسم دارند که به‌منظور زیبایی بیشترعروس‌خانم ، سمبل‌ها‌ی متفاوتی را روی بدنش تتو کنند. مردان این منطقه باتوجه به وسع مالی چندین همسر اختیار می‌کنند. داشتن دو یا سه زن امری متداول در بین این افراد است .
افرادی که در قسمت جنوبی سودان زندگی می‌کنند رسم‌های متفاوتی برای مراسم ازدواج دارند. آقایان در صورتی می‌توانند ازدواج کنند که برای 20 تا40 راس دام پول بپردازند. ازدواج با به‌د نیا آمدن دو فرزند تکامل می‌یابد. اگرخانم، تنها یک فرزند به‌دنیا بیاورد همسراومی‌تواند درخواست طلاق دهد. او می‌تواند ازهمسرش یک فرزند دیگر یا یک گاو طلب کند.
اگرشوهر فوت کند، همسر او به عقد برادرشوهرش درمی‌آید و هرفرزندی که از این ازدواج به‌ دنیا بیاید همانند دیگر فرزندان فرد فوت‌شده تربیت می‌شود.
بیشترمسلمانان تانزانیا معتقدند که باید مراسم عروسی‌شان در روزهای یکشنبه ماه شوال(دهمین ماه قمری) برگزارشود. قبل از شروع مراسم عروس‌خانم یکی از دوستان صمیمی مادرش را به‌عنوان ساقدوش انتخاب می‌کند. او موظف است که عروس خانم را هرکجا که می‌رود همراهی کند. این فرد در فرهنگ آنها «سومو» Sumo نامیده‌ می‌شود.
درست‌کردن مو، پوست و ناخن‌های عروس برعهده سومو(ساقدوش عروس) است. آنها ازماده‌ای مرکب ازشکر و آبلیمو به‌منظور شفاف‌سازی پوست استفاده می‌کنند. دست و پای عروس‌خانم را با حنا تتو می‌کنند ، سپس روغن‌های خاصی را بر سر و بدن او اسپری می‌کنند وبعد او را آرایش می‌کنند. درآخر عروس‌خانم جواهراتش را بر گردن و دستش می‌اندازد. او با سپری کردن این مراحل برای آغاز جشن خود را آماده می‌کند.
از دیگر وظایف سومو می‌توان به تزیین کردن منزل عروس و داماد نیز اشاره کرد. قراردادن چند شاخه گل طبیعی پنج پر در خانه این زوج جوان به وظایف او پایان می‌دهد. درآخر داماد مبلغی توافقی به سومو می‌پردازد.
مردم «ندبل» در آفریقای جنوبی و زیمباوه زندگی می‌کنند. مادر داماد برای عروس‌خانم «جوکولو» (jocolo) درست‌ می‌کند. جوکولو نوعی دامن یا شنل است که طرحی مانند دست کش دارد واز پوست بز یا گوسفند درست‌ شده‌ است. این لباس نشانی برای خانم‌های متاهل، مانند حلقه مرسوم در ایران یا کشور‌های اروپایی است. درطول مراسم تمام خانم‌های متاهل که در جشن حضوردارند این لباس را به تن می‌کنند.
مردم«شونا» در زیمباوه یا قسمت جنوبی موزامبیک زندگی می‌کنند. در این کشور خرید جهیزیه از قسمت‌های اصلی عروسی به حساب می‌آید. خانواده عروس خانم به رسم احترام جهیزیه را خریداری می‌کنند. بین مردم شونا مرسوم است که عروس زمان رفتن به منزل را تعیین کند. گاهی عروس در شب همراه دخترخاله، دخترعمه یا دخترعمویش که نقش محافظ دارند به منزل می‌رود. بعضی از عروس خانم‌ها روز را زمان مناسبی برای رفتن به منزل برمی‌گزینند تا همسرشان را غافلگیر کنند. بعد از آن عروس لباس سرتاسرسفید به تن می‌کند. مردم این کشور معتقدند با این کارکسی آنها را نمی‌بیند و از نظرها دورمی‌مانند.
زمانی که خانواده و اقوام داماد، عروس را بشناسند به پایکوبی می‌پردازند، بعد خانواده داماد برای برگزاری جشن آماده می شوند. درمدت زمانی که طول می‌کشد تا جشن برپا شود عروس در دهکده پیاده‌روی می کند. تمام افراد منطقه از به‌دنیا آمدن فرزندان بسیار مسرور می‌شوند چون باعث ادامه نسل و برزگتر شدن قبیله آنها می‌شود.
مادر داماد، عروس را تا منزل جدید همراهی می‌کند. در آنجا عروس خانم هدایایی دریافت می‌کند و از او درخواست می‌شود تا تور روی سر و صورتش را کنار بزند. این کارنشانه‌ای برای شروع جشن است. گاهی مراسم عروسی تا نیمه‌های شب ادامه خواهد داشت.
مردم«یوروب» در نیجریه و قسمت‌های غربی آفریقا زندگی می‌کنند. یوروب‌ها در کشورهایی مانند برزیل، آمریکا، جامایکا و هائیتی (کشوری درجزیزه هیسپانیولا در دریای کارائیب) نیز زندگی می‌کنند. یکی از رسومات این کشور درمراسم عروسی چشیدن خوراکی‌های مختلف است. برای مثال عروس و داماد دانه فلفل وعسل می‌خورند تا در تلخی‌ها، شادی و شیرینی زندگی در کنارهم باشند. ماهی(دودی) از غذای‌های اصلی در جشن عروسی است.
یکی ازشخصیت‌هایی که حضور او عروسی یوروب‌ها را تکمیل می کند« Alaga Iduro»است. این افراد تعلیم می‌بینند و تخصص درکارشان پیدا می‌کنند. آنها در کارهایی مانند خوانندگی و مجری‌گری مهارت دارند و همچنین کشیش، شاعر وکمدین خوبی هستند. این افراد به مراسم دعوت می‌شوند و از طرف خانواده عروس و داماد به آنها پول پرداخت می‌شود.
در مراسم عروسی «ایگبو» رسمی به نام «قطار عروس» جاافتاده است. عروس و دوستان مجردش درحالی که شادی و پایکوبی می‌کنند به کلیسا وارد می شوند و مردم روی سرآنها پول می‌ریزند. این کار نوعی تبریک گفتن به زوج جوان است.
شادباش دادن به عروس و داماد در این فرهنگ دارای اهمیت فراوانی است. میهمانان با ریختن اسکناس روی سر عروس و داماد یا قرار دادن آن بر پیشانی زوج برای آنها آرزوی موفقیت و خوشبختی می‌کنند.
مردم «ویو» در جمهوری دموکراتیک «کنگو»و دراستان «کابیندا» زندگی می‌کنند. در این منطقه مرسوم است که بعد از ازدواج مادر عروس به او ست قابلمه می‌دهد که روی درآن ضرب‌المثل‌های ارتباط عروس و داماد حکاکی شده است.
زمانی که داماد همسرش را ناراحت کند، عروس غذای همسرش را در ظرفی که روی درآن ضرب المثلی مناسب برای ابراز ناراحتی‌اش حک شده باشد را انتخاب می‌کند. این سنت معمولا برای اظهار ناراحتی خانم به همسرش در جمع است. مثلا زمانی که دوستان داماد به خانه آنها آمده باشند.
«زولو» یکی از بزرگ‌ترین اقوام جنوب آفریقا است. بیشتر جمعیت این منطقه دراستان کوازولو-ناتال سکونت دارند. دربیشترعروسی‌های سنتی عروس‌خانم سه‌بار لباس خود را عوض می‌کند . معمولا عروس‌های «زولو» سرآذین‌های سنتی قرمز رنگی که درگذشته‌ از موی مادر عروس درست‌ می‌شده استفاده ‌می‌کنند.
مراسم عروسی بسیار شاد با آواز خواندن همراه است. بعد از مراسم میهمانان به خانه جدید عروس و داماد می‌روند . جلو در گاوی به نشانه خوش‌آمد گویی برای عروس خانم قربانی می‌کنند. با گذاشتن پول در شکم گاو، عروس به طور رسمی عضوی از خانواده داماد می‌شود. عروسی با جشنی به نام«ukwaba» پایان می‌گیرد. دراین مراسم عروس پتوهای خاصی به عنوان هدیه به خانواده جدید خود می‌دهد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X