ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حمایت صدمین دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا از «برجام»

حمایت صدمین دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا از «برجام»

فارس/ تعداد قانونگذاران دموکرات حامی سند «برنامه جامع اقدام مشترک» یا «برجام» در مجلس نمایندگان آمریکا به صد نفر رسید.

«فدریکا ویلسون»، قانونگذار مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد در رأی‌گیری ماه سپتامبر کنگره به سند پایانی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 رأی موافق خواهد داد. او صدمین نماینده دموکرات در این نهاد آمریکایی است که از این توافق حمایت کرده است.

«ویلسون در بیانیه‌ای که به همین منظور منتشر کرده خاطر نشان کرده بعد از بررسی دقیق استدلال‌ها و تحلیل‌های تمامی طرفین به این نتیجه رسیده که حمایت خود را از «برجام» اعلام کند.

این خبر در حالی اعلام شده که تعداد موافقان توافق هسته‌ای در مجلس موازی سنا، رز پنجشنبه به سی و هفت نفر رسیده است.

نمایندگان کنگره آمریکا به موجب قانونی که در اردیبهشت‌ماه سال جاری به امضای باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا رسید از حق نظارت استصوابی بر سند پایانی مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 برخوردار شده‌اند.

اوباما اعلام کرده مصوبه احتمالی نمایندگان کنگره در رد «برجام» را به موجب اختیاراتش وتو خواهد کرد. دو مجلس آمریکا (مجلس نمایندگان و سنا) در صورت کسب دو سوم آرا می‌توانند وتوی اوباما را باطل کنند.

مجلس سنا با اعلام حمایت 37 سناتور و گذر از 34 نماینده مورد نیاز برای تضمین ماندگاری وتوی اوباما در برابر رد احتمالی توافق هسته‌ای اکنون به حمایت 4 سناتور دیگر نیاز دارد تا بتواند با استفاده از یک ترفند قانونی موسوم به «فیلی‌باستر» رئیس‌جمهور را حتی از استفاده از وتو بی‌نیاز کند.

مطابق این ترفند قانونی، در صورتی که تعداد نمایندگان دموکرات حامی «برجام» به 41 نفر برسد، رهبر دموکرات‌های سنا می‌تواند دستوری را صادر کند که به موجب آن نمایندگان دموکرات تعمداً بحث درباره این سند را تا زمان سر رسید مهلت قانونی رأی‌گیری اطناب می‌دهند و عملاً رأی‌گیری درباره آن را غیرممکن می‌کنند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده