ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سی ان ان بررسی کرد: چرایی بی طرفی واشنگتن در تنش تهران – ریاض

سی ان ان بررسی کرد: چرایی بی طرفی واشنگتن در تنش تهران – ریاض

مهر/ متن پیش رو در مهر منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

رویکرد بی طرفانه واشنگتن در قبال تنش اخیر ریاض–تهران هشداری برای آل سعود است مبنی بر اینکه آمریکا دیگر از زاویه دید آنها به مسائل خاورمیانه نمی نگرد و به سمت دوری گزیدن از بحران پیش می رود.
به گزارش خبرگزاری مهر، در عمق سیاست واشنگتن در قبال خاورمیانه به عربستان سعودی همواره به چشم یک شریک استراتژیک نگاه شده است حال آنکه رفتار حساب شده آمریکا در قبال تنش های جدید ریاض – تهران قدرت گمانه زنی در باره این موضوع که واشنگتن به واقع جانب چه کسی را نگه خواهد داشت، تحت تاثیر قرار داده است. در همین راستا، خبرگزاری «سی ان ان» در تحلیلی به چرایی دو گانگی واشنگتن در واکنش به درگیری های اخیرعربستان – ایران می پردازد.


به گفته سی ان ان، واشنگتن تا به این لحظه تمام تلاش خود را برای عدم جانب داری از یکی از طرفین به خرج داده که این امر را می توان معلول تغییر زاویه دید آمریکا نسبت به خاورمیانه و به نوعی اولویت بخشیدن به دیگر مناطق جهان (به طور عمده پاسیفیک) دانست.

به این ترتیب شاید بتوان گفت که رفتار حساب شده واشنگتن در قبال تنش ریاض – تهران نشانه دیگری است از تمایل دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا، به فاصله گرفتن از بحران های خاورمیانه. این علامتی است از تغییر جریان های قدرت در منطقه ای که نظم حاکم بر آن به واسطه تمایل غرب برای دامن زدن به فرقه گرایی، ظهور داعش و درگیری های رایج در سوریه و عراق دستخوش دگرگونی شده است.

سی ان ان در این رابطه می نویسد: ارائه تعریف جدید از نظم حاکم بر خاورمیانه زنگ خطر را در بیخ گوش ریاض به صدا درآورده و بیش از گذشته خطر قدرت گرفتن ایران را به آنها یادآور می شود به ویژه آنکه در حال حاضر زمینه بی اعتمادی سعودی ها به واشنگتن به واسطه حمایت آمریکا از توافق هسته ای ایران فراهم شده است.

در این میان، سفر «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا به ریاض و اظهارات اخیر وی مبنی بر امیدواری نسبت به بازگشایی سفارت عربستان در ایران -که به دلیل وقوع ناآرامی ها در اعتراض به شهادت شیخ «نمر النمر» به دست آل سعود تعطیل شد- را می توان نشانه دیگری از تمایل آمریکا برای آرام کردن عربستان و ایران دانست تا تلاش برای جانبداری از یکی از طرفین درگیری.

واقعیت این است که تمایل آمریکا برای پایان دادن به بحران سوریه از طریق فراهم آوردن بستری برای انتقال قدرت سیاسی در این کشور به جلب حمایت همزمان عربستان و ایران بستگی دارد.

از سوی دیگر، واشنگتن که در طول یک سال و نیم گذشته برای به سرانجام رساندن توافق هسته ای به عنوان دستاورد دوران هشت ساله ریاست جمهوری اوباما تلاش زیادی کرده، سعی می کند تا جایی که امکان دارد از هر گونه جانبداری که ریسک به مخاطره انداختن برجام را در پی دارد، اجتناب کند.

این مثال آخر را می توان به روشنی در واکنش واشنگتن نسبت به بازداشت ۱۰ تفنگدار نیروی دریایی آمریکا از سوی ایران و سرعت تلاش برای خاتمه دادن به این مشکل مشاهده کرد.

واقعیت هر چه باشد، نمی توان این مسئله را نادیده گرفت که در آخرین سال ریاست جمهوری باراک اوباما رابطه واشنگتن – ریاض مثل سابق نیست. این عدم هماهنگی نشانه ای از تفاوت زوایای دید عربستان و آمریکا نسبت به مسائل خاورمیانه است که از همان آغاز انقلاب های عربی و عدم حمایت آمریکا از «حسنی مبارک» رئیس جمهور سابق مصر، نمود پیدا کرد.

اما این روزها به نظر می آید که دامنه اختلافات واشنگتن – ریاض به تعریف آنها از سیر تحول دموکراسی و در نهایت توافق هسته ای ایران کشیده شده است. این در حالی است که اخیرا آمریکایی ها به دلیل سستی سعودی ها در جانب داری از ائتلاف به اصطلاح مبارزه با داعش و در عوض اشتیاق هر چه بیشتر برای دخالت نظامی در یمن، به دیده انتقاد به دولت ریاض می نگرند.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده