ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آتش شعله‌وری که می‌سوزاند

آتش شعله‌وری که می‌سوزاند

آرمان/ خشم و غضب، از خطرناک‌ترین حالات انسان است که اگر جلوی آن رها شود، گاه به شکل یک نوع جنون و دیوانگى و از دست دادن هر نوع کنترل بر اعصاب خودنمایى مى‌کند و بسیارى از تصمیم‌هاى خطرناک در چنین حالتى انجام مى‌شود؛ همچون آتشى سوزانی است که گاه یک جرقه آن تدریجا مبدل به دریایى از آتش مى‌شود و خانه‌ها و شهرهایى را در کام خود فرو مى‌برد. حضرت علی (ع) در نکوهش غضب فرموده است: « از خشم بپرهیز که خشم، وسوسه و تحریکی از طرف شیطان است».
خشم، آتشی کشنده
خشم، قوه‌ای از قوای درونی انسان است که اگر از حد اعتدال خارج شود، باعث شقاوت و بدبختی انسان برای همیشه می‌شود؛ همچون وقتی که سبب می‌شود دست آدمی ‌به خون کسی آلوده شود و تا ابد برای خود شقاوت را بخرد.
خشم، سبب نابودی انسان
غضب، ایمان را نابود می‌کند؛ همچنان که امام علی (ع) فرموده است: «خشم ایمان را از بین می‌برد؛ چنانکه سرکه عسل را فاسد می‌کند».
خشم، راه تسلط شیطان
شیطان از راه خشم، می‌تواند به راحتی بر انسان مسلط شود؛ چرا که خشم، عقل و اندیشه را از بین می‌برد و انسان مرکبی برای شیطان می‌شود. کسی که تسلیم خشم شود، در واقع تسلیم لشکر شیطان شده است. امام علی (ع) از همراه شدن با این لشکر هشدار داده و فرموده است: «از خشم بپرهیز که خشم، لشکری بزرگ از لشکریان شیطان است».
عوامل غضب
محبت دنیا
یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین عوامل خشم، محبت و دوستی دنیاست: «آگاه باشید! این دنیایی که آرزوی آن را می‌کنید و میل و رغبت به او دارید و مایه خشم و خشنودی شما گشته، نه خانه شماست نه منزلی که برای او آفریده شده باشید و نه دعوت به سوی او شدید».
جهل و نادانی
امیرالمومنین (ع) درباره جهل و نادانی که از دیگر اسباب غضب است، می‌فرماید: «خاموش کنید آنچه را که پنهان است در دل‌هایتان از آتش عصبیت و حقد و کینه‌های جاهلانه که این غیرت بی‌جا و حمیت در مسلمان، از خطرات شیطان و سرکشی‌ها و کشش‌ها و وسوسه‌های اوست».
تکبر و حسادت
از دیگر اسباب خشم، تکبر و حسادت است. همچنان که امام علی (ع) می‌فرماید: «و شما همانند قابیل نباشید که بر برادرش تکبر نمود و خدا او را برتری نداد. خویشتن را بزرگ پنداشت و حسادت او را به دشمنی واداشت. تعصب آتش کینه را در دلش شعله‌ور نمود و شیطان باد کبر و غرور را در دماغش پیچید و سرانجام پشیمان شد و خداوند گناه قاتلان را تا روز قیامت بر گردنش نهاد».
غیرت بیجا و غرور
امام علی (ع) غیرت بیجا و غرور را نیز از دیگر اسباب خشم و غضب می‌داند و می‌فرماید: «فرو ریخت حمیت در قلبش از آتش خشم».
راه‌های کنترل خشم
در میان سخنان گرانبهای امیرالمومنین (ع) راهکارهایی نیز برای کنترل خشم و غضب و رهایی از نتیجه شوم آن وجود دارد، که به آنها اشاره می‌کنیم.
مطالعه و بررسی اِعمال‌کنندگان خشم
یکی از مهم‌ترین راه‌های کنترل خشم، مطالعه زندگی کسانی است که با به کارگیری خشم خود دچار عواقب شوم آن شدند، اما کسانی که این صفت ناپسند را کنترل کردند و بر آن فائق آمدند، به سعادت ابدی نائل شدند و مشمول رحمت الهی گشتند. امام علی (ع) در وصف رسول خدا (ص) می‌فرماید: «رسول خدا برای دنیا غضب نمی‌کرد. وقتی برای حق غضب می‌کرد، احدی را نمی‌شناخت و هیچ چیز در مقابلش نمی‌ایستاد تا بر او پیروز می‌شد». در حقیقت این دنیاست که آدمی‌را به خشم می‌کشاند و این نوع خشم (خشم برای دنیا) مذموم است که این مساله در وجود رسول خدا (ص) وجود نداشت. از دیگر کسانی که خشم خود را کنترل می‌کردند، خود امیرالمومنین (ع) است. خود حضرت درباره برتری حلم و علمش می‌فرماید: «یا در این محیط خفقان‌زا و تاریک صبر پیشه سازم که در این محیط پیران، فرسوده و جوانان، پیر و مردان باایمان را تا قیامت و ملاقات پروردگار اندوهگین نگه می‌دارد. پس از ارزیابی درست، صبر و بردباری را خردمندانه‌تر دیدم. پس صبر کردم، در حالی که گویا خار در چشم و استخوان در گلوی من بود».
فائق آمدن بر شیطان با علم
خشم از جوشش خون در قلب در وجود انسان پدید می‌آید و شیطان از راه همین خون در وجود انسان رخنه می‌کند و آدمی ‌را به انحراف می‌کشاند. اما اگر به این مساله علم پیدا کنیم که غلیان احساسات خطری بزرگ برای ما به دنبال دارد، یقینا با عقل آن را کنترل خواهیم کرد. امام علی (ع) در این باره فرموده است: «حذرِ الغضب فإِنّه جند عظِیمٌ مِن جنودِ إبلِیس؛ از خشم برحذر باش که او لشکری بزرگ از لشکریان شیطان است».
خشم و دوری از خدا
خشم، انسان را از خدا دور می‌کند و آنچه انسان را از خدا دور کند، به‌طور قطع او را به همان اندازه به آتش دوزخ نزدیک خواهد کرد. امام علی (ع) فرموده است: «إیاک و الغضب فإِنّه طیرةٌ مِن الشّیطانِ و اعلم أنّ ما قرّبک مِن‌ا... یباعِدک مِن النّارِ و ما باعدک مِن‌ا... یقرِّبک مِن النّارِ؛ بپرهیز از خشم که غضب، تحریکی است از جانب شیطان و بدان آنچه که تو را به خداوند نزدیک می‌کند، به همان اندازه از آتش دور می‌شوی».
خشم و سرانجام کار
یکی از راه‌های کنترل خشم، توجه به عاقبت و انجام به کارگیری در امور دنیایی است. امام (ع) در سفارش به فرزندش می‌فرماید: «خشم خود را فرو خور که من جرعه‌ای شیرین‌تر و خوش‌سرانجام‌تر و لذت‌بخش‌تر از آن ندیدم. با کسی که با تو به خشونت رفتار کند، نرمی‌ پیشه‌گیر که به زودی در برابر تو نرم خواهد شد. با دشمن خود با فضل و کرم رفتار کن، که در میان یکی از دو پیروزی شیرین‌ترین را برگزیده‌ای».[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X