ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حوادث طغیان قنات در بیرجند؛ مسجد تاریخی را آب‌برد

حوادث/ طغیان قنات در بیرجند؛ مسجد تاریخی را آب‌برد

مهر/ بارش ۱۵ دقیقه‌ای باران در بیرجند سبب طغیان چهار ساعته قنات قصبه این شهرستان شد و مسجد تاریخی پایین شهر را زیر آب برد.

بارش باران که از شب گذشته درخراسان جنوبی شروع شده بود به برخی از مناطق این استان در حالی خسارت وارد کرد که دستگاه های خدمات رسان در زمینه مدیریت بحران غافلگیر شدند.

بارش رگباری باران که در شهر بیرجند حدود ۱۵ دقیقه بیشتر طول نکشید سبب جاری شدن روان آب‌ها و آب‌گرفتگی بسیاری از معابر شهر شد، باوجود اینکه حجم بارندگی نسبت به سایر استان‌ها و شهرها کم بود اما ظرفیت پایین کانال‌های آب در سطح شهر بیرجند و مسدود بودن برخی از این کانال‌ها به دلیل انباشته شدن زباله سبب آب‌گرفتگی برخی معابر ازجمله میدان معصومیه، میدان قدس، سجادشهر و بخشی از خیابان مدرس شد.

علاوه بر آب‌گرفتگی معابر، بارندگی ۱۵ دقیقه‌ای در شهر بیرجند سبب ریزش برخی از قنات‌ها ازجمله قنات قصبه شد، ریزش این قنات درست در مقابل مسجد جامع پایین‌شهر که یکی از مساجد تاریخی با قدمت ۲۰۰ ساله در بیرجند است، سبب شد که انبار این مسجد با تمامی امکانات و تجهیزات آن ازجمله دستگاه‌های صوتی، یخچال، فریز و ... زیرآب رفته و علاوه بر آن خانه‌یکی از همسایه‌های مسجد دچار خسارت شود.

اهالی محل دلیل این ریزش را باز بودن قنات در مسیر رودخانه و پل موسی بن جعفر عنوان کرده که درواقع شهرداری به دلیل احداث پل در مسیر موسی بن جعفر باید این مسیر را مسدود می‌کرد.

عدم بسته شدن قنات در مسیر رودخانه سبب شد تا حجم بالایی از آب باران وارد قنات شده و در انتها دریکی از محله‌های شهر و در نزدیکی مسجد تاریخی بیرجند سرباز کند.

بارش باران از یک طرف خساراتی به بار آورده و از طرف دیگر این سوال را به ذهن متبادر می کند که چرا شهری با این قدمت وسابقه باید در مقابل بحرانی این چنینی غافلگیر و توانایی سازگاری با آن را نداشته باشد؟

دستگاه‌های خدمات رسان هیچ‌گونه آمادگی نداشتند

یکی از اعضای هیئت‌امنای مسجد جامع پایین‌شهر در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: بعدازاینکه بارش باران در بیرجند تقریباً به پایان رسید حدود ساعت هفت و ۳۵ دقیقه صبح امروز به‌یک‌باره حجم بالایی از قنات بیرون زده و وارد انبار مسجد و یکی از خانه‌های اطراف مسجد شد.

محمد بیابانگرد دلیل این حادثه را مربوط به باز بودن یکی از مجاری قنات در محل پل موسی بن جعفر دانسته و می‌گوید: این قنات به دلیل نداشتن آب درگذشته پرشده اما به دلیل احداث پل در محل خیابان موسی بن جعفر قسمتی از آن بازشده که باید پیمانکار این مسیر را می‌بست.

وی بابیان اینکه همین امر سبب شد که حجم بالایی از آب وارد قنات شده و درست در مقابل مسجد جامع طغیان کند، بیان کرد: در این حادثه آب قنات وارد انبار مسجد شده و تمامی تجهیزات آن زیرآب رفتند.

بیابانگرد این را نیز اضافه می‌کند که اعضای هیئت‌امنای مسجد بارها این موضوع را پیگیری و نامه‌های زیادی به شهرداری نوشته و در مورد این موضوع هشدار داده‌اند.

وی به نحوه خدمت‌رسانی دستگاه‌های امدادرسان اشاره‌کرده و می‌گوید: متأسفانه دستگاه‌ها هیچ‌گونه آمادگی نداشتند چراکه هلال‌احمر بعد از حادثه با سه موتورپمپ به محل حادثه آمد اما همه دستگاه ها خراب بود و عملاً کاری انجام ندادند.

این عضو هیئت‌امنای مسجد جامع البته این را هم یادآور می‌شود که تنها دستگاهی که واقعاً به حل مشکل کمک کرد آتش‌نشانی بوده است.

طغیان چهارساعته آب در محل مسجد جامع

به گفته وی حدود چهار ساعت آب با دهنه پنج‌متر از زمین خودجوش بالاآمده و وارد مسجد و منازل اطراف شده است.

بیابانگرد با اشاره به اینکه بعد از حدود چهار ساعت تلاش بالاخره آب‌بند آمد و شهرداری مسیر رود را بازکرده است، بیان می‌کند: رفع این مشکل موقتی خواهد بود و با توجه به‌پیش بینی وقوع بارندگی بیشتر طی امروز و فردا احتمال دوباره طغیان قنات وجود دارد.

وی اضافه می‌کند: در حال حاضر مسیر آب از مسجد جامع تا عباس‌آباد بسته است و اگر این مسیر باز می‌بود شاهد این حادثه نبودیم.

شهرداری متولی قنات‌های سطح شهر نیست

باوجود همه این مسائل، شهردار بیرجند، شهرداری را مسئول قنات‌ها نمی‌داند و در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: من به دنبال انداختن تقصیر به گردن ارگان دیگری نیستم اما شهرداری متولی قنات‌های سطح شهر نیست.

عباسعلی مدیح با اشاره به اینکه مشاور شهرداری قبل از این نیز نسبت به این موضوع هشدار داده است، ادامه می‌دهد: شهرداری از آب منطقه‌ای خواسته که تا نقشه قنات‌های سطح شهر را به شهرداری واگذار کند تا قنات‌هایی که قابل‌استفاده است لایروبی شده و مابقی نیز که قابل‌استفاده نیست پرکنیم.

وی عنوان می‌کند: با توجه به اینکه ظرفیت قنات‌ها محدود است امکان ریزش آن‌ها به دلیل بارندگی وجود دارد و این موضوع باید تعیین تکلیف شود.

شهردار بیرجند بابیان اینکه من عدم آمادگی شهرداری برای بارندگی‌های اخیر را به‌هیچ‌عنوان نمی‌پذیرم، بیان می‌کند: جوی‌های آب سطح شهر به لحاظ بارندگی هیچ مشکلی ندارند بلکه ما در مدت ۱۵ دقیقه حدود ۸.۵ میلی‌متر بارندگی داشته‌ایم که این طبیعی است که حجم آب از ظرفیت کانال‌ها بیشتر باشد.

مدیح اضافه می‌کند: بیشتر کانال‌های آب سطح شهر بیرجند قدیمی و مربوط به ۲۰ سال قبل است و ما طی دو سال گذشته حدود سه هزار متر اجرای جوی آب در بیرجند داشته‌ایم.

لزوم بالا بردن ظرفیت کانال‌های آب در بیرجند

وی البته این را نیز می‌گوید: البته در کانال‌هایی که در چند سال اخیر ساخته‌شده است می‌توان کانال‌ها را به‌گونه‌ای اجرا کرد که ظرفیت بیشتری داشته باشند و این طرح توسط مشاور در حال بررسی است تا جاهایی که ظرفیت کانال کمتر است برطرف شود.

شهردار بیرجند به جنس خاک استان اشاره می‌کند و می‌گوید: طبق نظر کارشناسان جنس خاک استان به‌خصوص در اطراف شهر بیرجند به‌گونه‌ای است که بعد از هفت دقیقه بارندگی شدید، آب در سطح زمین جاری می‌شود.

مدیح جاری شدن سیلاب و گرفتگی معابر بعد از بارندگی را امری طبیعی عنوان کرده و می‌گوید: در تمام دنیا حتی در کشور آمریکا که بهترین کانال‌ها رادارند بارندگی شدید سبب جاری شدن سیل و آب‌گرفتگی معابر می‌شود.

باوجوداینکه مسئولان مدیریت بحران و کارشناسان هواشناسی در مورد وقوع سیلاب در روزهای گذشته هشدار داده بودند اما به نظر می‌رسد بسیاری از دستگاه‌های خدمات رسان آمادگی کافی در برابر این حادثه را نداشته‌اند.

علاوه بر این ریزش قنات‌ها که به دلیل سال‌ها خشک‌سالی خشک‌شده اما همچنان باز هستند، خطری است که خانه‌هایی که در مسیر این قنات‌ها هستند را تهدید می‌کند، خطری که تنها محدود به امروز نیست و نه‌تنها درگذشته نیز شاهد ریزش این قنات‌ها بوده‌ایم بلکه با توجه به‌احتمال وقوع بارندگی‌های بیشتر در استان طی روزهای آینده نیز احتمال ریزش آن ها وجود دارد.

شهرداری کلیه مسیرها را باز کرده بود/ اسکان مردم در هیئت حسینی بیرجند

اما در همین رابطه شهردار بیرجند از باز کردن کلیه مسیرهای آبی قبل از بارش بامداد امروز خبر داد و گفت: اسکان مردم در هیئت حسینی بیرجند بامداد امروز به خاطر منطقه خطر انجام شد.

عباسعلی مدیح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس به تشریح اقدامات شهرداری بیرجند قبل و بعد از بارش شدید باران 15 دقیقه‌ای پرداخت.

وی تصریح کرد: از نخستین ساعات بارندگی شدید صبح امروز کلیه عوامل شهرداری از جمله شهردار از محل‌های آب‌گرفتگی بازدید کردند.

شهردار بیرجند تاکید کرد: در این بازدید که با راهنمایی و صدور دستورات لازم از ناحیه شهردار بیرجند (ریاست ستاد بحران شهرداری) آغاز شد کلیه عوامل ذیربط به حالت آماده‌باش قرار گرفته و بسیج شدند.

مدیح اظهار داشت: منطقه خطر در حوالی مسجد جامع پایین شهر (انقلاب 3) اعلام شده بود که با بررسی‌ همه‌جانبه با توجه به میزان شدید نزول باران (8 میلی‌متر در مدت محدود) که حجم زیادی از آب را روانه جوب‌ها و معابر کرده بود اقدامات لازم صورت پذیرفت.

وی اضافه کرد: بیرون‌زدگی آب از فضاهایی در معبر ضلع غربی مسجد پایین شهر(انقلاب 3) صورت می‌گرفت که با پیگیری‌های صورت پذیرفته مشخص شد این فضا متعلق به قنات قدیمی و متروکه بوده و موقعیت دقیق و مسیر آن در اختیار مدیریت منابع آب استان نبود و در این راستا نیروهای خدمات شهری، عمران و آتش‌نشانی نسبت به تخلیه سریع آب از طریق کف‌کش‌ها، بازگشایی مسیر به سمت رودخانه شاهرود، ایجاد مانع برای عدم نفوذ آب از سرچشمه‌های احتمالی ورودی آب به داخل قنات اقدام کردند.

شهردار بیرجند گفت: با توجه به احتمال ریزش ساختمان‌ها به دلیل رسوبات منتقل شده از زیرسازه‌‌ها، منطقه خطر اعلام شد و مردم به بیرون آن منطقه هدایت شدند و در این میان با هماهنگی فرمانداری بیرجند و هلال‌احمر شهرستان و نیروی انتظامی امکان اسکان اضطراری مردم در هیئت حسینی فراهم شد.

وی افزود: پس از بارندگی صبح امروز تمام تلاش خود را برای مدیریت وضعیت موجود برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی به کار بسته‌ایم.

شهردار بیرجند از آمادگی شهرداری بیرجند برای مقابله با سیل و طوفان خبر داد و گفت: شهرداری بیرجند پس از هشدار سازمان هواشناسی نسبت به بازگشایی خروجی کانال‌ها (کانال پل باغ، پل شاهرود) و مسیرهای سطح شهر کرده است اما با توجه به حجم بارش شدید صبح امروز، مسیرها گنجایش این حجم آب را نداشته و این امر موجب آبگرفتگی برخی معابر شد.

البته پیگیری‌های خبرنگار فارس حکایت از این دارد که برخی مسیر‌های آبی از جمله در میدان معصومیه مسدود بوده است.

یکی از شهروندان سجادشهر گفته برخی مسیرها نیز به دلیل ریختن زباله مسدود شده بود و همین سبب آبگرفتگی برخی معابر شهری شده است.

یکی کسبه بیرجند نیز می‌گوید: انتظار می‌رود همه مسئولان امر نسبت به هشدارها حساسیت بیشتری داشته باشند؛ زیرا اگر به عنوان نمونه بارش شدید 15 دقیقه‌ای بامداد امروز ساعاتی به طول می‌انجامید مشخص نبود چه بر سر مردم و شهر می‌آمد.

رضا کمیلی تاکید کرد: بارش‌های سیل‌آسای چند ساله اخیر نشان داده که شهر بیرجند استعداد تخلیه حجم بالای آب را ندارد و این باید زنگ خطری برای مسئولان امر باشد.

حوادث/ طغیان قنات در بیرجند؛ مسجد تاریخی را آب‌برد

حوادث/ طغیان قنات در بیرجند؛ مسجد تاریخی را آب‌برد

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده