ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

عراقچی در کمیسیون امنیت مجلس: هیچ اقدام فنی توسط ایران تا پیش از حل PMD انجام نمی‌شود

عراقچی در کمیسیون امنیت مجلس: هیچ اقدام فنی توسط ایران تا پیش از حل PMD انجام نمی‌شود

آخرین خبر/دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس، با اشاره به حضور معاون وزیر امور خارجه کشورمان در نشست امروز این کمیسیون گفت: در این جلسه، میهمانان تاکید کردند که تا قبل از حل PMD، اقدامی از سوی ایران انجام نمی‌شود.

محمد حسن آصفری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و حضور سیدعباس عراقچی مذاکره کننده ارشد هسته ای در این نشست گفت: در این جلسه با حضور آقای عراقچی درباره روند آینده اجرای برجام بحث و تبادل نظر شد.

وی افزود: آقای عراقچی و دیگر میهمانان حاضر در جلسه امروز تاکید کردند که تا زمانی که آژانس گزارش خود را به شورای حکام نداده و موضوع PMD را حل نکرده و بر ابعاد غیرنظامی برنامه ایران صحه نگذاشته است، اقدامی برای اکسید کردن و فروش ۱۰ هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده یا تغییر کاربری سایت اراک انجام نخواهد شد.دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: در این جلسه میهمانان تاکید کردند که شورای حکام آژانس ابتدا باید نسبت به موضوع PMD گزارش خود را ارائه دهد و تاکید کند دیگر سوالی در این خصوص وجود ندارد، سپس جمهوری اسلامی ایران اقدام برای اکسید کردن اورانیوم یا فروش آن و نیز تغییر رآکتور اراک را آغاز کند؛ این مسئله قرار است تا ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) در گزارش آژانس تعیین تکلیف شود.

تغییر کاربری اراک توسط کارشناسان ایرانی انجام می شود
آصفری تصریح کرد: در رابطه با تغییر کاربری تاسیسات اراک نیز تاکید شده است که این کار توسط کارشناسان ایرانی انجام شود، اما طرف غربی موظف است امکانات لازم را بویژه در رابطه با نقشه ها در اختیار جمهوری اسلامی ایران بگذارد.وی با اشاره به سخنان عراقچی مبنی بر اینکه تا پایان سال جاری میلادی باید مقدمات اجرایی لغو تحریم ها تمام شده باشد و از ابتدای سال جدید میلادی اقدام به لغو تحریم ها شود، ادامه داد: در رابطه با بخشی از اقدامات و تعهدات فنی ایران برای تحویل محموله ۱۰ هزار کیلوگرمی اورانیوم نیز، ابتدا باید محموله مورد نیاز داخلی تحویل گرفته شود و سپس جمهوری اسلامی، مقدار لازم را به طرف مقابل تحویل دهد تا جلوی دبه های کردن های احتمالی طرف مقابل گرفته شود.

دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: در این رابطه مشخصا تاکید اعضای کمیسیون و کارشناسان سازمان انرژی اتمی این بود که این کار به صورت گام به گام و مرحله به مرحله انجام شود.آصفری به وجود شواهد و گزارشهایی از کارشکنی های احتمالی برخی دولت های اروپایی در روند اجرای برجام اشاره کرد و گفت: در این رابطه تاکید شد که باید ضمانت های اجرایی لازم برای ایفای تعهدات طرف مقابل گرفته شود؛ به عنوان مثال در رابطه با نامه اوباما به وزرای امور خارجه و خزانه داری این کشور درباره مراحل اجرای برجام که وزیرخارجه را نیز به عنوان ناظر تعیین کرده است، تاکید شد که باید این نامه در روزنامه رسمی آمریکا ثبت شده باشد که میهمانان کمیسیون گفتند ظاهرا این اقدام انجام شده است.

ارائه پیشنهادهایی درباره ساختار نظارت بر اجرای برجام، به کمیسیون امنیت ملی
وی درباره احتمال تصویب ساختار نظارت بر اجرای برجام در کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: مقام معظم رهبری نظارت بر اجرای برجام را برعهده شورای عالی امنیت ملی گذاشته اند تا یک هیئت قوی، آگاه و هوشمند در این رابطه تشکیل شود؛ کمیسیون امنیت ملی نیز تاکید دارد که این هیئت سریع‌تر تشکیل شود تا نظارت های لازم از همین ابتدا صورت گیرد تا مشکلی در روند اجرای برجام بویژه نظارت بر ابعاد مالی، حقوقی و فنی موضوع پیش نیاید.دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه پیشنهادات مختلفی در رابطه با تصویب ساختار اجرای برجام به این کمیسیون رسیده است، خاطرنشان کرد: احتمال دارد در جلسه روز سه‌شنبه درباره این پیشنهادات بحث شود؛ البته نظارت مجلس در قالب مصوبه قبلی خود خواهد بود که بر اساس آن کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی باید هر سه ماه یکبار گزارشی از روند اجرای برجام به مجلس ارائه دهد.

در همین رابطه نوذر شفیعی درباره جزئیات حضور عراقچی در جلسه کمیسیون امنیت مجلس گفت: در این پیش نویس گزارش یک ماهه نهادها و موسسات متاثر از برجام، گزارش دو ماهه تیم هسته‌ای، گزارش سه ماهه وزیر امور خارجه، گزارش شش ماهه کمیسیون امنیت ملی به صحن علنی مجلس از جمله مکانیسم‌های نظارتی کمیسیون امنیت ملی بر اجرای برجام قلمداد شده است.

به گزارش خانه ملت، شفیعی با اشاره به حضور عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی که میهمان کمیسیون امنیت ملی بود و در خصوص آخرین وضعیت برجام پس از تصویب گفت: عراقچی اظهار داشت که در روز تصویب شورای وزیران اتحادیه اروپا سه مصوبه خود در خصوص تحریم‌های ایران را لغو و یا اصلاح نمود. و در همان روز، دستور اوباما برای آماده‌سازی مقدمات اجرای برجام صادر شد و وزیر خارجه آمریکا وزارت خزانه‌داری، خارجه، بازرگانی و انرژی را نسبت به توقف تحریم‌ها علیه ایران (توقف فرامین اجرایی رئیس جمهور آمریکا) مطلع نمود.

اظهارات عراقچی درباره اجرای بند نخست فرمان مقام معظم رهبری در خصوص لغو تحریم ها بر اساس برجام

وی تصریح کرد: عراقچی هم چنین تصریح کرد که اقدام شورای وزیران اتحادیه اروپا و چه اقدام وزیر خارجه آمریکا (اعلام توقف فرامین اجرایی رئیس جمهور) همگی در چارچوب برجام صورت می گیرد و از دید جمهوری اسلامی ایران این اقدامات یعنی عمل اروپا و آمریکا براساس برجام. بدیهی است این فقط تعهد به لغو یا توقف است و اجرای واقعی و عملی آن به روز اجرای برجام موکول می‌گردد. این مهم در عین حال به معنی اجرای بند 1 فرمان مقام معظم رهبری در خصوص برجام است.

ارائه گزارش آمانو تا یک ماه آتی/15 دسامبر شورای حکام قطعنامه خاتمه پرونده PMD را ارائه می کند
شفیعی هم چنین تاکید کرد:عراقچی هم چنین تاکید کرد که تمامی موارد نقشه راه بین ایران و آژانس مگر دو مورد اجرا شده است تا حدود یک ماه دیگر آقای آمانو گزارش خود را که گزارش بینابینی است ارائه می‌دهد و پانزده دسامبر شورای احکام تشکیل جلسه می‌دهد و قطعنامه‌ای را برای خاتمه پرونده PMDارائه خواهد داد که پس از انجام این دو مرحله، نوبت ایران در خصوص «ذخائر» و «اراک» می‌شود. در این زمان سازمان انرژی اتمی قرارداد مربوط به ذخائر و اراک را امضاء خواهد کرد.وی تاکید کرد: بر این اساس عراقچی تصریح کرد که در مجموع انتظار می‌رود در اوایل سال میلادی جدید (دو ماه آینده) اجرای برجام آغاز شود و تحریم‌ها مطابق برجام لغو، تعلیق و یا متوقف گردد.

کمالوندی:برگشت پذیری معطوف به زمانی است که 1+5 از انجام تعهدات خود پرهیز کنند

شفیعی با اشارذه به حضور کمالوندی در جلسه کمیسیون گفت: کمالوندی معاون سازمان انرژی اتمی، پرونده هسته‌ای ایران را یکی از پیچیده‌ترین مباحث سیاست خارجی کشور طی دهه‌های گذشته قلمداد کرد و اظهار داشت که سازمان انرژی اتمی در خصوص اجرای برجام به دو نکته توجه دارد: یکی اجرای تعهدات مطابق برجام و دیگری حرکت بگونه‌ای که امکان برگشت پذیری وجود داشته باشد.سخنگوی کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: کمالوندی تاکید کرد که برگشت پذیری معطوف به زمانی است که 1+5 از انجام تعهدات خود پرهیز کنند و ایران مجبور باشد طبق برجام عمل کند و به برنامه‌های قبلی خود بازگردد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده