ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برگی از تاریخ غارت منابع ایران توسط انگلیسیها از زبان اسدالله علم!

برگی از تاریخ/ غارت منابع ایران توسط انگلیسیها از زبان اسدالله علم!

جوان و تاریخ/ بعد از کودتای 28 مرداد 1332 ، محمدرضا به خواست آمریکا، دیکتاتور بلامنازع ایران بود و آمریکایى‌ها نیز از او توقعى جز این نداشتند. انگلیسى‌ها سلطنت را براى وضع ژئوپلیتیک ایران مناسب‌ترین سیستم حکومتى مى‌دانستند. شاه نیز برای حفظ قدرت خود و نیز نشان دادن عمق دوستی و وابستگی‌اش به اربابان غربی-آمریکایی‌اش، از هیچ افتضاحی دریغ نمی‌کرد.

اسدالله علم در همین رابطه در جلد پنجم (ص 420 تا 421 )خاطرات خود می‌نویسد:
«یک‌شنبه 21/10/54: ...عرض کردم قرارداد شرکت انگلیسی کاستین، در چا‌بهار، برای ساختمان‌های عادی، غارت است که ما با آن‌ها منعقد می‌کنیم؛ یعنی آن‌ها ما را غارت می‌کنند. به دقت گوش دادند، ولی چیزی نفرمودند... فرق معامله در حدود 600 میلیون دلار است. شاید چون انگلیسی‌ها واسطه‌ی عمل اضافه‌ی استخراج نفت شده‌اند و شاهنشاه فکر می‌فرمایند که در اینجا کمک بکنند، می‌خواهند این لقمه را به آن‌ها بخورانند...»

منبع:
علم، اسدالله ، «یادداشت‌های علم»، تهران: دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران (بخش تلخیص و نقد کتب تاریخی)، جلد پنجم ، 1380
[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X