ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در گفت وگو با "مثلث": حتما لیست خواهیم داد

عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در گفت وگو با "مثلث": حتما لیست خواهیم داد

مثلث/ متن پیش رو در مثلث منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

آقای ناصری! باتوجه به اعلام اسامی ‌از سوی شورای نگهبان در مورد وضعیت صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری، آیا شما وضعیت فعلی را پیش‌بینی می‌کردید؟
با‌توجه به سوابق گذشته خیلی پدیده غیرعادی و متفاوت از آنچه در انتخابات گذشته صورت گرفت، نبوده است. ولی بالاخره در این شرایط و این دوره باتوجه به صحبت‌های مقام معظم رهبری، طبیعتا فکر می‌کردیم که نگاه متفاوت خواهد شد ولی چون خبرهایی مبنی‌بر دخالت‌های فرا شورای نگهبانی داشتیم، ظاهرا حسب اطلاع به وقوع پیوست. حتی در خبرها خوانده بودم که آقای دری نجف‌آبادی هم به عدم احرازها اعتراض کرده‌اند که معنایی ندارد و بروید احراز کنید. بالاخره در این انتخابات هم از نمایندگان فعلی حدود ۵۰ نفر رد صلاحیت شده‌اند. شاید یک نشانه‌ای برای آقای لاریجانی بوده که نیروهای متمایل به ایشان هم رد صلاحیت شدند. اینها پدیده‌های تازه‌ای است که در این دوره می‌بینیم ولی رئیس‌جمهور و وزیر کشور و همه دست‌اندرکاران و حتی آقای لاریجانی قول مساعد درجهت پیگیری موضوع داده‌اند. امیدواریم این اتفاق بیفتد.
حالا با این تفاسیر اصلاح‌طلبان چه برنامه‌ای برای انتخابات پیش رو خواهد داشت؟
آنچه مسلم است اینکه اصلاح‌طلبان در انتخابات حضور خواهند داشت و لیست خواهند داد و حتی اگر هیچ اتفاقی هم نیفتد یعنی همین که هست باشد، اصلاح‌طلبان در انتخابات حضور خواهند داشت و حتما لیست خواهند داد.
یعنی باید به این فکر کنیم که اصلاح‌طلبان چهره‌های سفیدی دارند که ممکن است با آنها لیست بدهند؟
نه، همین است. ممکن است بعضی جاها که لیست ۳۰ اسم می‌خواهد، لیست با ۳۰ نفر پر نشود. همیشه در مصاحبه‌ها گفته شده که اصلاح‌طلبان سقفی درنظر داشتند و یک کف. حداکثر سقف‌شان این بود که مجلس، مجلس اصلاح‌طلبانه باشد و با گفتمان دولت هماهنگ و همراه باشد اما کفش هم این بود که مجلسی متفاوت با این مجلس باشد که واقعا در سال‌های ۹۲ تا ۹۴، خیلی اوقات سیاست‌ها و جهت‌گیری‌هایش را غیر همراه با مصالح عمومی کشور می‌دانستیم. حتی رئیس مجلس که یک اصولگرای بسیار شاخص هم هست، داد و فریادش بلند می‌شد. بنابراین حتما این پیش‌بینی را می‌کنیم و این انتظار را داریم که مجلس حداقلی با کمک اصولگرایان معتدل و عاقل شکل خواهد گرفت. به هر صورت تلاش خواهد شد و عموم کسانی که رد صلاحیت‌شان اعلام شده، پیگیر هستند و شکایت کرده‌اند و بررسی مجدد و بازبینی مجدد خواهند کرد.
آیا منظور شما این است که اگر وضعیت به همین شکل باقی بماند، اصلاح‌طلبان به‌دنبال ائتلاف می‌روند؟
این واژه اگرچه یک واژه جاافتاده‌ای در دنیای توسعه‌یافته و پیشرفته است اما شاید در داخل ایران خیلی معنای منطقی نداشته باشد. شاید بخشی از جامعه رای اصلاح‌طلبان انتظار کاربرد چنین واژه‌ای را نداشته باشند. با اینکه تاکید می‌کنم پدیده مدرنی در کشورهای توسعه‌یافته است و بعضا در کشورهای قابل توسعه مشهود است اما تا این لحظه بنا بر همین است که اصلاح‌طلبان سعی کنند که با یک هویت مستقل در انتخابات شرکت کرده و لیست خودشان را ارائه دهند. اما اینکه چه وضعیتی تا روز نهایی و آغاز تبلیغات صورت خواهد گرفت چیزی است که باید جلو برویم و ما امیدواریم به اینکه برگشتی از این ریزش صورت بگیرد.
پس ما چیزی به نام چهره سفید اصلاح‌طلب نداریم، پدیده‌ای شبیه شورای شهر تهران؟
آقای دکتر عارف که تائید صلاحیت شده‌اند از معدود چهره‌های سفید اصلاحات هستند یا خانم جلودارزاده و غیر از این چند نفر کسی در تهران از چهره‌های شاخص وجود ندارد.
آیا ممکن است از کسانی حمایت کنید که جزو چهره‌های شاخص نباشند؟
اگر رای‌آوری داشته باشند، بله.
اگر بنا بر ائتلاف باشد،‌ ترجیح می‌دهید با حامیان آقای لاریجانی ائتلاف کنید یا حامیان دولت یا هر دو؟
در این ریزش رد صلاحیت‌ها و ریزش نیروها در روند هیات اجرایی نظارت، تفاوتی بین نیروهای حامی‌دولت و اصلاح‌طلبان ندیدیم و نمی‌بینیم. یعنی همان پیش‌بینی که از ابتدا می‌شد که نهایتا این دو جریان در انتخابات یکی خواهد شد و روند رد صلاحیت‌ها هم این را تائید کرده که این اتفاق خواهد افتاد. بنابراین نیروهای حامی ‌دولت که شاخص آن حزب اعتدال و توسعه به‌عنوان یک حزب سیاسی مشخص است، با اصلاح‌طلبان خودشان را دیدند و طبیعتا از آنها هم چون ریزش صورت گرفته نمی‌توان الان تفکیکی کرد. اما ممکن است بعضی جاها همچنان که قبلا هم گفته شد اگر جریانی بخواهد مثلا در قم فضایی ایجاد کند که آقای لاریجانی شرایط غیر قابل تصوری پیدا کند، اصلاح‌طلبان آنجا نامزد معرفی نخواهند کرد و از آقای لاریجانی حمایت خواهند کرد که این اتفاق نیفتد یا کسانی از جبهه پایداری به منظور مقابله با آقای لاریجانی بیایند، حتما در لایه دوم نگاه برای اصلاح‌طلبان، بخشی از نیروهای نزدیک به آقای لاریجانی در سطح کشور خواهد بود.
آیا می‌توانیم این پیش‌بینی را داشته باشیم که احتمالا ائتلافی از سه ضلع حامیان دولت، رهروان ولایت و اصلاح‌طلبان شکل گرفته و با اصولگرایان رقابت کند؟
بله، این استنباط می‌تواند صورت بگیرد. من معتقدم ممکن است این اتفاق بیفتد ولی اصلاح‌طلبان خیلی امیدوارند که دولت از حق قانونی‌اش استفاده کند و مجری انتخابات و قانون اساسی از حق قانونی خودش استفاده کند و حقوق از دست رفته بسیاری از نامزدها را پیگیری کند.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده