ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

عروس خاورمیانه چگونه درگیر آشغال شد؟

عروس خاورمیانه چگونه درگیر آشغال شد؟

خبرآنلاین/ متن پیش رو در خبرآنلاین منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

بیروت که روزگاری عروس خاورمیانه خوانده می شد حالا و پس از گذر از جنگ های داخلی طاقت فرسا درگیری بحران زباله شده است. بحرانی که بی ارتباط با بی ثباتی سیاسی و عدم انتخاب رئیس جمهور در این کشور نیست.
 بیروت که روزگاری عروس خاورمیانه خوانده می شد حالا و پس از گذر از جنگ های داخلی طاقت فرسا درگیری بحران زباله شده است. بحرانی که بی ارتباط با بی ثباتی سیاسی و عدم انتخاب رئیس جمهور در این کشور نیست.

همه چیز از تهدید تمام سلام به استعفا آغاز شد. نخست وزیر لبنان پس از تشکیل جلسات فراوان و بی نتیجه در کابینه این کشور بالاخره اعلام کرد:

من همچنان به «نقش توافقی» خود پایبند هستم، اما توافق به معنای از کار انداختن نهادهای حاکمیتی نیست. اگر گروه های سیاسی به از کار انداختن نقش نهادهای حاکمیتی ادامه دهند، به فروپاشی کامل خواهیم رسید. 
پس از این تهدید ناآرامی ها به بیروت آمد. بهانه اما جمع نشدن زباله های سطح شهر بود. بحران زباله تظاهرات خیابانی در پایتخت لبنان رقم زد. شهری که روزگاری عروس خاورمیانه نامیده می شد حالا با معضل جمع آوری زباله ها در سطح شهر مواجه است.
تظاهرات مردم بیروت عصر شنبه در میدان ریاض الصلح در اعتراض به بحران زباله مقابل ساختمان نخست وزیری آغاز شد و روز یکشنبه نیز ادامه یافت.
بسته شدن محل دفن زباله ها در منطقه «الناعمه» سبب شد تا شرکت خدماتی «سوکلین»، به روند جمع آوری زباله ها در بیروت و حومه و شمار دیگری از مناطق استان «جبل لبنان» پایان دهد و این مساله به انباشت زباله ها در خیابانها منجر شد.
گروه های اجتماعی لبنان به دنبال این رخداد، برای شرکت در راهپیمایی اعتراض آمیز با عنوان «بوی گندتان درآمد»، فرخوان دادند. شهروندان لبنانی در پاسخ به این فراخوان از مناطق مختلف این کشور در مقابل مقر نخست وزیری در میدان ریاض الصلح تجمع کردند. در این تظاهرات مردم برای دولت ضرب الاجل تعیین کردند که باید ظرف مدت زمان کوتاهی معضل زباله های بیروت را حل کند. 
نخست وزیر لبنان که احتمالا تنها مقام رسمی و دولتی حال حاضر این کشور به شمار می رود نخستین فردی بود که به این تظاهرات واکنش نشان داد. نخست وزیر لبنان با بیان این که از اعتراضات مردمی در کشورش به ویژه بیان خواسته‌های اجتماعی آنها غافلگیر نشده، اوضاع این کشور را "حساس" قلمداد کرد و گفت که حل مساله ریاست جمهوری الویت اصلی دولت وی برای حل بحران فعلی لبنان است.
ادامه این وضعیت سیاستمداران لبنانی را بیش از گذشته متوجه بحران سیاسی عدم تشکیل دولت و انتخاب رئیس جمهور کرد. نبیه بری از طرح تازه خود برای گفتگو با رهبران گروه های سیاسی لبنان خبر داد. حزب الله هم از این پیشنهاد حمایت کرد  این طرح مورد استقبال سعد حریری و جریان ۱۴ آوریل هم قرار گرفت. 
نهاد المشنوق، وزیر کشور لبنان و نماینده مجلس از جنبش استقبال، طرفهای خارجی و یک دولت عرب را متهم کرد که در نا آرامیهای اخیر این کشور دست دارند. 
کار اما به همینجا ختم نشد و موضوع بحران زباله در لبنان به جلسه شورای امنیت سازمان ملل هم کشیده شد و این شورا تصمیم گرفت جلسه ای فوق العاده در خصوص بحران زباله و بحران سیاسی انتخاب رئیس جمهور این کشور برگزار کند. 

15 عضو شورای امنیت در جلسه پشت درهای بسته در خصوص لبنان با اعلام حمایت از دولت این کشور و تمام سلام، نخست وزیر لبنان از پارلمان خواستند تا در سریع‌ترین زمان ممکن رئیس جمهور را انتخاب کند. 

از سوی دیگر ناآرامی های داخلی در کشور هم همچنان ادامه داشت. پس از حمله آشوبگران به مغازه ها در مرکز بیروت نیروهای ارتش وارد میدان شدند و اوضاع در این شهر به تدریج آرام شده است.

به گزاش شبکه تلویزیونی العربیه نیروهای امنیت داخلی و ارتش لبنان تحصن کنندگان مستقر در میادین ریاض الصلح و شهدا را تخلیه کردند. 
اما ورود ارتش هم نتوانست جمعیت خشمگین را آرام کند و درگیری ها به مقابل کاخ ریاست جمهوری هم کشیده شد. 
با ادامه تظاهرات و پایان نیافتن ناآرامی ها به تدریج برخی از مقامات سیاسی این کشور هم به حمایت از معترضان برخواستند.  میشل عون، رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح لبنان در بیانیه‌ای به جوانان لبنانی که تظاهرات مسالمت آمیزی را برگزار کرده و "آگاهی و هوشیاری خود در خصوص اقدامات نادرست در دولت نشان دادند،" تبریک گفت. 
میشل عون همچنین پیشنهاد تازه ای هم برای حل این بحران طرح کرد. او خواستار این شد مردم لبنان خود به صورت مستقیم رئیس جمهور را انتخاب کنند و دیگر کار به رایزنی نمایندگان پارلمان کشیده نشود. 
به هر ترتیب این بحران همچنان ادامه دارد و نه زباله ها از سطح شهر جمع آوری شده اند و نه رئیس جمهور معرفی شده است. دو اقدامی که به نظر نمی رسد با هم بی ارتباط باشند. محمد علی سبحانی سفیر پیشین ایران در لبنان در این رابطه به خبرآنلاین می گوید: تا زمانی که گروه های سیاسی این کشور به سمت توافق با یکدیگر حرکت نکنند آرامشی در این کشور برقرار نخواهد شد. توافقی که شاید در افق کوتاه مدت چندان متصور به نظر نمی رسد.


* سعید جعفری

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده