ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مدیر کل پیشین آمریکای شمالی وزارت خارجه: قانون محدودیت صدور ویزا پایدار نمی‌ماند

مدیر کل پیشین آمریکای شمالی وزارت خارجه: قانون محدودیت صدور ویزا پایدار نمی‌ماند

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

قانون محدودیت تردد به امریکا سرانجام در روز ٢١ ژانویه سال ٢٠١٦ جامه عمل پوشید. قانونی که در دسامبر در قالب لایحه بودجه سال ٢٠١٦ میلادی گنجانده شد و روی میز باراک اوباما، رییس‌جمهور امریکا قرار گرفت، سرانجام با برخی اصلاحات موقت و محدود به دولت فعلی ایالات متحده اجرایی شد. اجرای تغییرات در قانون تردد به امریکا برای سفرکنندگان به ایران، سوریه، عراق و سودان خواهد بود. لازم به ذکر است که امریکا با
٣٨ کشور جهان قراردادی موسوم به «معافیت از روادید» برای معافیت از کسب روادید برای سفر به امریکا دارداما براساس طرحی که اواخر سال گذشته تصویب شد شهروندان این کشورها که در پنج سال گذشته به سوریه، عراق، ایران و سودان سفر کرده باشند باید برای اخذ روادید اقدام کنند.
در رابطه با اما و اگرهای این قانون، گفت‌وگویی با مهدی محتشمی، مدیرکل اسبق امریکای شمالی وزارت امور خارجه داشته‌ایم که مشروح آن در ادامه می‌آید:

قانون محدودیت تردد به امریکا برای سفرکنندگان به ایران آغاز شده است. ایران پیش از این گفته بود که اجرای این قانون به معنای نقض برجام خواهد بود. آیا با اجرایی شدن این قانون می‌توانیم از نقض برجام سخن بگوییم؟
آنچه در کنگره امریکا در رابطه با ایجاد محدودیت در صدور ویزا به کسانی که به چهار کشور ایران، سوریه، سودان و عراق سفر کرده‌اند، جزیی از لایحه بودجه امریکا در سال ٢٠١٦ است که به بهانه مبارزه با تروریسم است اما ماهیت این قانون به دلیل فشارهای جریان‌های تندروی امریکایی و همچنین لابی‌های حامی اسراییل است که جمهوریخواهان از آن حمایت کردند و بخشی از نمایندگان دموکرات کنگره هم به دلیل نیازمندی به حمایت لابی‌های اسراییلی برای انتخابات مجبور به حمایت از آن شدند. باید دانست که این قانون محدود به ایران نیست بلکه کشورهایی را هم که علاقه‌مند به همکاری با ایران در حوزه‌های مختلف به ویژه همکاری‌های اقتصادی هستند، شامل می‌شود. باید بگویم این قانون مرا به یاد وضع قوانین Exteretorial یا قوانین فرامرزی انداخت که امریکا آن را به صورت یکجانبه علیه ایران به اجرا گذاشت و مورد اعتراض شدید کشورهای اروپایی شد. اکنون هم قانون جدید محدودیت صدور ویزا محدودکننده منافع سه کشور اروپایی درگیر در مذاکرات هسته‌ای و همچنین دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپایی است. روسیه و چین هم بی‌تردید با وضع قوانین و سیاست‌های یکجانبه امریکا مخالف هستند و به عبارتی می‌توان گفت که تمام کشورهای دنیا با آن مخالف هستند و امریکا با اجرای این قانون، خود را در جبهه انزوا و مخالفت جهانی قرار داده است کماآنکه قبلا نیز کشورهای اروپایی با وضع این قانون مخالفت کرده‌اند و سفرای آنها در امریکا به صورت دسته‌جمعی مخالفت‌های‌شان را به دولت امریکا تحویل دادند. اکنون هم با توجه به مخالفت ایران و کشورهای اروپایی، دولت امریکا عقب‌نشینی‌هایی داشته است و من فکر می‌کنم در آینده دامنه عقب‌نشینی‌ها بیشتر خواهد بود زیرا این قانون با روح برجام در تناقض است. در برجام، دولت‌های ١+٥ تعهد داده‌اند که قوانین محدودکننده و تحریمی وضع‌کنند ولی امریکایی‌ها قانونی را وضع کرده‌اند که اجرای برجام را با محدودیت و مشکل روبه‌رو می‌کند.
واشنگتن امکان استثنای برخی سفرها به صورت مورد به مورد را در قانون جدید در نظر گرفته است. آیا این موارد برای این ادعا که این قانون نقض برجام نیست، کفایت می‌کند؟
اینکه برجام نقض شده است یا نقض نشده است، را من نمی‌توانم بگویم و نهادهای بالادستی مانند شورای‌عالی امنیت ملی باید اظهارنظر کنند. در درون برجام نیز مکانیزم رسیدگی به این مساله وجود دارد ولی با فضای اجرایی شدن برجام و ادامه آن نیازمند وجود حسن نیت در همه طرف‌هاست. من فکر می‌کنم اقدام امریکا نشان از عدم حسن نیت این کشور و ایجاد‌کننده شکاف است.
در متن این قانون به صراحت اعلام شده است که موارد استثناشده فوق تصمیم دولت کنونی امریکا و براساس اختیارات وزیر امنیت داخلی است و دولت بعدی این امکان را دارد که قانون را بدون استثنا و به‌طور کامل اجرایی کند. در چنین شرایطی چه ضمانتی وجود دارد که دولت بعدی با بردشان این اشتثناها عملا نقض برجام را رقم نزند؟
این قانون چون در لایحه قرار دارد، یک‌ساله است و می‌تواند سال آینده وضع نشود یا به شکل دیگری بیاید. در نامه جان کری به آقای ظریف، وزیر امور خارجه امریکا متعهد شده است که دولت کشورش تمهیداتی را برای عدم نقض برجام اجرا کند که این نامه می‌تواند یک سند محسوب شود. با این حال، اینکه دولت بعد این قانون را اجرا خواهد کرد یا نخواهد کرد، آن عمل، بستگی به این دارد که فضای آن زمان اجرای برجام چگونه باشد. من بیم آن دارم که با ادامه نقض تعهدات اینچنینی، تداوم اجرای برجام با تهدید روبه‌رو باشد.
در موارد استثناشده توریست‌ها در نظر گرفته نشده‌اند. در چنین فضایی صنعت گردشگری ایران که در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها آسیب دیده بود باز هم هدف انزوای بیشتری قرار خواهد گرفت. راهکاری برای این مساله وجود دارد؟
بی‌تردید این قانون با تمام استثناهایش در صنعت گردشگری ایران و حق توریسم شهروندان اروپایی‌ها محدودیت‌هایی ایجاد و حق آنها را سلب می‌کند. اکنون دنیا پایبندی ایران به انجام تعهداتش و حسن نیت برای تداوم آن را دیده است. دنیا اکنون می‌داند که ایران می‌خواهد برجام اجرایی شود و اگر روزی برجام با خطر روبه‌رو شود، دنیا ایران را مقصر نمی‌داند. این قانون پایدار نیست و من فکر می‌کنم این اقدام همچنان موجب اعتراض کشورهای اروپایی شود و تا آنجا پیش برود که دولت امریکا مجبور به تجدیدنظر ثانویه شود.
ایران چگونه می‌تواند با فضای روانی ایجاد‌شده با اجرای این قانون در میان تجار بین‌المللی مقابله کند؟
آنچه در محیط و فضای بین‌المللی رخ داده است، اعتراض اروپایی‌ها به آن است. آنها مخالف این قانون هستند و سفرای‌شان در واشنگتن هم این اعتراض را به دولت امریکا ابلاغ کرده‌اند. به عبارتی، قبل از آنکه ایران با این قانون مخالفت کند، اروپایی‌ها خود دست‌به کار شدند و با آن مخالفت کردند و در آینده نیز اروپایی‌ها در مخالفت با آن پیشگام خواهند بود زیرا اکنون اروپا ایران را عرصه‌ای برای سرمایه‌گذاری می‌داند که با این حضور می‌تواند منافع بسیاری به دست آورد. با مخالفت آنها، دولت امریکا هم عقب‌نشینی خواهد کرد و مجبور به عقب‌نشینی‌های بیشتر خواهد شد و مجبور می‌شود تا مناسبات بین‌المللی‌ خود را تحت تاثیر ملاحظات سیاسی داخلی خود قرار ندهد.
آیا دولت امریکا این امکان حقوقی را داشت که اجرای این قانون برای شهروندان ایرانی دوتابعیتی یا سفرکنندگان به ایران را فعلا معوق کند؟
اقدام دولت امریکا در این باره، عملی خلاف حقوق بشر و نقض‌کننده حق اجتماعی شهروندان یک کشور برای انجام سفر به کشور ثالثی است. از سوی دیگر، این قانون به‌شدت تعجب‌آور و خنده‌دار است زیرا هیچ قانونی عطف به ماسبق نمی‌کند ولی قانون محدودیت صدور ویزا این اقدام را انجام داده و حقوق شهروندان کشورهای دیگر را نقض کرده است و می‌توان آن را خلاف حقوق بشر دانست.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X