ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

احتمال سرمایه‌گذاری ژاپنی‌ها در صنعت پتروشیمی ایران قوت گرفت

احتمال سرمایه‌گذاری ژاپنی‌ها در صنعت پتروشیمی ایران قوت گرفت

فارس/معاون مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی با بیان اینکه با پیشرفت‌های ایران در ساخت تجهیزات نفتی، امروز خواسته‌های متفاوتی از خارجی‌ها داریم، گفت: در شرایط فعلی که ژاپنی‌ها ابر قدرتی ایران را حس می‌کنند احتمال اینکه ژاپنی‌ها وارد سرمایه‌گذاری در پتروشیمی ایران شوند وجود دارد.

محمدحسن پیوندی با بیان اینکه در مذاکرات اخیر با هیات‌های خارجی یعنی هم اروپایی‌ها و هم توابع آمریکا در شرق یعنی ژاپن و کره مباحث کلی مطرح شد، اضافه کرد: تاکید آقای وزیر این بود که کشور ما با 10 یا 15 سال گذشته تفاوت زیادی کرده و توان ساخت تجهیزات و ملزومات صنعت نفت و پتروشیمی در داخل به شدت افزایش یافته است؛ بنابراین دیگر شرایط به گونه‌ای نیست که ما فقط دانش فنی یا فاینانس طرح‌ها را بخواهیم، بلکه ترجیح ما این است که در بحث تجهیزات پیچیده که آنها تبحر بیشتری در ساخت آن دارند، با شرکت‌های ایرانی مشارکت کنند.

وی افزود: مجموع این بسته همکاری با مشارکت شرکت‌های ایرانی شامل ساخت تجهیزات، دانش فنی و فعالیت‌های مهندسی در صورت نیاز مد نظر وزارت نفت قرار دارد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی تصریح کرد: ایران با توجه به امنیتی که در میان این منطقه بحران زده بر آن حاکم است، می‌تواند یک سکوی توسعه شرکت‌های خارجی دارای دانش فنی برای تامین نیازهای منطقه باشد که به معنی آن است که نه فقط بازار ایران بلکه کل کشورهای خاورمیانه از طریق ساخت تجهیزات در داخل ایران قابل دسترسی خواهد بود.

وی توضیح داد: در گذشته فقط دانش فنی یا مهندسی پایه طرح‌ها توسط خارجی‌های انجام می‌شد، اما ما الان حجم زیادی رشد در ساخت تجهیزات داشته‌ایم و حتی رآکتور آمونیاک را هم ساخته‌ایم و به همین دلیل خواسته‌های متفاوتی داریم.

پیوندی اضافه کرد: مقوله فاینانس به این مسایل مرتبط است، یعنی اگر کشوری به شما وام می‌دهد، انتظار دارد حجم زیادی از تجهیزات را از همان کشور بخرید؛ به همین دلیل به آنها گفتیم راه درست آن است که با شرکت‌های ایرانی مشارکت کنند، آن هم نه فقط شرکت‌های مهندسی، بلکه شرکت‌های سازنده تجهیزات هم باید شامل این مشارکت شوند که هم به نفع ما و هم به نفع خارجی‌ها خواهد بود تا بتوانند تجهیزات منطقه را هم تامین کنند.

*احتمال سرمایه‌گذاری ژاپنی‌ها در صنعت پتروشیمی ایران قوت گرفت

وی در پاسخ به پرسشی درباره امکان سرمایه‌گذاری ژاپنی‌ها در صنعت پتروشیمی ایران گفت: اگر نظر شخصی من را بخواهید ژاپنی‌ها از زمان پروژه پتروشیمی ایران- ژاپن و بندر امام خمینی فعلی اصطلاحاً چشمشان ترسیده است و فقط مذاکره می‌کنند و حرف می‌زنند و می‌روند.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی تصریح کرد: اما الان با شرایطی که ایران توانسته است مقابل 1+5 تا این حد ایستادگی کند که بتواند به یک جمع‌بندی برسد، احتمال تغییر در استراتژی ژاپنی‌ها در ورود به سرمایه‌گذاری در حوزه پتروشیمی ایران را جدی می‌بینم.

وی با بیان اینکه ژاپنی‌ها از مواردی مانند جنگ تحمیلی می‌ترسند، افزود: دلیل اینکه ژاپنی‌ها از پروژه ایران- ژاپن خارج شدند و حتی پول خوبی هم از طریق بیمه به ایران پرداخت کردند، آن است که تا دلتان بخواهد ترسو و محتاط هستند و این خاصیت آنها است؛ ضمن اینکه در عین حال دقت بسیار بالایی هم در کار دارند.

پیوندی تاکید کرد: در شرایط فعلی که ژاپنی‌ها ابر قدرتی ایران را حس می‌کنند، احتمال اینکه ژاپنی‌ها وارد سرمایه‌گذاری در ایجاد مجتمع‌های جدید پتروشیمی در ایران شوند، وجود دارد.

وی ادامه داد: کره‌ای‌ها هم دقیقه کپی و مشابه ژاپنی‌ها عمل می‌کنند و ارتباط آنها با آمریکا هم نسخه دوم ارتباط ژاپنی‌های با آمریکا است و در همان فضا سیر می‌کنند.

*زمان بندی دقیقی درباره افزایش خرید نفت ایران از سوی مشتریان سنتی مطرح نشده است

معاون مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره مذاکرات مربوط به افزایش خرید نفت ایران از سوی مشتریان سنتی گفت: درخواست ایران است که خرید نفت از سوی خریداران به میزان قبل از تحریم‌ها باز گردد و تمایل خریداران هم به همین شکل است.

وی با بیان اینکه زمان بندی دقیقی در بازه زمان بازگرداندن خرید نفت به سطح قبل از تحریم‌ها با خریداران انجام نشده است، افزود: قدر مسلم آن است که آنها به سمت ما خواهند آمد، چنانچه در حال حاضر هم هیات‌های آنها هستند که به ایران سفر می‌کنند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات




جدیدترین اخبار منتشر شده

X