ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تابناک نوشت: چه کسانی از داخل به جمهوری خواهان امریکا «کد» می دهند؟

تابناک نوشت: چه کسانی از داخل به جمهوری خواهان امریکا «کد» می دهند؟

تابناک/ متن پیش رو در تابناک منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

ایران بعد ازسی و پنج سال از انقلاب توانسته است در یک محکمه حقوقی طلب ملت ایران از امریکایی را برگرداند یک پیروزی حقیقی حقوقی ایران است و نباید آن را با موضوعات سیاسی درآمیزیم. چرا که این کار باعث خواهد شد کدهایی را به طرف مقابل برای سنگ اندازی در پروسه احقاق حقوق ایرانی ها تقدیم نمائیم!
دعواهای حقوقی میان ایران و امریکا بعد از انقلاب سابقه طولانی دارد. دیوان داوری دعاوی میان ایران و امریکا (Iran – United States Claims Tribuna) نهاد داوری است که به اختلافات میان دولت‌های ایران و ایالات متحده آمریکا رسیدگی می‌کند. سند تأسیس و مبنای برپایی دیوان، بیانیه‌های الجزایر است که دو دولت در پی بحران گروگان‌گیری در سفارت آمریکا با میانجیگری دولت الجزایر در ۱۹ ژانویه ۱۹۸۱ امضا نمودند.
همزمان با اجرای برجام در اواخر دی ماه دو خبر دیگر فضای رسانه ای جهان را با تلاطم های شدیدی روبرو کرد. در ابتدا خبر مبادله زندانیان ایران و امریکا بود که همزمان با خبر اجرای برجام منتشر شد. در پی این خبر بود که جان کری، دوشنبه گذشته از قصد دولت آمریکا برای پرداخت 1.7 میلیارد دلار به ایران برای حل و فصل شکایت ایران در پرونده تسویه بدهی 400 میلیون دلاری خرید تجهیزات نظامی در دوران شاه پرده برداشت.

این خبر موجی از انتقادات در میان منتقدان دولت امریکا بر سر پرداخت طلب ایران به همراه سود این پول در محافل امریکایی ایجاد کرد.( قرارداد اجرانشده خرید تسلیحات در پیش از انقلاب در ایران، مبلغی به اندازه ۴۰۰ میلیون دلار بود که ۱.۳ میلیارد دلار سود ناشی از دیرکرد به آن اضافه شده است.) این انقادات به جایی رسید تا اینکه یکی از سناتورهای امریکایی روز پنجشنبه طرحی به مجلس سنای آمریکا ارائه است کرده که خواستار جلوگیری از پرداخت هر وجهی به ایران برای حل و فصل دعاوی طرح‌شده در «دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا» است.

سناتور «موران جری»، هدف از ارائه این طرح را چنین بیان کرده است: «منع استفاده از وجوه مالی برای پرداخت به ایران در راستای حل و فصل دعاوی طرح شده در دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا، تا زمانی است که ایران خسارت‌های معین در نظر گرفته شده برای اشخاص آمریکایی در دادگاه‌های آمریکا را پرداخت کند.»

در بخش خلاصه این طرح هم آمده است، پرداخت چنین مبلغی به دولت یا یکی از اتباع ایران مستلزم آن خواهد بود که رئیس‌جمهوری آمریکا به کنگره این کشور گواهی دهد که ایران همه خسارت‌های مالی تعیین‌شده برای اشخاص آمریکایی به موجب رأی محاکم قضایی این کشور علیه تهران را تسویه کرده است.

در حالی که پیروزی ایران در رابطه با این پرونده کاملاً حقوقی بوده است و حتی وزاری خارجه ایران و امریکا نیز اعلام کرده بودند که آزادی گروهی از زندانیان، در ایران و آمریکا و پرداخت غرامت با ایران ، به طور اتفاقی با روز اجرایی‌شدن توافق اتمی همزمان شده است. با این حال همزمانی مبادله زندانیان و پرداخت غرامت به ایران و اجرای برجام باعث شد که برخی در داخل نیز همزبان با تندروها در داخل امریکا سخنانی را بیان کنند که به مثابه آب در آسیاب ریختن دشمن بود.

در همین راستا عده ای در داخل به جای تاکید بر طی شدن پروسه حقوقی برای گرفتن مطالبه ملت پس از چندین سال اظهاراتی را بیان می کنند که از طریق آن امریکایی ها بتوانند فشار بر ایران را ادامه دهند و از سوی دیگر راه مفری برای پرداخت نکردن دیون ملت ایرانی ها بازکنند.

در واقع هنگامی که برخی مسئولین بیان می کنند که بازپس‌گیری 1/7 میلیارد غرامت در قبال آزادی جاسوس آمریکایی انجام شده و ربطی به جریان مذاکرات ندارد؛ باعث می شود که سناتورهایی مانند جری طرحی برای بلوکه کردن مجدد این غرامت را در دستور کار قرار بدهند.

مشخص نیست که هدف از مطرح کردن چنین موضوعاتی چیست.در واقع در حالی که خود دولت آمریکا گفته است توافق برای پرداخت این مبلغ، بدون دلایل خارجی و در جریان مذاکرات ماه‌های گذشته صورت گرفته است و ارتباطی با آزادی مجموعا پنج آمریکایی در ایران و هفت زندانی ایرانی یا ایرانی‌تبار در آمریکا ندارد؛ چرا ما خودمان سعی می کنیم این موضوعات را به هم ربط دهیم.

این که برخی دعواهای جناحی و سیاسی را فدای منافع ملی کنیم به هیچوجه نمی تواند توجیه پذیر باشد. دعواهای جناحی تا زمانی سازنده است که منافع ملی کشور را تخریب نکند. این که ما برای جلوگیری از تمام شدن یک دستاورد به نفع جناح خاصی کل آن دستاورد را از میان ببریم نمی تواند منافع ملی کشور را تامین کند.

ایران بعد ازسی و پنج سال از انقلاب توانسته است در یک محکمه حقوقی طلب ملت ایران از امریکایی را برگرداند یک پیروزی حقیقی حقوقی ایران است و نباید آن را با موضوعات سیاسی درآمیزیم. چرا که این کار باعث خواهد شد کدهایی را به طرف مقابل برای سنگ اندازی در پروسه احقاق حقوق ایرانی ها تقدیم نمائیم!


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X