ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تکذیب خبر تلف شدن گوزن های زرد در سیل خوزستان

تکذیب خبر تلف شدن گوزن های زرد در سیل خوزستان

ایرنا/ معاون محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خوزستان تلف شدن گوزن های زرد در جنگل های دز بر اثر سیلاب را تکذیب کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، به دنبال وقوع سیلاب و تخریب سایت احیا و تکثیر گوزن زرد ایرانی در پارک ملی دز، شایعاتی مبنی بر تلف شدن تمام گوزن های زرد در فضای مجازی منتشر شد.
سید عادل مولا با تکذیب اخبار منتشر شده در فضای مجازی گفت: سیلاب به تاسیسات سایت احیا و تکثیر گوزن زرد خسارت های زیاد وارد کرده، ولی تاکنون هیچ اثری از لاشه گوزن زرد ایرانی یا دیدن تلفات این گونه با ارزش مشاهده یا گزارش نشده است.
وی افزود: با توجه به اینکه هنوز قسمت های زیادی از سایت دچار آبگرفتگی است، امکان دسترسی به تمام نقاط سایت امکان پذیر نیست.
مولا با بیان اینکه کار پایش توسط محیط بانان و کارشناسان همچنان ادامه دارد، اضافه کرد: رد پای گوزن ها در قسمت هایی که آب فروکش کرده، مشاهده شده و همچنین از سوی مردم بومی منطقه درباره مشاهده گوزن زرد در جنگل و بیرون از سایت احیا و تکثیر گزارش های ارائه شده که خود نشانه خوبی از سلامت گوزن های منطقه است.
وی اظهار کرد: گوزن از گونه هایی است که توانایی و قدرت شنای بالایی دارد و این اداره کل آخرین اخبار و اطلاعات مربوطه را در کوتاه ترین زمان از طریق رسانه های جمعی به اطلاع مردم و دوستداران محیط زیست می رساند.
در تاریخ 26 فروردین به دنبال طغیان رودخانه دز سایت احیا و تکثیر گوزن زرد ایرانی دچار آب گرفتگی شدید شد و قسمت های مهمی از فنس و سایر تاسیسات این سایت تخریب شد ولی تاکنون هیچ اثری از تلف شدن گوزن زرد در منطقه گزارش نشده است.
طرح احیای گوزن زرد از سال 89 آغاز شد و اکنون 2 سایت احیا در پارک ملی دز و پارک ملی کرخه فعال است. در بهار سال 92 با شیوع بیماری میازیسم در سایت احیای گوزن کرخه حدود 50 راس گوزن تلف شدند.
30 راس گوزن زرد ایرانی در پارک ملی دز و 20 راس در پارک ملی کرخه وجود دارد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده