ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سهم 44 درصدی جرائم موادمخدر از ورود به زندان‌ها

سهم 44 درصدی جرائم موادمخدر از ورود به زندان‌ها

فارس/ مطابق گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال 93 مقدار 556 تن انواع مواد مخدر کشف و 354 هزار نفر نیز در این ارتباط دستگیر شده و تعدادی از آنها روانه زندان شدند به طوری که 44 درصد ورودی زندان‌ها را مجرمان مواد مخدری بوده‌اند.

ستاد مبارزه با مواد مخدر که ریاست آن بر عهده رئیس جمهوری است، به مناسبت هفته دولت گزارشی از عملکرد یکساله خود را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد.

بخش‌هایی از این گزارش مربوط به اهم اقدامات مقابله‌ای و پیشگیری این ستاد در حوزه مبارزه با مواد مخدر می‌شود.

در طول سال 93 تعداد 2 هزار و 314 عملیات و درگیری مسلحانه انجام شده که در نتیجه آن 2 هزار و 971 گروه و باند تهیه، توزیع، ترانزیت و قاچاق مواد مخدر و روانگردان‌ها منهدم شده است.

در طی این عملیات‌ها مقدار 556 تن انواع موادمخدر و روانگردان‌ها کشف و 296 کارگاه تولید شیشه با کشف 4 هزار و 51 کیلوگرم منهدم شده است.

طی همین مدت 354 هزار متهم جرائم مواد مخدری با افزایش 27 درصدی نسبت به سال 92، دستگیر شده‌اند.

ضمن اینکه 77 درصد دستگیر شدگان متهم به قاچاق و توزیع مواد مخدر و 23 درصد مرتبط با سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد بوده‌اند.

در پی این عملیات‌ها، کشفیات و دستگیری قاچاقچیان، اموالی از این افراد مصادره شده که درآمد حاصل از فروش این اموال هزار و 66 میلیارد ریال بوده که نسبت به سال 92 16 درصد افزایش نشان می‌دهد.

در ادامه این گزارش و با استناد به آخرین گزارش موسسه مطالعات بین‌المللی زندان در سال 2012 میلادی آمده است: ایران با 290 نفر زندانی در هر 100 هزار نفر جمعیت، در رتبه چهلم جهان و چهارم قاره آسیا پس از کشورهای ترکمنستان، تایلند و مالدیو قرار دارد.

ایران از نظر تعداد جمعیت زندانی نیز در رتبه هشتم جهان و چهارم آسیا پس از کشورهای چین، هند و تایلند قرار گرفته است.

بر اساس گزارشات موثق که در نتیجه بررسی محتوایی پرونده‌های جرائم و بزهکاری اجتماعی صورت گرفته است، 45 درصد از موجودی زندانیان کلیه جرائم را زندانیان جرائم مواد مخدر تشکیل می‌دهد.

مواد مخدر به طور غیر مستقیم در وقوع 25 درصد از سایر جرائم و آسیب‌های اجتماعی نیز تاثیرگذار بوده است به طوی که در 65 درصد همسر آزاری‌ها، 55 درصد طلاق‌ها، 30 درصد کودک آزاری‌ها، 25 درصد قتل‌های عمد و 23 درصد نزاع‌ها پای مواد مخدر در میان است.

تعداد ورودی و موجودی زندانیان کلیه جرائم در کشور طی سال 1393 در مقایسه با سال 1392 به ترتیب با افزایش حدود 5 و 3 درصدی مواجه گردیده است.

در سال 1393 حدود 44 درصد از موجودی زندانیان و 25 درصد از ورودی زندانیان کشورمان را مجرمین مواد مخدری (معتاد و قاچاقچی) تشکیل می‌دادند.

تا سال 1392 در مجموع 7 اردوگاه ماده 42 در هفت استان کشور با پیشرفت فیزیکی میانگین 86 درصد احداث گردیده است که پس از تکمیل، ظرفیت پذیرش تعداد 38 هزار زندانی مواد مخدری را خواهد داشت.

در سال 1393 مبلغ 280 میلیارد ریال دیگر نیز در این زمینه جذب و پرداخت شده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده