ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: ICT جزو بخشهای حیاتی پدافند غیر عامل

 وزیر ارتباطات تاکید کرد: ICT جزو بخشهای حیاتی پدافند غیر عامل

ایسنا/ محمود واعظی در همایش سراسری پدافند غیر عامل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در موضوع پدافند غیر عامل در تمام کشورهایی که حتی از نظر ظاهری، رویکردهای نظامی و امنیتی در آنها مشاهده نمی شود، مهم است و صیانت از مراکز حیاتی شان را در دستور کار دارند.

وی بر موضوع آینده نگری پدافند غیر عامل با پیشرفت فناوریهای نوین تاکید کرد و افزود: در گذشته نگرش نسبت به پدافند غیر عامل فیزیکی بود و بیشتر بر آسیب تجهیزات و عدم خدمت رسانی به موقع اشاره می شد.

واعظی ادامه داد: در کنار توسعه، توجه به شاخص های مراقبتی و صیانتی، بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه نباید توسعه فدای پدافند غیر عامل و یا برعکس شود گفت: لازم است کشورها بین این دو ارتباط برقرار کنند.

وی بر به حداقل رساندن تهدیدات و آمادگی نیروی انسانی برای افزایش فرصتهای بومی تاکید کرد و گفت: در کشور ما با توجه به شرایط سیاسی و موضع استقلال طلبانه ای که بعد از انقلاب اسلامی در طول سی و شش سال حاکم بوده است موضوع امنیت کشور همیشه مد نظر قرار گرفته و این مسئله قابل معامله و کوتاه آمدن نیست.

وی با بیان اینکه مواضع استقلال طلبانه ایران برای امنیت و منافع داخلی همواره دشمنان ما را بیشتر کرده است گفت: برای استقلال باید هزینه بپردازیم و به همین دلیل است که اعتبار منطقه ای و بین المللی کسب کرده ایم و از نظر سیاسی امنیتی و اقتصادی خودکفا شده ایم.

واعظی با اشاره به اینکه تامین نیازهای داخلی با توجه به تجهیزات بومی به معنای انزوای ایران نیست ادامه داد: همواره با کشورهایی که مورد قبول ما هستند؛ همکاری خواهیم داشت.

وزیر ارتباطات اظهار کرد: تجربه دشمنان ما در طول 36 سال گذشته نشان داده است که اگرآنها بخواهند با برخوردهای نظامی خسارت زنند، به اهداف خود نمی رسند.

وی توجه به موضوع جنگ نرم را ضروری برشمرد و افزود: جنگ نرم به روشهای مختلف از جمله هالیوود، تاثیرات فرهنگی، تغییر سبک زندگی و نفوذ بر ذهن و فکر جامعه انجام شده و در صدد است تا در یک دوره طولانی، ملت ها را به سمت اهداف خود، سوق دهد.

وی توجه به موضوع نفوذ برای کسب اطلاعات را حائز اهمیت خواند و ادامه داد: آن اطلاعاتی که دشمن بتواند از آن در زمان خاص خود استفاده کند تهدید است و آنچه باعث خنثی شدن آنها می شود استفاده از فرصتهاست.

واعظی اظهار کرد: در رده بندی‌های مختلف پدافند غیر عامل، همواره ICT جزو بخشهای حیاتی تعریف شده است.

وی تصریح کرد: در شرایط خاص عدم بکار گیری ICT نیز، خود تهدید محسوب می شود و فناوری اطلاعات نیازمند صیانت است تا توسعه پیدا کند،‌ پایدار باشد و درعین حال از دسترس مردم و مسئولین خارج نشود.

واعظی ادامه داد: لازم است در خریدهایمان دقت نظر داشته باشیم و تا آنجا که می شود از تجهیزات بومی استفاده کنیم و اگر ناچار به استفاده از تجهیزات خارجی شدیم، متخصصان ما باید اشراف در بکارگیری آنها را داشته باشند تا سازندگان تجهیزات، نتوانند از اطلاعات کشور استفاده کنند.

وزیر ارتباطات اظهار کرد:‌ ارتباطات گسترده خود ابزاری در خدمت پدافند غیرعامل است و در شرایط خاص می تواند به مدیریت بحران کمک کند.

وی بر افزایش اقتدار ملی تاکید کرد و گفت: نتیجه امنیت و رفاه ملی، اقتدار ملی است و یکی از مولفه های این اقتدار، توجه به پدافند غیر عامل است.

واعظی تصریح کرد: موضوع صیانت،‌ حراست و حفاظت از نظر تشکیلات، فقط به کمیته پدافند و حراست سازمانی مرتبط نیست، بلکه همه مدیران، همکاران در هر نقطه از کشور و با هر مسئولیتی که دارند، اگر خود را در مقابل نظام و ملت مسئول بدانند؛ می توانیم ادعا کنیم که به سمت پدافند غیر عامل غیر قابل نفوذ حرکت کرده ایم.

در همایش پدافند غیر عامل وزارت ارتباطات،‌ از تمبر سالروز تاسیس سازمان پدافند غیر عامل کشور هم رونمایی شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X