ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معاون وزیر بهداشت: بهورز برند جمهوری اسلامی در حوزه سلامت دنیا است

معاون وزیر بهداشت: بهورز برند جمهوری اسلامی در حوزه سلامت دنیا است

ایرنا/ معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بهورزان یکی از سرمایه های ارزشمند حوزه سلامت هستند که نقش بی بدیلی در ارتقا شاخص های این بخش ایفا می کنند و حاصل تلاش این قشر موجب شده بهورز به عنوان برند جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی شناخته شود.

علی اکبر سیاری پنجشنبه شب در همایش سراسری تجلیل از بهورزان و مربیان نمونه کشوری در مشهد افزود: بهورزان سربازان جبهه مقدم نظام سلامت هستند که زمینه توسعه روستاها را فراهم می کنند و چراغ خانه بهداشت را روشن نگه می دارند.

وی بیان کرد: حضور بهورزان در روستاها باعث شده میزان مرگ و میر مادران باردار و نوزادان به حداقل برسد و روستاییان از بروز عوارض بیماریهای مزمن همچون دیابت و فشار خون مصون شوند.

معاون وزیر بهداشت گفت: کارشناسان خارجی در بررسی های خود از نظام سلامت در ایران بر این باور بودند که نظام شبکه و خدمات بهورزان با این انسجام و صرفه اقتصادی کارآمد می تواند در مناطق شهری کارایی به مراتب بیشتری از روستاها داشته باشد بر این اساس در طرح تحول نظام سلامت این نظام در مناطق شهری نیز اجرایی می شود.

وی افزود: الگوی اصلی در طرح تحول نظام سلامت بهروزان هستند که به جز روستا در شهرها نیز خدمات ارائه خواهند داد و هر کارشناس سلامت یا بهورز دو هزار نفر از ساکنان مناطق حاشیه را زیر پوشش خدمات فعال بهداشتی قرار می دهد.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در طرح تحول نظام سلامت هفت برنامه و هشت پروژه با اولویت گسترش خدمات در مناطق روستایی طراحی شد که با اختصاص اعتبارات از محل یک درصد ارزش افزوده این برنامه از سال گذشته در کشور به مرحله اجرا درآمد.

وی گفت: در راستای اجرای برنامه تحول نظام سلامت در دولت یازدهم 10 میلیون نفر از ساکنان مناطق حاشیه کلانشهرها در کشور که از خدمات بهداشتی محروم بودند ساماندهی شده اند.
سیاری افزود: تعمیر و تجهیز و ساخت دو هزار خانه بهداشت، اختصاص داروهای مکمل و در نظر گرفتن واکسن پنتاوالان از جمله اقدام هایی است که براساس این طرح در روستاها انجام شده است.

قائم مقام معاون بهداشتی و رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت نیز در این همایش گفت: در ابتدای انقلاب تنها هزار و 200 خانه بهداشت در سطح کشور وجود داشت و وضعیت بهداشت در روستاها چندان مطلوب نبود اما اکنون با اجرای طرح تحول نظام سلامت شمار خانه های بهداشت به 15 هزار واحد رسیده و 95 درصد از روستاییان ایران دسترسی کامل به خدمات سلامت دارند.
ناصر کلانتری افزود: بهورزان به عنوان مهمترین رکن نظام شبکه نقش موثری در افزایش و ارتقا شاخص های بهداشتی داشته اند و در رسیدن به هدف اصلی این وزارتخانه یعنی گسترش عدالت در سلامت و دسترسی همه مردم به خدمات مطلوب سلامتی نقش موثری داشته اند.

وی ادامه داد: مهمترین بخش طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت در مناطق روستایی اجرا شد که بر اساس آن کار بهسازی، نوسازی و ساخت هزار و 955 خانه بهداشت در دستور کار قرار گرفت و تاکنون هزار و 500 خانه بهداشت افتتاح شده و دیگر واحدها نیز تا پایان امسال به بهره برداری می رسند.
قائم مقام معاون بهداشتی و رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت گفت: افزایش سرانه بهداشتی روستاییان از 210 هزار ریال به 960 هزار ریال در این طرح موجب شد که دو هزار و 200 پزشک جدید به کاروان پزشک خانواده اضافه شوند لذا اکنون هیچ مرکز بهداشتی درمانی روستایی در سطح کشور وجود ندارد که بدون پزشک باشد.

وی تجهیز اساسی سه هزار و 200 مرکز بهداشتی روستایی، تجهیز دو هزار و 200 مرکز بهداشتی روستایی و تعمیر و تجهیز دو هزار و 200 محل زیست پزشک را از دیگر اقدام هایی برشمرد که در راستای این برنامه اجرا شده است.
کلانتری همچنین با اشاره به خواسته های جامعه بهورز از دولت نیز گفت: قرار گرفتن بهروزی در زمره مشاغل سخت و زیان آور، احتساب دو سال دوره بهورزی در سنوات خدماتی بهورزان، بازنشستگی پیش از موعد بهورزان با 25 سال سابقه، فراهم شدن امکان تحصیل مربیان بهورزی در مقطع کارشناسی ارشد و کمک معیشتی به بهورزان از جمله درخواست های آنان است.

12 شهریور ماه در سالنامه جمهوری اسلامی به نام روز بهورز نامگذاری شده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده