ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شهربانو امانی در گفتگو با آرمان: صداوسیما به نشاط انتخاباتی توجه کند

شهربانو امانی در گفتگو با آرمان: صداوسیما به نشاط انتخاباتی توجه کند

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

هرچند فعالان سیاسی معتقدند میزان رد و عدم‌احرازصلاحیت‌ها شوکه‌کننده بود اما اصلاح‌طلبان و حامیان دولت که از قضا اغلب ردصلاحیت‌ها مربوط به طیف آنها بوده است به‌طور رسمی اعلام کرده‌اند قصد کناره‌گیری از رقابت‌های انتخاباتی را ندارند و به تلاش‌هایشان برای برگزاری هرچه پرشورتر انتخابات می‌پردازند و معتقدند بازبینی احرازصلاحیت‌ها روزنه‌ جدیدی برای آنها باز کرده است. به اعتقاد یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب حضور سلایق مختلف در انتخابات انتخاباتی با مشارکت بالا را تضمین می‌کند. به این بهانه شهربانو امانی عضو حزب کارگزاران سازندگی با آرمان به گفت‌وگو نشسته است که در ادامه می‌خوانید:

نظر شما درباره احراز صلاحیت‌ها چیست؟

عدم‌احراز صلاحیت‌های گسترده و ردصلاحیت 99درصدی اصلاح‌طلبان مخصوصا کاندیداهای شناسنامه‌دار حزبی، افراد متمایل به گفتمان اعتدال و همچنین برخی اصولگرایان شناسنامه‌دار موجب ایجاد شوک جدی در سپهر سیاسی کشور شده است که ای کاش با تامل بیشتری این نتایج اعلام می‌شد تا انگیزه‌های بالای فعالیت سیاسی نزد فعالان، دچار سرخوردگی نمی‌شد.

رئیس‌جمهور گفته از اختیارات قانونی خود استفاده می‌کند. تصور می‌کنید تغییری در احراز صلاحیت‌ها ایجاد شود؟


تلاش رئیس‌جمهور به عنوان مجری قانون اساسی، همینطور فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در مطبوعات، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در راستای حل مشکلات بر زمین مانده است اما نکته قابل تامل اینکه برخی تلاش می‌کنند تغییری در ترکیب مجلس فعلی به وجود نیاید. برآیند سه دوره قبل مجلس، نتوانسته در حل مشکلات کشور چندان موفق عمل کند بنابراین همانطور که مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری 92 نشان دادند خواستار تغییر در رویکردهای اجرایی کشور هستند اکنون نیز باید به این خواست ملت احترام گذاشت و شرایط تحقق آن را فراهم کرد نه اینکه طوری شود دوباره مجلسی همانند چند دوره اخیر تشکیل شود.

رسانه‌ها و مطبوعات به‌خصوص رسانه‌ملی در مقطع انتخابات چه نقشی برعهده دارند.

صداوسیما باید به شکل‌گیری فضای پرشور و نشاط انتخاباتی توجه کند. لازمه انتخابات پرشور، حضور کاندیداهایی از همه سلایق و جناح‌های سیاسی و قانونی کشور است. مردم ترجیح می‌دهند شاهد حضور کاندیداهای مورد نظرشان در لیست‌های انتخاباتی باشند.

به نظر شما مجلس کنونی تا چه اندازه در جلب اعتماد افکار عمومی موفق بوده است؟


اعتماد ملت به نمایندگانشان در مجلس موضوع مهمی است که باید مدنظر قرار گیرد. حضور نمایندگان با آرای بالا، مجلس آتی را به مجلسی پرقدرت و نمایندگانی با اعتماد به نفس بالا تبدیل می‌کند که توان پیگیری درخواست‌های مردم و چانه‌زنی با دولت و نهادهای مختلف را داشته باشند. بنابراین منویات مقامات عالی رتبه کشور و پشتوانه بالای رای مردم می‌تواند مجلس آتی را برای حل مشکلات قدرتمند سازد.

وضعیت اصلاح‌طلبان در مجلس دهم را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

با توجه به اینکه گفتمان اصلاح طلبی ریشه در بطن جامعه دارد مردم هیچگاه از این جریان رویگردان نخواهند شد. در حالی صلاحیت 30کاندیدای اصلاح‌طلبان تایید شد که آنها قادرند نماینده‌پرور باشند. اصلاح‌طلبان در راستای منافع ملت حرکت می‌کنند و صندوق‌های رای را تحریم نخواهند کرد. اصلاح‌طلبان تمام تلاش خود را در جهت صیانت از رای مردم در سال92 و کمک به ادامه و استمرار تلاش‌های آقای روحانی برای حل مشکلات کشور انجام می‌دهند هرچند برخی کاندیداهای بنام و موردقبول جامعه در اردوگاه اصلاح‌طلبان و معتدلین شانس این را پیدا نکردند که در رقابت‌های انتخاباتی شرکت کنند.

با این حال تصور می‌کنید ترکیب مجلس دهم دگرگون شود؟

بله، می‌توان اذعان داشت شاهد تغییر آرایش سیاسی آینده مجلس آینده خواهیم بود.

ارزیابی‌تان از وضعیت اردوگاه اصولگرایی چگونه است؟


شاهد هستیم اغلب معتدلین اصولگرا به دلیل عملکرد تندروها در حال فاصله گرفتن از این جریان هستند و ترجیح داده‌اند به طور مستقل وارد رقابت‌ها شوند یا اصلا وارد نشوند. تندروهای اصولگرا هم که پایگاه رای زیادی در بین مردم ندارند و در بدنه جامعه خیلی مورد اقبال قرار نمی‌گیرند. بنابراین می‌ماند طیفی که تحت‌تاثیر تندروها هستند و فعلا نسبت به کنار رفتن رقیب از خود واکنشی نشان نمی‌دهند. کاندیداهای این طیف اصولگرایی، برای تشویق همگانی جهت حضور پرشور در انتخابات تلاش چندانی نمی‌کنند تا بتوانند خودشان با حداقل رای در مجلس حضور پیدا کنند.

رئیس جمهور برای پرشور شدن انتخابات پیشنهاداتی داشت. تحقق آنها را چه اندازه موثر می‌دانید؟

در صورتی که الگوی پیشنهادی رئیس‌جمهور مورد استقبال قرار گیرد، نخست می‌توان طیفی از کاندیداهای با سلایق مختلف را در لیست‌های انتخاباتی دید که باعث می‌شود طیف گسترده‌تری از مردم پای صندوق‌های رای حاضر شوند. همچنین شائبه نگاه‌های جریانی و جناحی در مسیر انتخابات از بین می‌رود که نتیجه آن حضور کاندیداهای متکثرتر در لیست‌های انتخاباتی خواهد بود و بالطبع بازهم این امر موجب شور و نشاط و اشتیاق مردم برای رای دادن به نمایندگان همفکرشان در این گذرگاه تاریخی سیاسی می‌شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده