ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سفر 150 هیات خارجی به ایران طی 8 ماه اخیر

سفر 150 هیات خارجی به ایران طی 8 ماه اخیر

ایسنا/ رییس اتاق بازرگانی ایران جزیره کیش را ویترین و دریچه سرمایه‌گذاری کشور عنوان و اعلام کرد: در هشت ماه گذشته 150 هیات از کشورهای خارجی به ایران سفر کرده‌اند که مطمئنا در ماه‌های آتی میزان استقبال دیگر کشورها برای برقراری ارتباط با ایران افزایش خواهد یافت.

محسن جلال پور در نشستی با اعضای هیات مدیره اتاق های بازرگانی ایران و تهران و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به عوض شدن شرایط کشور در فضای بین المللی و آغاز دوران برداشته شدن تحریم ها گفت: در حال حاضر افق روشنی پیش روی کشور قرار دارد و برگزاری این نشست در جزیره کیش فرصت خوبی برای استفاده از ظرفیت های منحصر بفرد این جزیره در توسعه کشور است.

وی از فعالان اتاق های بازرگانی شهرهای مختلف خواست از توانمندی‌های همه شهرها به خصوص جزیره کیش در رشد و رونق اقتصادی بهره ببرند.

رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص شکوفایی اقتصادی و حصول نتایج مثبت برای کشور افزود: در سال‌های گذشته بیشتر فعالیت های اقتصادی در جزیره کیش به تبادلات اقتصادی داخل کشور و کیش محدود می‌شد و برخی فعالان اقتصادی اتاق های بازرگانی در این زمینه وارد همکاری و سرمایه‌گذاری با جزیره کیش شدند اما در شرایط کنونی با توجه به تغییر وضعیت کشور در فضای بین المللی، امکان فعالیت های گسترده در حوزه های بین المللی نیز فراهم شده است.

جلال پور از جزیره کیش به عنوان ویترین و دریچه سرمایه گذاری کشور یاد کرد و افزود: جزیره کیش با نشان دادن یک ایران مترقی و پیشرفته می تواند تصویر خوبی از توسعه کشورمان برای سرمایه گذاران خارجی باشد به همین دلیل برگزاری همایش های و نمایشگاه‌های بین المللی در این جزیره از جمله موارد پیشنهادی رؤسا و اعضای اتاق بازرگانی در دیدار با رییس جمهور بوده است.

وی جزیره کیش را پایلوت شفاف سازی وکاهش بروکراسی های اداری دانست و گفت: در هشت ماه گذشته 150 هیات از کشورهای خارجی به ایران سفر کرده اند که مطمئنا در ماه‌های آتی میزان استقبال دیگر کشورها برای برقراری ارتباط با کشور ما افزایش خواهد یافت.

علی اصغر مونسان - مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش - نیز در ادامه این نشست گفت: در فضای پس از تحریم ها اینکه مدیران و مسئولان بخش های دولتی چه اقداماتی انجام دهند و چگونه از ظرفیت های ایجاد شده استفاده کنند از موضوعات بسیار مهمی است که باید به خوبی بررسی شود.

وی با تکیه برصحبت های رییس جمهور در خصوص جهت گیری کشور به سمت استفاده از پتانسیل های بخش خصوصی در شرایط کنونی گفت: یکی از معضلات امروز کشور که مناطق آزاد از جمله جزیره کیش را نیز درگیر کرده است بروکراسی حاکم برکشور است که به جای تسهیل روند توسعه همچون وزنه ای سنگین به مانعی در مسیر رشد و پیشرفت تبدیل شده است.

مونسان در ادامه به تشریح مزایای قانونی مناطق آزاد پرداخت و گفت: معافیت های 20 ساله مالیاتی، تخفیفات و معافیت های گمرکی روی مواد اولیه و ماشین آلات تولیدی، ورود و خروج ارز به صورت آزاد و به هرمیزان و امکان جابجایی آن بین مناطق آزاد مختلف کشور و تمرکز مدیریت از مزایای بسیار خوب مناطق آزاد و انگیزه جالب توجه برای سرمایه گذاران داخلی وخارجی است.

وی همچنین از آسان سازی روند دریافت مجوزها و انجام فرآیندها درکیش خبرداد وگفت: در دو سال گذشته تلاش کردیم با کاهش نقش عوامل انسانی و الکترونیکی کردن فرآیندها مسیر دریافت مجوزها را کوتاه کرده و ضمن شفاف سازی در امور باعث صرفه جویی در زمان و تسریع کارها شویم.

توسعه بندرگاه و فرودگاه جزیره کیش، بهره برداری از ترمینال بندری کیش با ظرفیت پذیرش سالانه یک و نیم میلیون مسافر و احداث ترمینال جدید فرودگاهی با ظرفیت پذیرش 4.5 میلیون مسافر در سال، ایجاد زیرساخت های تامین انرژی و آب به عنوان یکی از نیازهای مبرم جزیره کیش، افزایش فضاهای فرهنگی با ساخت دو مدرسه جدید، توسعه فضاهای تفریحی و فرهنگی و فعال سازی بخش های مختلف کیش از جمله مواردی بود که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به آن اشاره کرد.

مونسان گفت: 420 واحد صنعتی فعال درکیش داریم که همگی صنایع دانش بنیان وغیرآلاینده هستند. همچنین واحدهای تولید در شش شهرک صنعتی در حال فعالیت هستند و هفتمین شهرک صنعتی نیز در حال ساخت است. در سال گذشته 370 میلیون دلار تولید در بخش های صنعتی و85 میلیون دلار صادرات از محصولات تولید شده جزیره کیش داشتیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به موقعیت جغرافیایی و استراتژیک این جزیره در خلیج فارس درنزدیکی آبراهه بین المللی و قرار داشتن سه جزیره هندورابی، فارور بزرگ و فارور کوچک زیر نظر جزیره کیش گفت: در سفر رییس جمهور به جزیره کیش و بازدید از جزیره هندورابی به ساخت فرودگاه و بندرگاه هندورابی تاکید شد که سازمان منطقه آزاد کیش عملیات توسعه جزیره هندورابی را در دو سال گذشته در دستور کار داشت و طرح جامع توسعه آن با همکاری مشاور آلمانی، ایرانی مراحل تدوین را سپری کرده و در مرحله تصویب است.

وی افزود: در مسیر توسعه هندورابی منتظر تدوین طرح جامع نماندیم وبا استفاده از نظرات مشاور احداث زیر ساخت های اصلی این جزیره را آغاز کردیم و هم اکنون ساخت بندرگاه این جزیره در مراحل پایانی قرار دارد و عملیات زیرسازی باند فرودگاه به پایان رسیده و60 درصد عملیات روسازی نیز تمام شده است.

مونسان در ادامه گفت: حدود 400 میلیارد تومان پروژه در کیش به اتمام رسیده است. 700 میلیارد تومان پروژه در حال اجرا و هزار میلیارد تومان پروژه نیز در حال مطالعه و طراحی برای سال های آتی است.

مونسان از انعقاد 5600 میلیارد تومان قرارداد سرمایه گذاری با بخش خصوصی در بخش های غیر صنعتی و 600 میلیارد تومان قرارداد با بخش های صنعتی خبرداد وگفت: تاکنون سرمایه گذاریهای ما بیشتر از بخش داخلی بوده است امیدواریم درسال آینده با برداشته شدن تحریم ها بتوانیم سرمایه های خارجی را به جزیره کیش جذب کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در دوران تحریم دو بانک خارجی کیش ارتباطشان قطع شده بود و پیش از اجرایی شدن برجام این دو بانک همکاری خود را با ما آغاز کردند، گفت: در حال حاضر در خواست سه بانک آفشور مورد تایید سازمان قرار گرفته است و دو بانک دیگر هم در خواستشان در حال بررسی است و این موضوع با بانک مرکزی در حال پیگیری است تا با حمایت دولت درکیش منطقه آزاد مالی ایجاد شود. توافقات اولیه انجام شده این امر مهم برای کیش یک جهش محسوب شده و برای کشور هم منافع زیادی به همراه دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه ازاد کیش تصریح کرد: یکی از موانع در مسیر سرمایه گذاری های خارجی اداره کردن مناطق آزاد مالی با قوانین خاص خود است زیرا سرمایه گذاران خارجی علاقمندند دعاویشان توسط قوانین بین المللی بررسی شود که این موضوع از مشکلات سراسر کشور است واین ساز وکار درکشور ما وجود نداشته و باعث ریزش سرمایه گذاری های خارجی درکشور شده است اما در جزیره کیش برای رفع این مشکل اقداماتی اثر گذاری انجام شده است تا سرمایه گذاران خارجی با اطمینان در جزیره کیش وکشور فعالیت کنند.

مونسان گفت: سرانه سپرده در جزیره کیش نسبت به همه کشور بالاتر و چهار برابر تهران است که این موضوع بیانگر رونق اقتصادی در این جزیره مرجانی بوده و می تواند انگیزه خوبی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X