ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مدیرکل ثبت احوال: یزد رتبه دوم ثبت تولد در کشور

به گزارش ایرنا ، سید محمد طباطبائی عصر پنجشبه در همایش ملی روز جمعیت از افزایش امید به زندگی در مردان یزدی به 73 و در زنان این استان به 75 سال خبر داد و افزود : در سال 94 شهرستان مهریز بیشترین نرخ ولادت و وفات و شهرستانهای خاتم و یزد هم به ترتیب بیشترین نرخ ازدواج و طلاق را به خود اختصاص داده اند .
وی اظهار کرد: همچنین شهرستانهای تفت ، اشکذر ، میبد و خاتم هم به ترتیب کمترین نرخ ولادت ، وفات ، ازدواج و طلاق را به ثبت رسانده اند .
وی جمعیت زیر هفت سال استان را تا پایان سال گذشته 12 درصد ( کشور 11.9) ، جمعیت 24 سال و کمتر را در استان 39 درصد ( در کشور 43.5) ، جمعیت 24 تا 30 سال استان یزد را 12.7 درصد ( کشور 13.6 ) و جمعیت بالای 65 سال را در استان 7.8 ( کشور 8 ) اعلام کرد.
معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری یزد نیز در این همایش این استان را دارای قابلیت های اجتماعی و توانمندیهای اقتصادی برای اجرای راهبردهای جمعیتی کشور خواند.
محمدعلی طالبی با اشاره به لزوم برنامه ریزی برای اجرای سیاست های جمعیتی کشور گفت: برگزاری اینگونه همایش ها با پشتوانه علمی و کار تخصصی به همراهی اندیشه های فرهیخته دانشگاهی و مسئولان اجرایی برای حرکت در مسیر توسعه همه جانبه کشور کمک خواهد کرد .
وی از برگزاری کارگروه های مختلف در استان برای کار در حوزه مطالعات و برنامه ریزی های جمعیتی خبر داد.
عباس عسکری ندوشن استاد دانشگاه نیز در تحلیل تحولات ازدواج و خانواده در استان یزد با اشاره به وضعیت طلاق استان یزد گفت:
استان یزد در سال 1383 حدود 7.5 درصد ازدواج ها به طلاق منجر شده و این آمار در سال 93 به 14.8 درصد رسیده است.
این استاد دانشگاه با اشاره به افزایش میانگین سن اولین ازدواج در مردان استان از 23/4 در سال 1355 به 25.6 در سال 1390 از افزایش سن ازدواج زنان یزدی در همین بازه زمانی از 19.5 به 21.8 خیر داد.
وی افزود : دشواری‌ها و چالش‌های اجتماعی ، اقتصادی و جمعیتی متعددی فراروی نسل جوان قرار دارد که تشکیل خانواده و دوام آن را برای جوانان 29 - 15 ساله تحت الشعاع قرار داده است.
به گفته این استاد دانشگاه تورم اقتصادی، بیکاری، یافتن اشتغال مناسب با سطح تحصیلات، تامین مسکن، شکاف بین انتظارها و واقعیت ها از مواردی است که این نسل را تحت فشار قرار می دهد.
یک استاد دانشگاه نیز در تحلیل ویژگیهای جمعیت و توسعه ، با بیان اینکه متوسط رشد سالانه جمعیت کشور از سال 85 تا 90 معادل 1.29 درصد و در استان یزد 1.63 درصد بوده اعلام کرد: با این میزان رشد 54 سال طول می کشد که جمعیت کشور دو برابر شود.
علی رحمانی افزود : در این بازه زمانی سالانه 16 هزار و 150 نفر به جمعیت استان افزوده شده که هفت هزار و 270 نفر ان از طریق مهاجرت به یزد آمده اند.
وی خاطرنشان کرد: در همین مقطع (85 تا 90) تعداد خانوارهای ایرانی 21 درصد رشد داشته در حالی که تعداد جمعیت 6/6 درصد افزایش داشته است .
30 اردیبهشت ماه همزمان با سالروز ابلاغ سیاست های کلی جمعیتی کشور از سوی مقام معظم رهبری به پیشنهاد سازمان ثبت احوال کشور و تصویب شورای فرهنگ عمومی روز ملی جمعیت نامگذاری شده است.
همایش روز ملی جمعیت با حضور استادان دانشگاه در دانشگاه جامع علمی کاربردی فرهنگ و هنر یزد برگزار شد.
8068

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده