ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بهمن کشاورز در "شرق" نوشت: ابعاد حقوقی پلیس نامحسوس

بهمن کشاورز در "شرق" نوشت: ابعاد حقوقی پلیس نامحسوس

شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

پلیس، یکی از مصادیق ضابط دادگستری است و ضابط دادگستری در قانون آیین دادرسی کیفری تعریف شده و چون در گذشته درباره ضابط‌بودن یا نبودن، برخی از مأموران بحث و مناقشه وجود داشت قانون‌گذار در ماده ٢٩ قانون آیین دادرسی کیفری جدید ضابطان دادگستری را با تفضیل برشمرده است و آنها را به ضابطان عام که عبارتند از فرماندهان، افسران و درجه‌داران نیروی انتظامی که آموزش مربوط را دیده باشند و ابطان خاص که به موجب قوانین خاص در حدود وظایف محوله ضابط محسوب می‌شوند، تقسیم کرده؛ از قبیل رؤسا، معاونان و مأموران زندان نسبت به امور زندانیان، مأموران وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و مأموران نیروی مقاومت بسیج و سایر نیروهای مسلح در مواردی که به موجب قانون تمام یا برخی از وظایف ضابطان به آنها محول شود. بنابراین همچنان که ملاحظه می‌کنید در این تقسیم‌بندی و تعریف چیزی به اسم پلیس نامحسوس وجود ندارد. ممکن است ضابطان عام یا خاص برای انجام مأموریت‌های ویژه مثلا، از لباس فرم خود استفاده نکنند، اما در هر حال باید ضابط قانونی باشند و قانون‌گذار حتی به کارکنان وظیفه عنوان ضابط دادگستری نداده است.

 در بخشی از صحبت‌های آقای ساجدی‌نیا آمده است: این افراد در صورت مشاهده موارد ناهنجاری مانند مزاحمت برای نوامیس، آلودگی صوتی، کشف حجاب در خودرو و انجام حرکات نمایشی در خیابان، شماره پلاک خودرو را برداشته و از طریق سامانه پیامکی به مرکز پلیس امنیت اخلاقی اطلاع می‌دهند سپس از سوی پلیس امنیت با این افراد تماس گرفته و از آنان خواسته می‌شود در موعد تعیین‌شده به پلیس مراجعه کنند. آنچه مسلم است، مثلا مسائل مربوط به تخلفات رانندگی را شاید افرادی با آموزش کوتاه‌مدت آن هم به طور تقریب و با احتمال اشتباه بتوانند تشخیص دهند، اما تشخیص سایر موارد عنوان‌شده، با مقامات قضائی است. بدون تردید گزارش‌هایی از این قبیل که ممکن است برای آنها عنوان اعلام جرم قائل شویم نه به پلیس امنیت، بلکه به مقامات قضائی باید داده شود و احضار و دعوت نیز، با رعایت شرایط قانونی باید از جانب مقام قضائی صورت گیرد. در غیراین‌صورت اقدام انجام‌شده، متکای قانونی نخواهد داشت. واضح است مراجعه‌نکردن می‌تواند اقدامات دیگری را در پی داشته باشد که مستلزم مراجعه پلیس امنیت به مقام قضائی و تقاضای دستور احضار خواهد بود. در این حالت مقام قضائی که معمولا بازپرس است، باید پس از احراز وجود دلیل کافی، برای توجه اتهام، فرد موردنظر را احضار کند و این احضار در صورتی که بدون وجود دلیل کافی باشد، تخلف مقام قضائی محسوب خواهد شد. البته اقدام مشابه با همین شرایط در غیاب بازپرس از جانب دادستان نیز میسر است اما درهرحال باید شرایط قانونی رعایت شود.

*بهمن کشاورز

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X