ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اعتماد نوشت: برجامیان اصولگرا؛ یارگیری‌های جدید در عرصه سیاسی تثبیت می‌شود

اعتماد نوشت: برجامیان اصولگرا؛ یارگیری‌های جدید در عرصه سیاسی تثبیت می‌شود

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

هنگامه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩٢ بود. حامیان آیت‌الله مصباح‌یزدی پس از ناکامی در کاندیداتوری باقری لنکرانی، وزیر بهداشت دولت احمدی‌نژاد به سراغ سعید جلیلی رفتند و مجابش کردند در انتخابات ثبت‌نام کند تا پرچم گفتمان انقلاب و مقاومت را بر دوش او بگذارند. حامیان جلیلی چنان بر تنور دفاع از مقاومت می‌دمیدند که گویی سایر کاندیداها کمر به هدم این گفتمان اصیل بسته‌اند و می‌خواهند دروازه‌های تسلیم را به روی دشمن بگشایند. آنها به غلط دوقطبی مقاومت- سازش ایجاد کردند تا هواداران‌شان را بیشتر کنند اما آنچه در نهایت از صندوق رای خارج شد نشان داد مردم از دو قطبی‌سازی‌های ناکارآمد و غیرواقعی عبور کرده‌اند و خواستار توافقند؛ راهی که نه به تسلیم ختم می‌شود و نه جنگ. عبور از انتخابات ریاست‌جمهوری هم باعث نشد تا حامیان آن گفتمان که با مذاکرات غیرسازنده و ناکارآمد تحریم‌ها را ورق پاره می‌خواند و سخن از قطعنامه‌دان شورای امنیت می‌گفت اجازه دهند دولت منتخب ملت در آرامش کارش را پیش ببرد. هرجا فرصتی دست می‌داد در روند مذاکرات دولت اختلال ایجاد می‌کردند و مذاکره‌کنندگان را بی‌توجه به حمایت‌های صریح مقامات عالی نظام می‌نواختند. اما نه مذاکره‌کنندگان، نه دولت و نه مقامات سیاسی نظام از راهی که انتخاب شده بود برنگشتند تا بالاخره توافق حاصل، و در نهایت برجام متولد شد. تولد برجام شروع دوباره تخریب‌ها بود. آنها زحمات صورت گرفته را با تمام توان تخریب می‌کردند و از هیچ تلاشی برای جلوگیری از تصویب آن در مجلس دریغ نکردند. هر چه بود برجام در مجلس تمام اصولگرا تصویب شد آن هم بی‌توجه به کاغذ نوشته نماینده‌ها در صحن و تحصن عده‌ای بیرون از مجلس. اما کشور هنوز در دوگانه برجامیان و نابرجامیان مانده بود. آنها که یک‌بار طعم شکست را در ٩٢ چشیدند برای انتخابات ٩٤ هم بر تنور همان دوقطبی دمیدند. غافل از اینکه مردم راه‌شان را انتخاب کرده‌اند. نتیجه انتخابات ٩٤ «نه» بزرگی به نابرجامیان بود. مردم به صریح‌ترین و مدنی‌ترین شکل ممکن اعلام کردند مجلسی می‌خواهند که همراه و همکار دولت باشد. عرصه انتخابات برای اصلاح‌طلبان با برد گفتمانی همراه بود اما اصولگرایان را به دو قسمت نامساوی تقسیم کرد تا در میان اصولگرایان صف برجامیان از نابرجامیان جدا شود. علی اکبر ناطق نوری و علی لاریجانی بزرگ‌ترین نمادهای این جداشدگان بودند که اولی تنها تماشاگر صحنه گردانی تندروهای اصولگرا در انتخابات بود و دومی در صحنه رقابت مجلس با حمایت اصلاح‌طلبان از تیغ قهر تندروها سر سالم بیرون آورد و هرچند در قم نفر دوم شد اما بالاخره به پارلمان راه یافت. روشن شدن نتیجه انتخابات ٩٤ و نگاه مردم به صحنه سیاسی باعث شده تا این روزها اصولگرایان بیشتری اردوگاه نابرجامیان را ترک و به خیمه و خرگاه برجامیان بپیوندند. در میان آنها از اعضای سنتی‌ترین تشکل‌های اصولگرا دیده می‌شود تا کسانی که خود را کارگردان بازی سیاسی اصولگرایی می‌دانند. پس از ناطق نوری و علی لاریجانی نام بزرگی مانند علی اکبر ولایتی نیز به چشم می‌خورد که اگرچه در جریان انتخابات مجلس شورای اسلامی حمایت شکسته بسته‌ای از ائتلاف اصولگرایان کرد اما حضور و گفته‌هایش در مناظره مشهور انتخاباتی سال ٩٢ هنوز آنقدر پررنگ هست که کسی او را در صف نابرجامیان قرار ندهد.

حمایت صریح نایب‌رییس و عضو ارشد جامعه مدرسین
این سه چهره سیاسی ارشد اصولگرا که هر یک به نوعی از تصمیم‌گیری‌های عملیاتی این جریان به نوعی جدا مانده‌اند در کنار خود آیت‌الله مرتضی مقتدایی، نایب‌رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را دارند و پیش از انتخابات جلسات منظمی برگزار کردند تا مربع اصولگرایی اصیل را تشکیل دهند. آیت‌الله مقتدایی نیز به ویژه در هفته‌های اخیر حمایت جدی و موثری از دولت و برجام انجام داده تا او نیز در تاریخ نام خود را به عنوان مخالف برجام نمایش ندهد. او طی روزهای گذشته با تاکید بر اینکه تمام مسائل مربوط به بحث توافق هسته‌ای و حتی ریز اقدامات آن با نظر و مشورت مقام معظم رهبری انجام شده و نگاه ما نباید جدای از نگاه ایشان باشد، گفت: متاسفانه این روزها، بسیاری از ایراداتی که از دولت آقای روحانی و مثلا بحث برجام و توافق هسته‌ای می‌شود مغرضانه و به دور از انصاف است؛ از طرفی این ایراد گرفتن‌ها که به سیاه‌نمایی می‌ماند، مطابق با واقع و مطابق نظر رهبر معظم انقلاب هم نیست. می‌بینیم که رهبری در جاهای مختلف از قضیه برجام و توافق هسته‌ای حمایت و آن را تایید کردند؛ ایشان از طرفی افراد مذاکره‌کننده را مومن، متدین، شجاع و دلسوز خطاب کردند و از زحمت‌هایی که برای برجام و توافق هسته‌ای کشیدند، تقدیر و تشکر کردند، منتها نباید فراموش کنیم که طرف مقابل نیز، طرفی است که با نظام عناد و دشمنی دارد و از هر اقدامی علیه ما فروگذار نخواهد کرد. امید است آن طور که برادران مذاکره‌کننده گفتند، برجام اقدام و عملیاتی شده، چرا که اجرای آن به نفع کشور و به نفع اقتصاد و امنیت کشور است؛ امیدواریم خدا عنایت کند و این موانعی که دشمنان ایجاد می‌کنند برطرف شود و مفاد برجام آن جور که آقایان زحمت کشیدند و انتظار هست، تحقق یابد. در کنار آیت‌الله مقتدایی یکی دیگر از اعضای موثر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز به حمایت تمام قد از دستاوردهای برجام پرداخت تا این نهاد دیرپای روحانی دست کم دو عضو ارشدش را در صف حامیان دولت و برجام ببیند. آیت‌الله محمد غروی در اظهاراتی صریح گفت: برجام و توافق هسته‌ای فرصتی برای ایران شد تا از زیر بار تحریم‌های ظالمانه‌ای که قصد داشت کشور ما را به انزوا بکشد رهایی یابیم؛ آن هم نه فقط تحریم‌های امریکا، بلکه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل؛ از طرفی آن تحریم‌های سابق، حقوق مسلم و سرمایه‌های کشورمان را بلوکه کرده بود و برای برخی از شخصیت‌های سیاسی، اقتصادی و... کشور نیز محدودیت‌هایی را اعمال می‌کرد اما اکنون با بسیاری از کشورهای دنیا امکان تبادلات اقتصادی وجود دارد. باید فرصت پسابرجام را قدر دانسته و آن را به جهت مثبت پیش ببریم، نه اینکه خدای ناکرده این فرصت را تبدیل به تهدیدی برای خود و در ‌‌نهایت تضعیف نظام کنیم؛ قطعا تلاش برای بی‌خاصیت کردن و ضایع کردن دستاوردهای برجام مورد نظر مقام معظم رهبری نیست.

انتقاد عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت از حمله به دولت
حمایت از برجام در بین اصولگرایان ریشه‌دار منحصر به این دو چهره موثر جامعه مدرسین نیست و ابوالحسن نواب، عضو مرکزی جامعه روحانیت مبارز نیز در اظهاراتی مشابه به حمایت از برجام پرداخت و گفت: برجام معجزه نیست اما خدمت دولت روحانی به مردم است و با نظر رهبری انجام شد. او با بیان انتقاد از حملات روزهای اخیر به دولت تدبیر و امید به بهانه توافق هسته‌ای و برجام گفت: بی‌انصافی‌ها درست نیست؛ در حالی که خود رهبری اینقدر از آقای ظریف تشکر کردند.

تثبیت برجامیان در ٩٦
در کنار چهره‌های اثرگذار جریان اصولگرا این روزها حامیان برجام در میان اصولگرایان بیشتر هم شده‌اند و تعداد زیادی از نمایندگان اصولگرای مجلس را هم در کنار خود می‌بینند. هرچه هست برجام و نتایج آن صف‌بندی جدیدی در آرایش سیاسی نیروها ایجاد کرده که از خرداد ٩٢ آغاز شد، اسفند ٩٤ ادامه یافت و حالا آماده می‌شود تا با ریاست‌جمهوری دوباره روحانی در خرداد ٩٦ خود را تثبیت کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X