سخن بزرگان کشتن نفس یعنی چه ؟

سخن بزرگان/ کشتن نفس یعنی چه ؟

آوینی/ شهید مطهری:
اگر از نظر اخلاقی اسلامی استعدادهای طبیعی نباید نابود شود ، پس تعبیر به نفس کشتن ، یا میراندن‏ نفس که احیانا در تعبیرات دینی و بیشتر در تعبیرات معلمین اخلاق اسلامی‏ و بالاخص در تعبیرات عارف مشربان اسلامی آمده است ، چه معنی و چه‏ مفهومی دارد ؟

پاسخ :
این پرسش از آنچه قبلا گفتیم روشن شد ، اسلام نمی‏گوید طبیعت نفسانی و استعداد فطری طبیعی را باید نابود ساخت ، اسلام می‏گوید : " نفس اماره‏ " را باید نابود کرد ، همچنانکه گفتیم ، نفس اماره نماینده اختلال و به‏ هم خوردگی و نوعی طغیان و سرکشی است که در ضمیر انسان به علل خاصی رخ‏ می‏دهد ، کشتن نفس اماره معنی خاموش کردن و فرو نشاندن فتنه و طغیان را در زمینه قوا و استعدادهای نفسانی می‏دهد ، فرق است میان خاموش کردن‏ فتنه و میان نابود کردن قوائی که سبب فتنه می‏گردند ، خاموش کردن فتنه‏ چه در فتنه‏های اجتماعی و چه در فتنه‏های روانی مستلزم نابود کردن افراد و قوائی که سبب آشوب و فتنه شده‏اند نیست ، بلکه مستلزم این است که‏
عواملی که آن افراد و قوا را وادار به فتنه کرده است از بین برده شود . بعدا خواهیم گفت که این نوع میراندن گاهی به اشباع و ارضاء نفس حاصل‏ می‏شود و گاهی به مخالفت با آن . این نکته باید اضافه شود که در تعبیرات دینی ، ما هرگز کلمه‏ای که به‏ معنی " نفس کشتن " باشد ، پیدا نمی کنیم ، تعبیراتی که هست که البته‏ از دو سه مورد تجاوز نمی کند بصورت میراندن نفس است .

منبع: اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب - اثر متفکر شهید استاد مرتضی مطهری 

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سخن بزرگان کشتن نفس یعنی چه ؟ » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X