ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طرح نهضت سوادآموزی برای ایجاد یک نظام آموزش جدید برای بزرگسالان

طرح نهضت سوادآموزی برای ایجاد یک نظام آموزش جدید برای بزرگسالان

ایلنا/ رییس سازمان نهضت سوادآموزی از ایجاد یک نظام آموزش جدید برای بزرگسالان خبر داد و اظهار داشت: در صورت تایید نهایی دولت، مراکز جدید با محوریت آموزش بزرگسالان در تمامی استان‌ها ایجاد می‌شود.

علی باقرزاده (رییس سازمان نهضت سوادآموزی) اظهار داشت: ما آنچه را که فکر می‌کنیم؛ باید در برنامه ششم توسعه به آن توجه شود، ایجاد سازمان آموزش بزرگسالان است؛ چرا که به هر حال سازمان سوادآموزی برای طیف محدودی از افراد، طیف محدودی از سواد را می‌تواند؛ ارائه کند.

وی افزود: یعنی این طیف آموزش برای افرادی که مطلق بیسواد و کم سواد هستند، ارائه می‌شود و عمق سوادی که ارائه می‌کند؛ در حد مهارت‌های اولیه خواندن و نوشتن، حساب کردن و کاربست آن در زندگی روزمره است که به نظرمان می‌‌آید که این محتوا و شیوه پاسخگو برای جامعه نیست.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به جمعیت قابل توجهی از بزرگسالان غیرمحصل که ساز و کار مناسبی برای ارتقا مهارت‌های خودشان پیدا نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: ساز و کارهایی که آموزش رسمی پیش بینی کرده از جنس آزمون‌های جامع یا داوطلبان آزاد یا راه دور است که به هر حال نظام رسمی به آن‌ها ارائه می‌کند که این آموزش برای این طیف از افراد مناسب نیست، چرا که ویژه افراد زیر ۱۸ سال ارائه می‌شود.

باقرزاده با بیان اینکه اگر افراد بالای ۳۰ سال بخواهند؛ ادامه تحصیل بدهند، با محتوایی که در حال حاضر توسط سوادآموزی ارائه می‌شود، این فرایند امکان‌پذیر نیست، افزود: پیشنهاد ما این است که سازمان باید ماموریت خودش را در غالب نظام آموزش بزرگسالان در برنامه ششم ادامه دهد و دایره خدمات و گروه هدف خودش را به همه افراد بزرگسالان غیرمحصل و بیش از دوره ابتدایی گسترش دهد.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی ضمن تاکید بر اینکه هیچ محدودیت سنی برای ارائه این آموزش‌ها به افراد وجود ندارد، تصریح کرد: در این شرایط تنها طیف آموزش‌ها متفاوت می‌شود؛ به طوری که اگر در حال حاضر آموزش‌ها در حد دوره ابتدایی تعریف شده، در صورت ایجاد این نظام آموزشی، آموزش در حد دوره متوسطه افراد ارائه خواهد شد.

وی از ایجاد یک نظام آموزش جدید برای بزرگسالان خبر داد و اظهار داشت: در صورت تایید نهایی دولت، مراکز جدید با محوریت آموزش بزرگسالان در تمامی استان‌ها ایجاد می‌شود. در این نظام آموزش، روش، محتوا، روش‌های ارزشیابی، تحقیق و پژوهش، مدیریت و رهبری تفاوت‌هایی با آموزش رسمی دارد که با اقتضائات بزرگسالان تعریف شده است.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی با ضمن اشاره به اینکه قرار نیست؛ با ایجاد این نظام استخدام نیروی جدیدی را شاهد باشیم، خاطرنشان کرد: قطعا نیرو در مجموعه وزارت آموزش و پرورش وجود دارد و فقط یک تغییر ماموریت در سازمان اتفاق خواهد افتاد و احتیاجی به نیروی جدیدی نداریم.

باقرزاده ادامه داد: احکام این طرح در دولت در حال بررسی است و منتظر این هستیم که آیا این پیشنهاد توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی پذیرفته خواهد شد یا خیر؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X