ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بازگشت کپسول فضائی SJ-10 به زمین

بازگشت کپسول فضائی SJ-10 به زمین

سیناپرس/ عملیات بازگشت نخستین ماهواره قابل بازیافت چین که یک ماهواره میکروگراویتی محسوب شده و با نام SJ-10 شناخته می شود دیروز با موفقیت انجام شده و این کپسول فضائی در کشور مغولستان به زمین نشست.
بر اساس اطلاعات منتشر شده در این زمینه ؛ کپسول فضائی SJ-10 که یک کاوشگر مطالعاتی به شمار می رود در ساعت 4 و سی دقیقه بعد از ظهر روز دوشنبه 18 آپریل برابر با سی ام فروردین بر اساس برنامه ریزی قبلی در منطقه سیزیوانگ کشور مغولستان به زمین فرود آمد.

کپسول فضائی SJ-10 پس از فرود به وسیله بالگرد های ویژه ای به آزمایشگاه آکادمی فناوری های فضائی چین (CAST) منتقل شد تا آزمایش ها و آنالیز های لازم روی آن انجام شود. شایان ذکر است این کپسول فضائی تنها پانزده دقیقه قبل از فرود روی زمین از کاوشگر حمل کننده خود در مدار جدا شده و به خوبی توانست در برابر ذوب شدن و دما و فشار ناشی از فرود ، مقاومت کند.
کپسول فضائی فوق پس از فرود به وسیله بالگرد های ویژه ای به آزمایشگاه آکادمی فناوری های فضائی چین (CAST) منتقل شد تا آزمایش ها و آنالیز های لازم روی آن انجام شود. شایان ذکر است این کپسول فضائی تنها پانزده دقیقه قبل از فرود روی زمین از کاوشگر حمل کننده خود در مدار جدا شده و به خوبی توانست در برابر ذوب شدن و دما و فشار ناشی از فرود ، مقاومت کند.

این کپسول بیست و چهارمین کپسول فضائی ساخته شده توسط چین به شمار می رود که توانست با موفقیت به زمین بازگردد. ماموریت کپسول SJ-10 به مدت دوازده روز به طول انجامیده و طی آن نوزده آزمایش مختلف در حوزه زیست شناسی انجام شد. به گفته کارشناسان ، مهمترین آزمایشی که در این ماموریت صورت گرفت ، عملیات لقاح موفقیت آمیز نطفه موش در فضا بود که گام بزرگی در توسعه علوم زیست – فضائی محسوب می شود.هدف اصلی پژوهشگران از انجام این مطالعات ، بررسی شرایط باروری پستانداران در موقعیت خاص بی وزنی و وجود امواج کیهانی عنوان شده است.
[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده