ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مدیرعامل انجمن آسیفای ایران: تزریق پول بدون برنامه‌ریزی کمکی به رشد انیمیشن نمی‌کند

مدیرعامل انجمن آسیفای ایران: تزریق پول بدون برنامه‌ریزی کمکی به رشد انیمیشن نمی‌کند

فارس/ همایش ملی انیمیشن پس از 7 سال فرصت مناسبی بود تا فعالان این هنر-صنعت یکبار دیگر دور هم جمع شوند تا مسایل و مشکلات مختلف را بررسی کنند. هرچند رویکرد کلی همایش علمی و پژوهشی بود اما در طی سه روز گذشته بحث‌های کارشناسی داغی در خصوص روش‌های این هنر و نقش متقابل مدیریت دولتی مطرح شد که در این بین روانبخش صادقی مدیرعامل انجمن آسیفای ایران(انیمیشن ایران) متعقد است حتی اگر همین امروز توسط دولت بودجه کلانی برای تولید آثار فاخر تزریق شود بازهم چون زیرساخت و برنامه‌ریزی مناسبی وجود ندارد، منجر به موفقیت نخواهد شد.

برای اینکه بیشتر در جریان نقاط ضعف و قوت امروز انیمیشن ایران قرار بگیریم در گفت‌وگویی با روانبخش صادقی مسایل مختلف هنر-صنعت انیمیشن را بررسی کردیم.

* نتایج مثبت همایش باید در اختیار مدیران سینمایی قرار گیرد


- در طی چند روز گذشته مطالب مختلفی در قالب مقاله و کارگاه در همایش ملی انیمیشن عنوان شد در مورد نقش دولت در حمایت از این هنر-صنعت. اما با توجه به وقفه 7 ساله بین برگزاری نخستین دوره و دومین دوره همایش ملی انیمیشن فکر می کنید،چقدر می تواند در توسعه صنعت انیمیشن تاثیرگذار باشد؟

فراتر از بحث انیمیشن بطور کلی در کشور ما در بخش پژوهش و همایش ها و بحث های نظری و آکادمیک ضعف داریم و در جاهایی که رویکرد علمی دارند این ضعف بیشتر دیده می شود. در هنر بحث های نظری بسیار کم داریم مخصوصا اینکه این مسایل بومی شده باشند و برگزاری چنین همایش هایی می تواند بسیار موثر باشد و شاید حتی اگر مدتی تولید متوقف شود و به بحث های نظری و علمی مفید پرداخته شود به اعتقاد من مفیدتر است. سعی ما در همایش بر این بود که زوایای رشد کمی و کیفی انیمیشن به لحاظ اقتصاد و هنر سرعت ببخشد را پیدا کنیم و اگر قرار است اتفاق مثبتی بیافتد بعد از همایش است و به هیچ وجه نباید تصور کنیم که همایش تمام شده است و نتایج کارگاه ها باید بشود یک دفترچه سیاستگذاری برای مسولان تا از این طریق رشد و بالندگی انیمیشن تضمین شود.

* تزریق سرمایه بدون برنامه‌ریزی منجر به رشد انیمیشن نمی‌شود

- یک موضوعی که جایش در همایش به شدت خالی بود حضور مدیران تلویزیون بود، هرچند اقای مسعود شاهی به عنوان مشاور آقای جعفری جلوه در شبکه دو و موسس مرکز گسترش و مرکز صبا حاضر بودند اما خلاء حضور مدیران کانون پرورش فکری دیده شد، چرا هیچکدام از این دوستان در همایش حضور پیدا نکردند؟

ما واقعا سعی کردیم این دوستان حضور داشته باشند. آقای مسعودشاهی به عنوان کسی که در تلویزیون حضور دارند نظرشان بسیار موثر است و حتی از آقای کریمی صارمی دبیر جشنواره پویانمایی هم دعوت شد و حتی از مدیران مرکز صبا دعوت شد.اما بالاخره شاید یک مدیر نتواند سه روز در همایش حاضر باشد و به اعتقاد عدم حضورشان اشکالی ندارد چرا که حسن همایش این است که چکیده مقالات و نتایج در اختیار دوستان قرار میگیرد و آنجاست که دوستان واقعا باید بدون حب و بغض از نتایج مثبت همایش استفاده کنند،اگرچه حضورشان و پیگیری از نزدیک مباحث می‌توانست خیلی کمک کننده باشد.

ما در هنر سینما و مخصوصا هنر انیمیشن افراد دست به قلم و پژوهشگر کم داریم چرا که هنر جدیدتری است به همین دلیل چون این موضوع به خوبی بحث و بررسی نشده است امروز خلاءهای فراوانی داریم و نباید همینطور بی مقدمه دست به تولید اثر بزنیم و حتی من معتقد هستم زیاد پول گذاشتن برای تولید هم خوب نیست چرا که به ادامه یک مسیر غلط کمک می کند.

در واقع همایش ملی انیمیشن راهکار سرمایه‌گذاری درست را ارائه می‌دهد و نشان میدهد افق و انتظار ما از انیمیشن چیست. متاسفانه ما برخی واقع انتظار بیش از اندازه‌ای از انیمیشن داریم و تصور این است که ما باید دیزنی می‌شدیم در حالیکه بنده معتقد هستم حتی اگر دولت همین امروز بودجه کلانی را به انیمیشن ترزیق کند هم باز ما دیزنی نخواهیم شد. چرا که تبدیل شدن به چیزی شبیه دیزنی بدون راهکار و روش درست امکانپذیر نیست.

وقتی ژاپن انیمیشن می‌سازد مثل این است که آلمان بی‌ام‌و تولید می‌کند. مگر تولید بی‌ام‌و یکدفعه‌ای بوده است و یک برنامه‌ریزی بلند مدت و مشخصی پشت سر آن بوده است. البته در این همایش جای افراد بسیاری در حوزه اقتصاد هنر خالی است و قطعا سعی می‌کنیم نقص‌ها در همایش‌های بعدی برطرف کنیم تا از طریق بحث‌های بین رشته‌ای شاهد اتفاق مثبتی در صنعت انیمیشن باشیم.

ما نیازمند صبر و حوصله و برنامه‌ریزی بلند مدت هستیم تا بتوانیم در آینده‌ای نزدیک شبیه آن چیزی که ژاپن انجام داد و توانست انیمیشن دنیا را تسخیر کند در عرصه انیمیشن خودمان شاهد باشیم.

* خیلی از زیرساخت‌ها و امکانات مورد نیاز انیمیشن در کشور ما اصلا وجود ندارد

- نکته‌ای که در صحبت‌های شما در طی همایش وجود داشت این بود که عنوان کردید قبل از اینکه بخواهیم جایگاه و نقش مدیریت دولتی را نقد کنیم ابتدا باید نگاهی به جایگاه انیمیشن خودمان داشته باشیم.استاد علی اکبر صادقی هم در خلال برگزاری بزرگداشت خود گفتند موفقیت بدون خلاقیت حاصل نمی‌شود. به اعتقاد شما در حال حاضر این وضعیت خلاقانه در عرصه انیمیشن ما وجود دارد و ما می توانیم از انیمیشن امروزمان توقع موفقیت اقتصادی داشته باشیم؟

این موضوع را از چندین منظر می‌شود بررسی کرد. به طور کلی بنده معتقد هستم انتظار بیش از حدی از انیمیشن داریم و به اندازه انتظارمان کاری برای این صنعت انجام نداده‌ایم و حتی در برخی از جاها پسرفت داشته‌ایم و نسل جدید دیگر دنباله‌رو مکتب انیمیشن ایران نیست در حالی که ما مکتب انیمیشن ایران را داشتیم و در کنار آن باید مباحث را به صورت علمی دنبال کنیم.

به اعتقاد من حمایت دولتی حتما لازم است اما بدون مطالعه دقیق و شناسای نقطه ضعف‌ها تزریق پول و امکانات به هیچ دردی نخواهد خورد و ما امروز توانایی حتی تولید سه اثر انیمیشن بزرگ سینمایی را هم نداریم. انیمیشن ایران به لحاظ پتانسیل بالقوه و استعداد وضعیت بسیار خوبی را دارد اما این موضوع بالفعل نشده است و ما در عرصه‌های مختلف هنر-صنعت انیمیشن نیازمند برنامه‌ریزی هستیم.

ما اینقدر اطرافمان اتفاقات جدید دارد می افتد که نباید فکر کنیم تنها با تزریق سرمایه همه چیز درست می‌شود. بلکه خیلی از زیرساخت‌ها و امکانات مورد نیاز انیمیشن در کشور ما اصلا وجود ندارد و ابتدا باید موانع و مشکلات را برطرف کنیم و سپس با یک برنامه‌ریزی مناسب توقع بازدهی از انیمیشن را داشته باشیم.* تلاش می‌کنیم تا دیگر اتفاق ناگواری برای همایش انیمیشن رخ ندهد


- همیشه یک نگرانی در مورد سرنوشت اتفاقات خوب وجود دارد. مثل همین اتفاق همایش انیمیشن اما بین برگزاری دوره‌های اول و دوم همین اتفاق خوب هم 7 سال وقفه افتاد. به عنوان مدیرعامل آسیفا و نهاد خصوصی انیمیشن برای جلوگیری از این وقفه‌های احتمالی ناشی از سلیقه مدیریت قصد ندارید مدیریت برگزاری این همایش را خودتان بدست بگیرید تا شاهد برگزاری منظم آن باشیم؟

برای برگزاری دومین همایش واقعا یک همکاری و تعامل بسیار خوبی بین مرکز و انجمن آسیفا شکل گرفت و دوستان ما در مرکز گسترش برای همه کارها از نظر مشورتی آسیفا استفاده کردند و در واقع حامی همدیگر در برگزاری همایش بودیم. خیلی قایل به این نیستیم که کدام ارگان برگزار کند اما خود مدیران مرکز هم معتقد هستند عمر مدیریت کوتاه است و امیدوارم ما بتوانیم از طریق بحث‌های صنفی کاری کنیم تا همایش ملی انیمیشن دیگر متوقف نشود و در هر دولتی بتواند ادامه داشته باشد که البته به خواست مدیران بعدی هم کاملا مرتبط است و اگر اتفاق ناگواری بخواهد تکرار شود حتما خودمان پیگیر این موضوع خواهیم بود تا این همایش با این ظرفیت برای ارائه مطالب علمی و موثر ادامه داشته باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده