ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مسئولیت بی توجهی به افزایش ساعت کار در شب با چه کسانی است؟

مسئولیت بی توجهی به افزایش ساعت کار در شب با چه کسانی است؟

بولتن نیوز/ متن پیش رو در بورلتن نیوز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

با وجود نظرات کارشناسان و پیگیری رسانه ها، در مورد اثر کسب وکار در شب بر میزان کارایی، بهروری و درآمد کسبه، افزایش اشتغال، کاهش ترافیک روزانه، توزیع بهتر بار مصرف برق، انرژی و آب، مشکلات مختلف فصل گرما بر خانواده ها و کودکان در طول روز، کاهش میلیون ها ساعت اتلاف وقت ترافیک و انجام کارها در ساعات روز و... اکنون در پایان فصل تابستان قرار گرفته ایم و فرصت یک تابستان دیگر را برای افزایش ساعات کار در شب از دست داده ایم.
تاکنون، گزارش های مختلفی را در مورد ضرورت افزایش ساعات کار در شب با هدف کاهش مشکلات روزانه، از جمله ترافیک، مصرف آب و برق و سوخت، کاهش اتلاف وقت مردم و هزاران میلیارد تومان هزینه های مبادله و پنهان ترافیک وشلوغی ساعات کار روز، منتشر کرده و در گفت وگو با کارشناسان از جمله "گفت وگو با معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، چرا ساعات کسب وکار در شب باید افزایش یابد" و "دکتر عبدالرضا عزیزی: افزایش ساعات کسب و کار در شب باعث رونق اقتصاد و کاهش مشکل کم آبی می شود" و افزایش ساعت کار شبانه، راهکاری برای کاهش مصرف آب و سوخت به نقش و اهمیت ساعات کار شب در کاهش مشکلات کلان شهرها پرداخته است.

 با وجود نظرات کارشناسان و پیگیری رسانه ها، در مورد اثر کسب وکار در شب بر میزان کارایی، بهروری و درآمد کسبه، افزایش اشتغال، کاهش ترافیک روزانه، توزیع بهتر بار مصرف برق، انرژی و آب، مشکلات مختلف فصل گرما بر خانواده ها و کودکان در طول روز، کاهش میلیون ها ساعت اتلاف وقت ترافیک و انجام کارها در ساعات روز و... اکنون در پایان فصل تابستان قرار گرفته ایم و یک تابستان دیگر را برای افزایش ساعات کار در شب از دست داده ایم.
اکنون این پرسش مطرح است که مسوول این وضعیت و استفاده نکردن از بهره وری وکارایی ساعات کار شب چه نهاد و افرادی هستند و چرا نسبت به پذیرش موضوعی به این سادگی و ایجاد فرصت های مختلف افزایش کارایی و بهره وری وکاهش مشکلات مردم مقاومت می کنند؟

در رابطه با افزایش تعداد ساعات شب، از جمله فروشگاه ها، رستوران ها، اقامتگاه ها، و کاهش ساعات پیک رفت و‌آمد و ترافیک، مصرف سوخت و برق و‌آب، و بسیاری از مشکلات دیگر، هر نهادی اعلام می کند که ما آماده اجرای این طرح هستیم و مخالفتی با آن نداریم و اگر قرار باشد که ساعات کار افزایش یابد و بعد از ساعت 11 شب تا صبح، برخی مشاغل، کسب وکارها، و فروشگاه ها باز و فعال باشند، همکاری لازم را خواهیم داشت. اما جالب این است که هیچ نهادی پیشقدم نمی شود تا این طرح حداقل به صورت آزمایشی اجرا شود و همه نهادهای مرتبط، مسوولیت اجرای آزمایشی آن را بپذیرند.
همچنین مشخص نیست که کدام افراد و وزارتخانه ها و نهادها مخالف کار در شب هستند و چرا این طرح حداقل به صورت آزمایشی در برخی مناطق یا برخی شهرها اجرایی نمی شود؟

نیروی انتظامی در پاسخ به این پرسش که آیا شما مخالف افزایش ساعات کار در شب و باز بودن فروشگاه ها و برخی کسب وکارها هستید یا خیر؟ پاسخ می دهند که ما مخالف نیستیم، این درخواست یا دستور وزارت نیرو بوده که برای کاهش خاموشی ها و مصرف برق، لازم است که فعالیت های صنفی و کسب وکار ها در شب کاهش یابد تا فشار توزیع برق در سراسر کشور باعث ایجاد خاموشی در مناطق گرمسیر و... نشود.

اما در مقابل، وزارت نیرو در پاسخ به پرسش های ما به طور صریح اعلام کرده اند که وزارت نیرو از این طرح استقبال می کند زیرا فشار و پیک مصرف برق و آب و به خصوص آب در روزهای گرم سال کاهش می یابد و از آنجا که برخی فعالیت ها ورفت وآمدها و ترافیک و... به ساعات شب منتقل می شود در نتیجه فشار روزانه تبخیر آب، مصرف سوخت و آب و... کاهش می یابد و تعادل نسبی در ساعات شبانه روز و مصرف سوخت و انرژی و آب ایجاد می کند.

لازم است کسانی که در این زمینه، رفع مسوولیت می کنند و به دنبال اجرای طرح های کاهش ترافیک، هزینه مبادله و اتلاف وقت مردم نیستند، توجه داشته باشند که علاوه بر میلیون ها ساعت اتلاف وقت مردم در ترافیک و شلوغی خیابان ها در طول روز، و مصرف زیاد و تبخیر آب، مصرف بالای برق برای کولرها، هزینه مبادله و پنهان خرید وفروش و مراجعه مردم به مراکز خرید نیز بسیار بالاست.
به عنوان مثال، گاهی درخبرها از مرگ کودکان در خودروها به علت مراجعه پدرومادرها به مراکز خرید و چندساعت اتلاف وقت آنها با خبرمی شویم که دلیل اصلی آن شلوغی مراکز خرید در طول روز و گرما و مشکلات دیگر است.
چند وقت پیش، مرگ یک کودک در خودرو به علت گرما، خبری تکان دهنده بود و پدرو مادر کودک برای مراجعه به مرکز خرید، کودک خود را در خودرو قرار دادند و هنگام بازگشت متوجه مرگ او به علت گرمای طاقت فرسای روزهای تابستان شدند. در حالی که اگر این خانواده امکان مراجعه شبانگاهی به مراکز خرید را داشتند و کودک خود را در ساعات شب در خودرو قرار می دادند و یا به منزل اقوام می سپردند، با چنین مشکلی مواجه نمی شدند.
همچنین مشکلات پارکینگ در خیابان ها و مراکز خرید در ساعات روز، باعث بسیاری از مشکلات و راه بندان و هزینه های مبادله و پنهان بسیار برای مردم می شود. در حالی که امکان پارک خودرو در ساعات خلوت شب به مراتب بهتر از ساعات روز فراهم میشود.
بسیاری از کارشناسان در این زمینه معتقدند که اگر خدمات عمومی در شب فراهم باشد خیلی از مشکلات مردم در طول روز و در زمان گرما و ترافیک اتفاق نمی افتد.
از ساعات کار بیمارستان ها، فروشگاه ها و خدمات شهرداری و دولتی گرفته تا مراکز تفریحی، ورزشی، استخرها و... می تواند بخشی از ترافیک و مشکلات روزانه را به ساعات شب منتقل کند و ضمن ایجاد اشتغال و درآمد بیشتر، آرامش روانی و رفاه بهتر و تردد و ترافیک مناسب را در شهرهای بزرگ ایجاد کند.
موضوع محدودیت منابع از جمله کمبود آب در اقلیم کم آب ایران، در طول تاریخ مطرح بوده وشاهد مدعا وجود 350 هزار کیلومتر قنات و چاه و راه آب در این سرزمین است
اما در شرایط کنونی، با وجود جمعیت 7 میلیاردنفری کره زمین،افزایش جمعیت در اقلیم کم آب ایران، گرمایش زمین، رشد شاخص بهداشت و.... مصرف آب بیش از گذشته افزایش یافته است و بسیاری به خاطر آلودگی هوا و ترافیک وگرما، هر روز دوش می گیرند و برخلاف مردم شهرستان ها که به خاطر هوای خوب، کمتر با آلودگی مواجه هستند، مردم تهران وشهرهای بزرگ نیاز به مصرف آب بیشتری را احساس می کنند.
در حالی که اگر ترافیک و گرمای حاصل از خودروها کم شود، آلودگی هوا و ساختمان های بلند و مصرف سوخت رشد نکند و... مردم نیز نیازکمتری برای استحمام و مصرف آب خواهند داشت و سرانه مصرف آّب در تهران نسبت به شهرستان ها بالاتر نخواهد بود.
در شهری مانند تهران به خاطر ترافیک و شلوغی شهر و آلودگی هوا، مصرف آب به شکل مضاعفی بالا رفته و بسیاری از شهروندان به خاطر گرمای هوا، آلودگی و ترافیک و... به حمام و استخر و شستن دست و صورت و پای خود بیش از دیگر مناطق ایران مراجعه می کنند.

در این راستا، برخی کارشناسان راهکار مختلفی را مطرح ساخته اند. از جمله عده ای از صاحب نظرات می گویند که باید ساعت فعالیت و کار و تلاش را متناسب با خنک شدن هوا و یا در ساعاتی که گرما کمتر است یا ترافیک وشلوغی کمتر است انتقال داد.
براین اساس، پیشنهاد می شود که ساعت فعالیت برخی مراکز، رستوران ها، بازارها، خدمات، پارک ها و... به ساعات شب منتقل شود تا در هوای شب و خنکی آن، شاهد مصرف کمتر آب باشیم.
یا برخی فعالیت ها و خدمات و بازارها به ساعات صبح منتقل شود.
نمونه این گونه فعالیت ها درجزایر ایرانی کیش و قشم، و در شهرهای جنوب کشور که گرمای تابستان باعث می شود هنگام ظهر بازار بسته شود و ازساعت 5 عصر تا 2 شب یا 12 شب باز می کنند، قابل مشاهده است.
در بسیاری از کشورهای جهان، بازار خدمات وکار و تولید، به سه شیفت یا دو شیفت تقسیم می شود، تا کار مبادله و معامله وتولید راانجام دهند.
در شهرهای بزرگ صنعتی جهان، اروپاو آمریکا وآسیا،درمناطق و قطب های گردشگری نیز چنین شرایطی حاکم است و نگرانی از مسائل انتظامی و امنیتی نیز کاهش یافته است.
زیرا وقتی افراد جامعه در دو شیفت کار کنند و رفت و آمد داشته باشند، ترافیک و شلوغی و ازدحام و مشکلات ناامنی و حاشیه نشینی نیز کاهش می یابد.
براین اساس،پیشنهاد می شود که در شهری مانند تهران این مهم مورد توجه قرار گیرد و بسیاری از فعالیت های تولیدی و خدماتی شبانه انجام شود تا به جای انبوه رفت و آمد خودروها که هر روز صبح از بیرون شهر به سمت مرکزشهر انجام می شود، و شاهد تردد کمترخودروها در ساعات صبح از 5 تا 9صبح و بازگشت جمعیت از ساعت 4 عصر تا 10 شب هستیم، با تعداد کمتری از خودروها و تردد آنها مواجه شویم.

افزایش ساعت کار شبانه، راهکاری برای کاهش مصرف آب و سوخت
دراین زمینه، شایسته است که با هدف کاهش مصرف آب در ساعت های گرم تابستان و همچنین کاهش تردد و ترافیک، کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا و.... تعدادی از فعالیت های اصناف و بازار، تولیدی ها، کارخانه ها، خدمات مختلف، مغازه ها، رستوران ها،استخر و مراکز تفریحی و.... به ساعات شب منتقل شود تا بخشی از مشکلات و ترافیک روزانه و پیک مصرف آب کمتر شود واز هوای خنک شب در اقلیم کم آب ایران بیشتر استفاده شود.
یادآوری این نکته لازم است که در گذشته تاریخ ایران، گاهی تا چند کیلومتر دهانه و میزان آب دهی قنات ها تغییر می کرده وایرانیان محل زندگی و باغ و روستای خود را متناسب با این تغییرات، به محل جدید منتقل می کرده اند.
بسیاری از ایرانیان در ساعات شب در دل کویر و قنات ها کار می کرده اند تا یک کاسه آب بیشتر داشته باشند.
چنین روحیه و تلاش و راهکاری، امروزنیز می تواند الگوی مناسبی برای کاهش مصرف آب باشد و در شهرهایی مانند تهران که در آینده با معضل کمبود آب مواجه خواهند شد می توان بسیاری از فعالیت ها و ساعات کار را به شب منتقل کرد.
همچنین ایجاد خطوط حمل و نقل قطار و مترو و اتوبوس برای سفرهای بیشتر در شب، قطار تندرو برای مسیر شمال به تهران برای انتقال مردم به شهرهای شمال و اطراف تهران و استان های مجاور، انتقال مراکز اداری، کارخانه ها و شرکت ها به استان های دیگر از طریق معافیت های مالیاتی و دریافت مالیات بیشتر از کارخانه ها و شرکت های مستقر در تهران و... می تواند راهکارهایی برای کاهش مصرف آب در تهران و شهرهای بزرگ باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده