ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شناسایی سریع گازهای سمی به کمک نانو حسگر

شناسایی سریع گازهای سمی به کمک نانو حسگر

باشگاه خبرنگاران/ محققان دانشگاه شیراز نانو کامپوزیتی تولید کرده‌اند که می‌توان در ساخت حسگرهای تشخیص گازهای سمی به کار برد و روند شناسایی را تسریع کرد.
علی میرزایی دانشجوی دکترای مهندسی مواد دانشگاه شیراز  گفت: گازهای سمی و آلاینده‌های گازی نظیر مونواکسید کربن در غلظت‌های بالا موجب مرگ انسان می‌شود به همین علت ما در این طرح نانو کامپوزیتی را در مقیاس آزمایشگاهی تولید کردیم که می‌توان از آن در ساخت حسگرهایی با قابلیت تشخیص سریع این نوع گازهای سمی استفاده کرد.

وی ادامه داد: هدف از این طرح ساخت حسگرهایی با قابلیت شناسایی گازهای سمی در دمای پایین بوده است برای این منظور نانو کامپوزیت‌هایی تولید کردیم و عملکردشان را مورد ارزیابی قرار دادیم این حسگر مزایایی از جمله روش ساخت بسیار ساده و حساسیت بالا نسبت به گاز مونواکسید کربن را داراست.

میرزایی افزود: این حسگرهای اکسید فلزی هنگامی که گاز را روی سطح خود جذب می‌کنند، مقاومت‌شان تغییر می‌کند که از این خاصیت می‌توان برای تشخیص نوع و غلظت گاز استفاده کرد. در این حسگرها به علت به کارگیری نانو ذرات،‌ میزان جذب گاز افزایش می‌یابد.

وی در پایان تصریح کرد: حسگرهای متشکل از نانو کامپوزیت‌ها در مقایسه با نمونه‌های قبلی دارای حساسیت‌ و بازدهی بالاتر و هزینه‌ی ساخت کمتری هستند که در مراکز صنعتی‌، اتومبیل ها و بیمارستان‌ها مورد مصرف قرار می‌گیرند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده