ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آرمان نوشت: روایتی از صلاحیت‌هایی که تایید نشد

آرمان نوشت: روایتی از صلاحیت‌هایی که تایید نشد

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

برخی تلاش دارند شرایطی پدید آورند که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از ارائه لیست انتخاباتی بپرهیزد تا خودشان با فراغ بال در عرصه حضور داشته باشند اما آنطور که مشخص است این جامعه اسیر این حاشیه‌سازی‌ها نمی‌شود و مانند تمام انتخابات‌های گذشته در قم لیست ارائه خواهد کرد. در این راستا دیروز حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان از اساتید حوزه و دانشگاه با «آرمان» به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه می‌خوانید:

طی روزهای گذشته برخی از کاندیدا‌های مجلس نزدیک به جبهه پایداری در قم از عدم لزوم ارائه لیست توسط جامعه مدرسین سخن گفته‌اند. در این خصوص دیدگاه شما چیست؟

این که لیست بدهند لزوم دارد یا ندارد را کسی نمی‌تواند تعیین کند. به هر حال جامعه مدرسین می‌گوید لزوم دارد و اگر تشخیص جامعه مدرسین بر این است که لیست بدهد، این اقدام انجام خواهد شد بنابراین نظر یک شخص عادی مبنی بر لزوم یا عدم لزوم لیست علی القاعده تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کند. گروه‌هایی مانند جامعه مدرسین، جامعه روحانیت، مجمع محققین و مدرسین یا نشست دوره‌ای اساتید در حوزه علمیه قم اگر به نظری برسند، این نظر را باید جمع‌بندی دیدگاه‌های یک گروه کارشناس و خبره تلقی کرد و نظر یک نفر نیست. به هر حال لزوم یا عدم لزوم را خود اعضا مشخص می‌نمایند.

درباره ارائه لیست‌های انتخاباتی آیا جامعتین تاکنون به نتیجه‌ای رسیده است؟

درباره لیست در حال حاضر کماکان منتظر نظر نهایی شورای نگهبان هستند. با وجود این رد صلاحیت‌ها نیز باید به انتظار نشست. در حال حاضر نمی‌توان چندان به تصمیم روشنی رسید. به همین خاطر نیز نمی‌توان در حال حاضر چیزی را به طور رسمی و قطعی اعلام کرد

شما در هفته گذشته به آرمان خبر دادید که عده زیادی از اعضای با حضور آیت‌ا... هاشمی در لیست موافق هستند. در این خصوص آیا نتیجه‌ای حاصل شده است؟

به طور قطعی نه. این مساله نیز باز منتظر نظر شورای نگهبان است. هم درباره آیت‌ا... هاشمی و هم درباره سیدحسن خمینی این بحث مطرح بوده و همه در حالت انتظار به سر می‌برند اما به هر حال تمایل و سلیقه‌های افراد و به همین ترتیب نظام فکری افراد تا حدودی قرینه‌ای است بر این مساله که عده‌ای با حضور آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی و آیت‌ا... سید حسن خمینی در لیست جامعتین موافقند. البته چارچوب فکری برخی نیز نشان می‌دهد که آنها مخالفند. نهایتا لازم است با جمع‌بندی و رای‌گیری نهایی پس از تایید و اعلام نهایی شورای نگهبان این مساله پایان یابد و به نتیجه برسد.

اخیرا عنوان داشتید که یکی از نمایندگان ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها رد صلاحیت شده است. این مساله را بیشتر تشریح کنید.

من از طرق متعددی شنیده‌ام که در کاشان جناب حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی، که نماینده نهاد رهبری در دانشگاه کاشان هستند رد صلاحیت شده است. منظور بنده این بوده است.

آقای روحانی درباره عمل به مرّ قانون در بررسی صلاحیت‌ها سخنانی را مطرح کردند. درباره سخنان ایشان ارزیابی شما چیست؟

ارزیابی من ارزیابی جمع کثیری از ملت است. چرا که من با افراد مختلف تماس داشته و دارم، از مجموع شرایط اینگونه برداشت دارم که پس از سخنرانی ریاست محترم جمهوری در حضور جمعی از فرمانداران و استانداران یک نقطه امید در اکثریت ملت پیدا شده است نسبت به این امر که رئیس‌جمهور مدافع مصالح ملی است، به قولی که داده است وفادار است و از حقوق ملت و حق‌الناس دفاع می‌کند. این مساله به نوعی قوت قلبی بود برای بسیاری از مردم و همچنین کسانی که در هیات‌های نظارت به ویژه شهرهای کوچک رد صلاحیت شده‌اند و احساس می‌کنند نسبت به این مساله باید تجدید نظر صورت گیرد. برخی از این ردصلاحیت شده‌ها با خود بنده تماس داشته یا ملاقات داشته‌اند و درخواست داشته‌اند که رسیدگی بیشتری درباره آنها توسط شورای محترم نگهبان شکل گیرد. به هر حال درخواست دارند تحقیق بیشتری صورت گیرد، چرا که نگرانند آبروی آنها در بین مردم به راحتی در مخاطره بیفتد و حیثیت آنها در بین مردم زیر سوال رود. برخی از عناوینی که به کاندیدا‌ها نسبت داده می‌شود مانند عدم التزام به اسلام، عدم التزام به ولایت فقیه یا عدم التزام به قانون اساسی، بار معنایی سنگینی دارند. این مفاهیم، مفاهیم کمی نبوده و با حیثیت و آبروی خانوادگی، اجتماعی و با جایگاه افراد در ارتباط است و ممکن است آبرو و جایگاه افراد را درجامعه به مخاطره انداخته یا زیر سوال ببرد. به هر حال بعد عاطفه و محبت اسلامی در این خصوص باید حاکم باشد. درخواست کاندیدا‌های رد صلاحیت شده از شورای نگهبان نیز این است که با عنایت و لطف اسلامی و با تکریم ملت برخورد نمایند. ریاست محترم جمهوری سخنگوی اکثریت ملت هستند و مردم به هر حال سخن و مطالبه وی را مطالبه خود می‌دانند. از سویی آقای روحانی نیز به صورتی بسیار زیبا، مستند و بر اساس سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه حق الناس و مرّ قانون بایدرعایت شود این درخواست را ارائه نموده است و در حقیقت درخواست رئیس‌جمهور درخواست مردمی است که به وی رای داده‌اند. ملت نیز باید به هر حال احراز کنند که در رد صلاحیت‌ها مرّ قانون رعایت شده است و نه مرّسلیقه.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده