ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اعتماد نوشت: ضرورت تکرار الگوی برجام در سطح ملی و منطقه‌ای

اعتماد نوشت: ضرورت تکرار الگوی برجام در سطح ملی و منطقه‌ای

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

هانتینگتون در سال ١٩٩٣/١٣٧٢ با مطرح کردن تئوری برخورد تمدن‌ها، مهم‌ترین خطر پس از پایان جنگ سرد را برخورد دو تمدن اسلامی و غربی (مسیحی –یهودی) دانست. پس از آن، خیلی‌ها، این نظریه را دشمن‌سازی موهوم برای غرب خواندند و برخی نیز مانند آقای خاتمی با طرح نظریه گفت‌وگوی تمدن‌ها به مقابله با اندیشه هانتینگتون برخاستند. چند سال بعد، عملیات١١سپتامبر٢٠٠١/٢٠ شهریور ١٣٨٠ توسط القاعده و حملات امریکا به دو کشور اسلامی افغانستان (۱٥مهر ۱۳۸۰ /۷ اکتبر ۲۰۰۱ میلادی) و عراق (٢اسفند ١٣٨١/٢٠ مارس ٢٠٠٣) نشان داد که ظاهرا عناصر تندروی این دو تمدن به پیشواز نظریه هانتینگتون رفته و جنگی را که هر دو سو (جورج بوش و بن‌لادن) ادامه «جنگ‌های صلیبی» می‌نامند، آغاز کرده‌اند.
هرچند هدف ازآغاز این جنگ، نابودی القاعده و طالبان و در مرحله بعد، صدام حسین اعلام شد ولی روند وقایع نشان داد که اینها بهانه‌ای بیش نبوده و غرب اهدافی فراتر از این داشته است که البته تا به امروز ادامه دارد. آن سال‌ها جورج بوش سعی کرد، با محور شرارت خواندن ایران، پای کشور ما را هم به جنگ بکشاند ولی با تدبیر و درایت مسوولان وقت ناکام ماند و پس از آن به اقرار همگان، برنده نهایی این جنگ، جمهوری اسلامی بود.
اکنون پس از گذشت ١٠ سال و اندی از آن واقعه، استراتژیست‌های صهیونیست غربی، دیگر مثل جورج بوش پسر و اطرافیانش عمل نمی‌کنند. تجربه به آنها آموخته که به جای آنکه اسلحه و پول خود را در خاورمیانه هدر دهند و مردم امریکا و اروپا را در عزای سربازان کشته‌شده خود سوگوار کنند، راه کم‌هزینه‌تری برگزینند. این راه جدید و کم‌هزینه، ایجاد جنگ «درون تمدنی» به جای جنگ تمدن‌هاست. جنگ درون تمدنی یا جنگ «مذهب علیه مذهب» در چارچوب استراتژی «مهار چند‌جانبه» و کشاندن گروه‌های مختلف مذهبی، فکری و نظامی جهان اسلام و دولت‌های حامی آنان به جنگ‌های مستقیم و نیابتی طراحی شده است.
نکته بسیار مهم آن است که نئوسلفی‌گری افراطی و دولت‌های حامی آنان به راحتی مغلوب طراحان این استراتژی خشونت‌بار شده و همه انرژی خود را در خدمت تحقق آن قرار داده‌اند. می‌دانیم که سلفی‌گری کلاسیک، همواره بر جنگ بین تمدنی یا همان دوگانه «دارالاسلام» و «دارالکفر» تاکید کرده و جهاد در سرزمین کفار یا دارالحرب را ترویج کرده است اما نئوسلفی‌گری یا داعشیسم، سرزمین اسلام را به دارالحرب تبدیل کرده و مسلمانان مخالف خود را از هرمذهب و مشربی و با هر سن و جنسیتی، با نام کافر؛ به مسلخ می‌برد.
آنچه تاکنون در نتیجه ظهور داعش برسر جهان اسلام آمده، این است که همه دشمنان اسراییل، ١٠ سال پس از جنگ ٣٣روزه، دشمن اصلی و مشترک را فراموش کرده و به روی هم شمشیر می‌کشند. امروز در سراسر جهان اسلام از پاکستان تا مصر، به استثنای ایران، جنگ برادرکشی در بقیه کشورهای اسلامی به راه افتاده و مسلمان به دست برادر مسلمان خود کشته می‌شود. مسلمان باورمند به یک مذهب اسلامی پس از گرفتن وضو و خواندن نماز، جلیقه انفجاری به خود می‌بندد و با نام خدا، مسجد را بر سر مسلمانانی از مذهب دیگر یا هم مذهب خود، اما با نگرش متفاوت خراب می‌کند و خون‌شان را بر منبر و محراب خانه خدا جاری می‌کند؛ پس از آن هم با نمایش عمومی این جنایت، اذهان جهانیان را بر ضد اسلام تحریک کرده و به همه می‌گوید که مسلمانان گروهی وحشی، خشن و ضد تمدن هستند.
امروز در نتیجه ظهور داعش یا به بهانه ترس از نفوذ داعش، کشورهای قدرتمند سوریه، عراق، مصر و لیبی که خطری بالقوه و جدی برای اسراییل بودند، به مرز فروپاشی رسیده‌اند. امروز قدرتمندترین گروه‌های مقاومت اسلامی، یعنی حماس و حزب‌الله به جای اینکه در صف واحدی به اسراییل حمله کنند، اسلحه‌های‌شان را در سوریه و لبنان به روی هم نشانه گرفته‌اند. امروز گروه‌های تندرو سلفی مانند القاعده، طالبان، داعش و... نیز یکدیگر را تکفیر کرده و هیچ حد و مرزی در کشتار هم نمی‌شناسند. متاسفانه عناصری از دولت‌ها و گروه‌های اسلامی هم، آگاهانه یا ناآگاهانه بازیچه دست دشمنان اسلام شده و اهداف آنان را محقق می‌کنند.
به نظر می‌رسد، حلقه تکمیلی این استراتژی، کشاندن آخرین بازماندگان قدرتمند خاورمیانه یعنی ایران، عربستان و ترکیه به جنگ مستقیم است. خوشبختانه تدبیر مسوولان و تیم دیپلماسی کشور ما در پایان دادن به مناقشه هسته‌ای با غرب و انعقاد برجام، تاکنون مانع تعبیرشدن رویای نئوکان‌ها و صهیونیست‌ها و حامیان منطقه‌ای آنان برای آینده خاورمیانه شده است. در شرایط جدید، تمام تلاش آنان، بر هم زدن برجام و کشاندن ایران به رویارویی مستقیم است. آخرین اقدام برای تحریک ایران، سناریوی اعدام شیخ نمر، آن هم به شکل بدوی و بی‌رحمانه، بود. طراحان قتل این روحانی شیعه، با علم به اینکه ایران واکنش سختی در برابر آن نشان خواهد داد، و آنان این واکنش را دستمایه جلوگیری از اجرای برجام خواهند کرد، این کار را انجام دادند. متاسفانه عده‌ای هم در داخل کشور با حمله به سفارت عربستان، خواسته یا ناخواسته در خدمت نیات پلید آنان قرار گرفتند. خوشبختانه با تدبیر دولت، دشمنان عزت ایران نتوانستند از این قضیه به سود خود استفاده کنند. پس از آن هم مساله ورود غواصان امریکایی به آب‌های ساحلی کشور ما با درایت و سرعت حل شد و عقلانیت و دوراندیشی مسوولان لشکری و کشوری نظام، بار دیگر دشمنان ایران را ناکام کرد.
اکنون که با اجرایی شدن برجام و برداشته شدن تحریم‌ها افق‌های تازه‌ای برای توسعه ایران فراهم شده، باید هوشیاری و دقت مسوولان کشور بیشتر از گذشته شود، زیرا اقتدار و توسعه ایران و رابطه مسالمت‌آمیز با غرب، مانع اصلی تحقق آرزوهای افراط‌گرایان غربی، عبری و عربی برای آینده خاورمیانه است. به نظر می‌رسد آنان از هر فرصت و ابزاری برای ناکارآمد کردن برجام و کشاندن ایران به منازعات منطقه‌ای استفاده خواهند کرد. آنان، حتی اگر در کوتاه‌مدت موفق نشوند، منتظر خواهند ماند تا دوره دولت اوباما خاتمه یابد و رییس‌جمهور جدید امریکا که شاید هیلاری کلینتون یا یک جمهوریخواه ضد ایران خواهد بود، برسرکار آید.

اگر بخواهیم خوشبینانه قضاوت کنیم باید بگوییم که تا این لحظه حاکمان عربستان و ترکیه متوجه توطئه استراتژیست‌های تندروی غربی برای آینده خاورمیانه نشده یا افرادی خائن و نفوذی در درون سیستم دولتی آنان به دولتمردان جهت می‌دهند. در قضاوت بدبینانه هم باید گفت که آنان آگاهانه و عامدانه منافع خود را در همسویی با نئوکان‌ها و صهیونیست‌ها طراحی کرده‌اند. در صورت صحت هرکدام از این دو فرض، ایران هرگز نباید با این دو کشور وارد منازعه مستقیم شود. ایران باید بداند که با کاهش شدید قیمت نفت، تنها راه توسعه کشور، گسترش سرمایه‌گذاری خارجی و جذب حداکثری گردشگران از یک سو و صادرات کالاهای غیرنفتی به خارج به ویژه کشورهای همجوار است و این هدف فقط و فقط در پرتو امنیت داخلی و تفاهم با غرب و کشورهای همسایه میسر می‌شود. از این رو هرگونه کاری که سبب نا‌امنی کشور، نقض برجام و ایجاد تنش در رابطه با غرب و کشورهای همسایه شود، به ضرر ایران خواهد بود.
برای تحقق این هدف، رعایت چند نکته زیر، ضروری است:
١-‌ مسوولان کشور، باید همانند گذشته، با صبر و سعه‌صدر از واکنش‌های هیجانی، به رفتارهای نامعقول و تحریک‌کننده عربستان و ترکیه خودداری و سران آنان را هوشیار کنند که در دام پروژه خطرناک اسراییل و نئوکانها برای آینده خاورمیانه نیفتند. در این جهت، اصرار به تداوم گفت‌وگوهای دو‌جانبه و چندجانبه با آنها برای حل مسائل منطقه‌ای و مشکلات فیمابین ضروری است. ممکن است امریکا بخواهد خود را از باتلاق خاورمیانه بیرون بکشد و برخی کشورهای منطقه مانند ترکیه و عربستان و قدرت‌های فرامنطقه‌ای مانند روسیه را گرفتار آن سازد و اهداف خود را از طریق آنها جلو ببرد. سیاستمداران کشور ما، حتی در صورت غفلت ترکیه و عربستان، باید مراقب این مساله باشند و ضمن حفظ بی‌طرفی هرگز به یک طرف دعوا تبدیل نشوند.
٢-‌ چنانکه پیشتر گفته شد، بی‌تردید افراط‌گرایان غربی (مسیحی – یهودی) برای آینده ایران، برنامه دارند و ایران بزرگ و قدرتمند را مانع تحقق اهداف پلید خود می‌دانند. یکی از سهل‌الوصول‌ترین راه‌ها برای بر هم زدن ثبات و آرامش ایران، کلید زدن استراتژی مذهب علیه مذهب و راه انداختن جنگ شیعه و سنی در ایران است؛ کاری که در کشورهای همسایه کردند و می‌کنند و در نتیجه آن اهداف خود را یکی یکی تحقق می‌بخشند. برای جلوگیری از تعبیر خواب آنان برای کشور چندمذهبی ایران، باید از هرگونه گفتار و کردار تفرقه‌افکنانه مذهبی خودداری شود. صاحبان تریبون‌های دینی کشور، چه شیعه و چه سنی باید مراقب باشند که از توهین به عقاید و شخصیت‌های مورد احترام یکدیگر خودداری کنند. صدا و سیما باید جلوی پخش برخی خطابه‌ها و مداحی‌های تحریک‌آمیز را بگیرد. همگان باید بدانند که هرگونه گفته‌ای بر ضد یک مذهب، فردا به گلوله‌ای در قلب طرفداران آن مذهب تبدیل می‌شود. بیشتر جوانان زیر سی‌سالی که امروز با منفجرکردن خود، زنان و کودکان مسلمان را به خاطر کسب ثواب و رفتن به بهشت به خاک و خون می‌کشند، کسانی‌اند که در پای سخنرانی منبریان یک مذهب تحقیر گشته و در پای منبرهای شیفتگان مذهب دیگری تربیت و تحریک شده و به این نتیجه رسانده شده‌اند که خود، حق مطلق‌اند و دیگران ناحق و باطل؛ و باید از بین بروند. آنان یک شبه به این وضعیت نرسیده‌اند، بلکه سال‌ها در معرض بمباران فکری و شست‌وشوی مغزی اهل منبر بوده و بغض مخالفان در دل‌شان نهادینه شده و اکنون به راحتی به بازیچه دشمنان اسلام تبدیل شده‌اند. همچنین دولت نیز باید توسعه فرهنگی و اقتصادی مناطق سنی‌نشین را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد و از سوی دیگر با رفع تبعیض و احساس تبعیض در مناطق سنی‌نشین، نخبگان آنان را در سطح استاندار، سفیر، وزیر و حداقل معاون یا مشاور ریاست‌جمهوری به کار گیرد و این نوع بهانه‌ها را از بدخواهان نظام برای تحریک اهل تسنن سلب کند.
٣-‌ در شرایط پیش رو، تشکیل مجلسی قدرتمند که نماد تخصص، کار آمدی، وطن‌دوستی و تجلی حضور همه افکار و سلایق باشد، باید اولویت اصلی نظام باشد. هیچ چیز بهتر از وحدت ملی و مشارکت همه دوستداران عزت و آبروی ایران در تعیین سرنوشت خود نمی‌تواند ایران را در برابر خطرهای پیش رو بیمه کند. در این زمینه شورای محترم نگهبان با تشخیص وضع موجود، حتما در تشخیص صلاحیت‌ها بازنگری کرده و اجازه خواهد داد، نمایندگان همه سلایق و تفکرات موجود در انتخابات حضور یابند و مردم هم با مشارکت حداکثری، صحنه زیبایی را از وحدت ملی و اتحاد دولت و ملت به نمایش خواهند گذاشت و دشمنان ایران را ناکام خواهند کرد.
٤-‌ دلواپسان باید مواظب باشند که در این مقطع زمانی که صهیونیست‌ها و نئومحافظه‌کاران غربی به همراه ارتجاع منطقه تمام تلاش خود را برای برهم زدن برجام و ناکام کردن دولت روحانی به کار گرفته‌اند، هرگونه مانع‌سازی برای دولت، همسویی با دشمنان ایران محسوب می‌شود. ایران در این زمان بیش از هر دوره دیگری به تحقق آرمان توسعه نزدیک شده و وظیفه ملی و مذهبی و وجدانی هر ایرانی است که به دولت آقای روحانی برای نیل به این هدف کمک کند. به یقین صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه و رقبای ایران هرگز مایل به وجود ایرانی قدرتمند، پیشرفته، مرفه، متحد، یکپارچه و دموکراتیک نیستند و مخالفت آنان با برجام هم به همین دلیل است که نیک می‌دانند برجام، راه رسیدن ایران به این آرمان را تسهیل و تسریع می‌کند. بنابراین مخالفت با برجام در داخل کشور، به‌منزله مخالفت با توسعه و ترقی ایران است.
نتیجه آنکه پس از فرجام نیکوی برجام در سطح بین‌المللی، وقت آن رسیده که به قول آقای روحانی، الگوی برجام هم در داخل کشور، منطقه و حتی جهان تکرار و اجرا شود.

* کاظم موسوی‌بجنوردی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X