ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چهره ها «یادداشت‌های روزانه نیما یوشیج» برای علاقه‌مندان به شعر امروز

چهره ها/ «یادداشت‌های روزانه نیما یوشیج» برای علاقه‌مندان به شعر امروز

خبرگزاری کتاب ایران/ شمس آقاجانی، شاعر شناخته شده کشور، کتاب «یادداشت‌های روزانه نیما یوشیج» را برای مطالعه آخر هفته پیشنهاد داد و گفت: این کتاب فضای فکری و درگیری‌های روزانه نیما را کاملاً منعکس می‌کند و بدون شک می‌تواند برای افرادی که به شعر امروز علاقه دارند، بسیار مفید باشد.

شمس آقاجانی ، درباره کتاب پیشنهادی خود برای مطالعه مخاطبان عنوان کرد: تا کنون آثار بسیاری درباره نیما یوشیج و حتی یادداشت‌های به جا مانده از او منتشر شده است، اما کتاب «یادداشت‌های روزانه نیما یوشیج» که توسط پسر نیما، شراگیم یوشیج جمع‌آوری شده، به مراتب مجموعه‌ای کامل‌تر است.

وی درباره مطالب مطرح شده در این کتاب گفت: این کتاب فضای فکری و درگیری‌های روزانه نیما را کاملاً منعکس می‌کند. مطالب ارائه شده در این کتاب تنها در مورد شعر و مسائل ادبی نیست و مسائل اجتماعی زمان نیما نیز در این آثار دیده می‌شود. از آنجا که این کتاب مجموعه‌ای از یادداشت‌های پراکنده نیما بوده، ممکن است خواندن و دریافت آن در وهله اول سخت بنماید، اما بدون شک می‌تواند برای افرادی که به شعر امروز علاقه دارند، بسیار مفید باشد.

این شاعر درباره برخی مسائل و جنجال‌های پیش آمده بعد از انتشار این کتاب نیز گفت: شراگیم یوشیج مقدمه‌ای را همراه این کتاب کرده که در آن به انتقاد از افرادی پرداخته بود که در انتشار آثار نیما صداقت و هماهنگی با خانواده نیما را در نظر نگرفته بودند.

آقاجانی همچنین خواندن دو کتاب از انتشارات بوتیمار با عناوین «هفتاد سال عاشقانه شعر فارسی» و «آذرخشی از جنبش‌های ناگهان» را به علاقه‌مندان شعر و ادبیات فارسی پیشنهاد کرد.

«هفتاد سال عاشقانه شعر فارسی» با گردآوری محمد مختاری، شامل تحلیل ذهنیت غنایی معاصر با استفاده از گزینه اشعار شاعران بازه زمانی سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۷۰ است. این کتاب ۳ بخش اصلی دارد که عبارت‌اند از «روش گزینش»، «ذهنیت غنایی» و «گزینه شعر» که در آن ۲۰۴ شاعر که شعر عاشقانه سروده‌اند، معرفی شده‌اند.

همچنین «آذرخشی از جنبش‌های ناگهان» با گردآوری سید حمید شریف نیا و ابراهیم رئیسی، گزیده شعر ۵۵ شاعر معاصر را که در جریانات شعری موج نو، شعر دیگر، شعر حجم و شعر موج ناب از سال‌های دهه ۴۰ و ۵۰ شعر سروده‌اند، شامل می‌شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X