ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چه راه‌هایی برای رسیدن به «آرامش» وجود دارد؟

چه راه‌هایی برای رسیدن به «آرامش» وجود دارد؟

همشهری آنلاین/ سلامتی واژه‌ای است که با رواج زندگی ماشینی و اقتضائات آن هر روز بیش از روز قبل، ذهن افراد ساکن روی کره زمین را به خود مشغول می‌کند
مجله روانشناسی و بهداشت روانی:
نگرانی به وجود آمده از امکان از دست دادن سلامتی با مشاهده اپیدمی شدن بیماری‌هایی که در قبل نادر بودند؛ تشدید می‌شود. به‌طور طبیعی افراد برای ماندن روی ریل سلامتی دست به فعالیت‌های مختلفی می‌زنند که بر اساس اطلاعات جاری در جامعه شنیده‌اند که مفید است. به‌عنوان نمونه، آنها به ورزش کردن، کنترل رژیم غذایی، کاهش وزن و معاینه‌های پزشکی منظم برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها روی آورده‌اند. اما این همه داستان نیست. بخش گسترده‌ای از فعالیت به هنجار سیستم بدن را فعالیت به هنجار سیستم روانی یا بهتر است بگوییم سلامت روانی انسان تضمین می‌کند. نکته‌ای که متأسفانه برخی از افراد چندان از آن باخبر نیستند. این موضوع سبب می‌شود که دلیل بسیاری از عارضه‌های جسمی و پیشامدهای ناگوار زندگی روزمره، برای مردم ناشناخته بماند. در واقع باید با اطلاع از همبستگی قوی بین سلامت جسم و روان، برای مقوله زندگی سالم تلاش کرد.
یک کارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی، سلامت روان را این‌گونه تعریف می‌کند: «سلامت روان ترکیبی از داشتن روابط صمیمی و پایدار با نزدیکان، آرامش نسبتاً پایدار و عمیق و قدم برداشتن در مسیر آرزوها و اهداف شخصی است. هر فردی که این 3 شاخص را در عمل با هم داشته باشد دارای بهداشت روان است.»
«محسن محمود‌زاده» با بیان اینکه ممکن است فرد در مراجعه به روان‌شناس دارای اختلال تشخیص داده نشود ولی به‌طور شایسته هم در مسیر سلامت روان هم نباشد، می‌گوید: «به‌عنوان نمونه یک سندرم بسیار شایع در جامعه این است که تقریباً 70‌درصد مردم جامعه، تا سن 40 سالگی مشغول به شغلی هستند که از آن رضایت ندارند و آن شغل، شغلی نیست که از انجام آن لذت می‌برند. از 40 سالگی به بعد که افراد متوجه این موضوع می‌شوند اگر جسارت کافی را داشته باشند، شغل خود را تغییر می‌دهند و اگر اینچنین نباشد دچار افسردگی می‌شوند. شغل سالم، شغلی است که در بستر آرزوهای فرد شکل گرفته باشد.»
این روان‌شناس با اشاره بر روابط ناسالم، به‌عنوان یک مانع دیگر بر سر راه سلامت روان، بیان می‌کند: «جان گاتمن در کتابش به نام 7 اصل اخلاقی برای موفقیت در ازدواج، نتیجه یک تحقیق مبنی بر ناسالم بودن 80‌درصد از ازدواج‌ها را آورده است. او می‌گوید که 69‌درصد زوجین بعد از تولد اولین فرزندشان دچار فاصله عاطفی می‌شوند.
معمولاً روابط زناشویی به طلاق عاطفی یا طلاق قانونی منجر می‌شوند. بنابراین این نوع پیوند‌های زناشویی به رابطه عمیقی که بستر رشد فردی است، منجر نمی‌شود.»
محمود‌زاده با نام بردن از آرامش به‌عنوان عامل مهم دخیل در سلامت روانی، 3 راهکار را برای فراهم کردن آن را این‌گونه تشریح می‌کند: «به‌عنوان نمونه فردی که دچار اضطراب است باید برای پیدا کردن ریشه اضطراب دست به ارزیابی زندگی خود بزند و پس از پیدا کردن ریشه اضطراب اقدام به حل مشکل خود کند، این کار «مقابله» نام دارد. اما در برخی موارد قسمتی از اضطراب قابل حل نیست و مسائل در کنترل فرد نیستند، فرد باید آن را بپذیرد و با آن کنار بیاید، این راهکار، «پذیرش» است.
مثلاً افکار وسواسی به ذهن 70‌درصد مردم خطور می‌کند ولی 3‌درصد از آنها به دلیل توانایی نداشتن در کنار آمدن با آن افکار، دچار وسواس می‌شوند»
این کارشناس روان‌شناسی بالینی در ادامه از «اجتناب» به‌عنوان سومین راهکار حفظ آرامش نام می‌برد و می‌گوید: «‌گاهی انسان برای کسب آرامش باید آنقدر خردمند باشد که به‌طور دائم یا موقت به بعضی مکان‌ها نرود، بعضی چیزها را نبیند و با بعضی افراد صحبت نکند تا آرامشش حفظ شود. عرفا فرق انسان عارف با انسان ساده را در این می‌دانند که عرفا به زیبایی‌های زندگی نگاه می‌کنند و انسان‌های ساده به بدبختی‌های زندگی توجه دارند. انسان تغذیه روانی خود را انتخاب می‌کند، اگر انتخاب کند که زیبایی‌های زندگی را ببیند طبیعتاً ذهن او زیبایی‌های بیشتری را کشف می‌کند و اگر به بدبختی‌ها توجه داشته باشد، بدبختی‌ها را جست‌وجو خواهد کرد.»
با نگاهی به اطرافمان دریافتن این نکته که امروزه آرامش حلقه مفقوده بسیاری از زندگی‌هاست چندان سخت نیست. گام برداشتن برای به دست آوردن این گوهر کمیاب شاید اصل اول داشتن سلامت روانی باشد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X