ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هشدار پیش از تخریب «دبستان دهخدا»

  هشدار پیش از تخریب «دبستان دهخدا»

ایسنا/ تقریبا چیزی از بنا باقی نمانده است، ‌بخش‌های زیادی از سقف آوار شده و روی جداره‌ی اصلی را هم شهرداری مانند بناهای قدیمی همین خیابان که حالا با لودر با خاک یکسان و آماده‌ی ساخت پاساژ شده‌اند، با بنری بزرگ از عکس‌های قدیمی لاله‌زار و خیابان صف پوشانده است.
«دبستان دهخدا» در خیابان صف تهران، باقی مانده از دوره‌ی پهلوی اول، بنایی تاریخی است که با وجود آماده بودن پرونده‌ی ثبتی‌اش، در سال 89 مجوز تخریبش صادر شد، اما خوشبختانه پای کار، اجازه‌ی تخریبش داده نشد؛ اما این بنا هنوز مانند گذشته است؛ بی‌رمق و رو به تخریب!

خصوصیات معماری این بنا مانند بناهای همان دوره است و تا همین یکی دو سال پیش، در کنار دیگر بناهای تاریخی خیابان صف مانند مدرسه‌ی کودکان استثنایی که هر چند در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بود، حالا با خاک یکسان شده، قرار دارد؛ بنایی که جزو بناهای ارزشمند و تاریخی منطقه هم محسوب می‌شود.
ارزش این خیابان از ابتدا به اندازه‌ای بوده است که شهرداری یک گام جلوتر از میراث فرهنگی، به پیاده‌روسازی آن اقدام کرد، اما حالا با وجود این‌که یکی از معدود بناهای قدیمی این خیابان «دبستان دهخدا»ست، هنوز در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است.
البته برخی از مغازه‌داران قدیمی این خیابان که ابتدا یکی از باغ‌های قدیم تهران در دوره‌ی قاجار بوده معتقدند این بنا تا مدتی پس از تاسیس به عنوان دفتر کار فرح پهلوی استفاده می‌شده است.
در سال 89 مسئولان میراث فرهنگی تهران، پرونده‌ی ثبتی دبستان دهخدا را به‌صورت اضطراری تهیه و برای سازمان مرکزی میراث فرهنگی و گردشگری با هدف بررسی ثبت در فهرست آثار ملی فرستادند، اما باز هم ثبت این بنا بی‌نتیجه ماند.
حتی در همان سال و با توجه به مطرح‌شدن احتمال تخریب این بنا، «قدیر افروند»، معاون وقت حفظ، احیا و ثبت آثار تاریخی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران گفته بود که پرونده‌ی ثبتی این بنای تاریخی در شورای فنی استان بررسی و تأیید شده و با هدف صدور شماره‌ی ثبت، به سازمان مرکزی میراث فرهنگی و گردشگری فرستاده شده است.

وی ثبت این بنای تاریخی را نخستین اقدام اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در این زمینه دانسته و افزوده بود: به من اطلاع داده‌اند که ساختمان از نظر استحکام و ایستایی، مشکلی ندارد؛ اما طبیعی است که پس از ثبت آن، مردم انتظار رسیدگی به بنا را از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دارند.

او با اشاره به این‌که پیشنهاد تبدیل و راه‌اندازی موزه به‌عنوان کاربری این بنا پس از ثبت آن در فهرست آثار ملی داده شده است، اضافه کرده بود: این پیشنهاد از سوی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران به مالک داده شده و ظاهرا مالک از این پیشنهاد استقبال کرده است؛ ولی این موارد صحبت‌های اولیه است. امیدوارم فکر اساسی برای این بنا شود. طبیعی است، اگر مالک این کار را انجام دهد، ما هم استقبال می‌کنیم.
از سوی دیگر تلاش حمید بقایی، رییس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را در آن زمان نباید نادیده گرفت که دست‌کم قول داد پیگیری مساله‌ی صدور مجوز تخریب «دبستان دهخدا» را از قوه‌ی قضاییه انجام دهد، اما آن هم نشد.

  هشدار پیش از تخریب «دبستان دهخدا»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده