ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

افزایش بهره وری تولید مواد پرکاربرد شیمیایی با فناوری نانو

افزایش بهره وری تولید مواد پرکاربرد شیمیایی با فناوری نانو

ایرنا/ دکتر میررسول موسوی مجری این طرح گفت: این نانوکاتالیست آزمایشگاهی ارزان و سازگار با محیط زیست قادر است سرعت و بازدهی تولید مواد پرکاربرد شیمیایی را به صورت قابل توجهی افزایش دهد.
وی بیان کرد: برخی از ترکیبات شیمیایی مصنوعی و طبیعی خواص دارویی جالب توجهی از خود بروز می دهند و به عنوان یک ماده اولیه جهت تولید دارو و مواد شیمیایی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین سنتز این ترکیبات یک مرحله مهم در تولید مواد دارویی به شمار می رود.
وی اظهارکرد: در این راستا معرفی و استفاده از کاتالیست هایی که بتواند علاوه بر افزایش سرعت فرآیند تولید ترکیبات مذکور، بازدهی فرآیند را نیز افزایش دهد مورد توجه محققین علم شیمی قرار گرفته است.
موسوی، با اشاره به اهمیت بالای قابل استفاده مجدد بودن کاتالیست های ناهمگن، در خصوص هدف انجام این پژوهش گفت: در این پژوهش، یک روش ساده و مؤثر جهت سنتز تری آزولوکینازولینون ها و بنزایمیدازولو کینازولینون ها به عنوان دو ترکیب شیمیایی پرکاربرد در تولید دارو و مواد شیمیایی با استفاده از نانوکاتالیست زیست سازگار سیلیکات معرفی شده است.
وی افزود: قابل بازیافت بودن این کاتالیست و توانایی تسریع واکنش دردمای محیط بدون استفاده از شرایط خاص و سخت، از مزایای عمده این نانوکاتالیست است، به علاوه به دلیل اندازه نانومتری ذرات کاتالیست، سطح مناسبی بین اجزای واکنش و کاتالیست به وجود می آید که موجب عملکرد بهتر این کاتالیست و افزایش بازدهی واکنش می گردد، همچنین، از عدم تولید محصول جانبی می توان به عنوان دیگر مزیت استفاده از این نانوکاتالیست یاد کرد.
نتایج این کار تحقیقاتی درمجله Journal of the Iranian Chemical Society منتشر شده است.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X