ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تغذیه خوردن چربی های سالم به کاهش مرگ های قلبی کمک می کند

تغذیه/ خوردن چربی های سالم به کاهش مرگ های قلبی کمک می کند

سلامت نیوز/ طبق یک مطالعه جدید، ترغیب افراد به خوردن چربی های سالم نظیر چربی روغن زیتون یا ماهی می تواند سالانه به پیشگیری از بیش از میلیون ها مرگ ناشی از بیماری قلبی در سراسر جهان کمک کند.

به گفته محققان اگرچه توجه و تاکید زیادی بر کاهش چربی های اشباع شده از رژیم غذایی وجود دارد، اما این توجه باید دوسویه باشد: کاهش چربی های مضر نظیر چربی های اشباع شده و چربی های ترانس؛ و دیگری جایگزینی آنها با چربی های سالم نظیر چربی های چندگانه اشباع نشده.

دکتر داریوش مظفریان سرپرست تیم تحقیق و رئیس دانشکده علوم تغذیه تافتس فریدمن در بوستون، در این باره می گوید: «یافته های ما بر اهمیت پایان دادن به ترس از تمام چربی ها تاکید دارد.»

چربی های چندگانه اشباع نشده در ماهی های چرب نظیر سالمون، قزل آلا، خال مخالی و شاه ماهی، دانه سویا، روغن سویا، روغن و دانه آفتابگردان، و گردو یافت می شود. این چربی ها به کاهش کلسترول بد کمک کرده و با ریسک کمتر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مرتبط هستند.

چربی های اشباع شده در گوشت و محصولات لبنی یافت می شوند. چربی های ترانس در مواد غذایی فرآوری شده و سرخ شده وجود دارند.
مظفریان و تیمش به منظور برآورد شمار مرگ های ناشی از الگوهای متفاوت مصرف چربی، اطلاعات مربوط به رژیم غذایی ۱۸۶ کشور را مورد بررسی قرار دادند. آنها با بررسی تحقیقات قبلی، نحوه تاثیر خوردن برخی چربی های خاص را بر روی احتمال بروز بیماری قلبی دنبال نمودند. اطلاعات مربوط به مرگ هم از سال ۲۰۱۰ جمع آوری شده بود.


با استفاده از تمامی این اطلاعات، محققان برآورد کردند که سالانه بیش از ۷۰۰ هزار مرگ در سراسر جهان یا در حدود ۱۰ درصد از مرگ های ناشی از بیماری قلبی، به دلیل خوردن بسیار کم چربی های چندگانه اشباع نشده و سالم اُمگا۶ در مقابل مصرف بالای چربی های اشباع شده و کربوهیدرات های تصفیه شده است.

به گفته محققان، خوردن بیش از اندازه چربی های اشباع شده به جای چربی های سالم تر، در حدود ۴ درصد از مرگ های ناشی از بیماری قلبی، یعنی در حدود ۲۵۰ هزار مرگ که با کاهش مصرف چربی های اشباع شده قابل پیشگیری است، را شامل می شود. در حدود ۸ درصد از مرگ های ناشی از بیماری قلبی هم ناشی از مصرف بیش از حد چربی های ترانس است.

محققان می گویند کشورهای روسیه، آلمان و مصر دارای بالاترین مرگ ناشی از بیماری قلبی به دلیل مصرف کم چربی های چندگانه اشباع نشده سالم هستند.
همچنین مردم فیلیپین، مالزی و مناطق گرمسیری دارای بالاترین مرگ ناشی از بیماری قلبی به دلیل خوردن بیش از اندازه چربی های اشباع شده هستند.
[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده