ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

منتخب مجلس دهم: خرده گفتمان اصولگرایی خود را فراگفتمان پنداشته است

منتخب مجلس دهم: خرده گفتمان اصولگرایی خود را فراگفتمان پنداشته است

ایرنا/ منتخب مجلس دهم با اشاره به این که جمهوری اسلامی به عنوان یک فراگفتمان دو خرده گفتمان اصلاح طلبی و اصولگرایی را زیر بال و پر خود گرفت، تاکید کرد، بیشتر معضلات هم از وقتی شروع شد که خرده گفتمان اصولگرایی خود را فراگفتمان پنداشت و از موضعی نابرابر با خرده گفتمان رقیب(اصلاح طلبی) به ستیز پرداخت.

محمد علی وکیلی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با اعلام این مطلب ادامه داد ، چنانچه خرده گفتمان اصولگرایی به جایگاه اصلی خود بازگردد و در موضعی برابر به رقابت با گفتمان اصلاح طلبی بپردازد جمهوری اسلامی تقویت و بر کارآمدی آن افزوده می شود.

مدیریت فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاههای کشور در دوره اصلاحات، دبیری جشنواره بین المللی نهج البلاغه، ریاست انجمن مدیران روزنامه های غیردولتی ایران، سردبیری روزنامه صدای عدالت بخشی از سوابق اجرایی این جانباز 30 درصد جنگ تحمیلی است.

وکیلی در حال حاضر مدیرمسئولی و صاحب امتیازی روزنامه های ابتکار، ابتکار جنوب و ابتکار کیش را برعهده دارد. وی دارای دو مدرک دکتری در رشته های علوم سیاسی و کلام و فلسفه است و در حوزه نیز درس خارج فقه و اصول خوانده است.

این سیاست پیشه 51 ساله یاسوجی، اسفند ماه گذشته با یک میلیون و صد و شصت هزار رای به عنوان نفر هجدهم حوزه انتخابیه تهران،شمیرانات،ری، اسلامشهر روانه دهمین مجلس شورای اسلامی شد.
گفت و گوی ایرنا با وی در پی می آید:

** علیرغم رد صلاحیت های گسترده که امکان حضور بسیاری از نامزدهای این جبهه حامیان دولت یازدهم را سلب کرده بود، این طیف در انتخابات هفتم اسفند کرسی های زیادی را از آن خود ساخت. این موفقیت ناشی از چیست؟
پاسخ: انتخابات هفتم اسفند، انتخاب بین کارآمدی و ناکارآمدی بود. مردم در طی حدود ده سال حاکمیت یکدست یک طیف خاص شاهد اتفاقات ناگواری بودند.
برخورداری دولت اصولگرایان از درآمدهای نفتی هنگفت و هماهنگی که در ارکان اجرایی و حکمرانی با این دولت وجود داشت فرصت های بی نظیری را برای اقدامات اجرایی موثر برای پیشرفت کشور میسر ساخته بود.
اما در عمل نه تنها این دولت کارنامه موفقی از خود به جای نگذاشت بلکه روز به روز بر گره های کشور افزود که الان نیز همچنان با آن درگیریم.
بی اعتبار کردن و دور زدن قانون، ایجاد هرج و مرج در نظام اجرایی کشور، وقوع بی سابقه ترین اختلاس ها بخشی از این قصه تلخ بود که این آخری محصول سست شدن جایگاه قانون و اخلاق بود.
از سویی بی سابقه ترین بداخلاقی ها در ساحت عمومی سیاست کشور با درشت گویی و پرخاشگری که نقل و سکه رایج محافل عمومی آن دوران بود رخ داد. در نهایت هم وضعیت کشور به گونه ای پیش رفت که مردم از لحاظ شرایط زیستی و فارغ از خاستگاه فکری خود از وضعیت ناراضی شدند. کشور در پرتگاه جنگ قرار گرفت و در صحنه جهانی منزوی و تحریم های کمرشکنی برای مملکت وضع شد .
مجموعه این عملکردها مردم را به نقطه ای از تغییر خواهی رساند. کلید این تغییر در سال 92 زده شد و مردم با دیدن نتیجه آن انتخابات امیدوار شدند که در صورت داشتن اراده جمعی، تغییر ممکن است. از این رو مصمم تر از انتخابات 92 پا به میدان 7 اسفند گذاشتند. البته متغیرهای جانبی هم این وضعیت را تقویت کرد.

** این متغیرها چه بودند؟
پاسخ: متغیرهای مختلفی را می توان برشمرد. نخست اینکه جریان اصلاح طلب و اعتدال از نوعی مراجع فکری برخوردارند که می تواند مشروعیت اجتماعی خلق کند. تایید این مراجع مشروع اجتماعی و مهر تایید آن به فهرست امید، وزن آن را بالا برد و مردم را پای صندوق ها آورد. توان بسیج این مراجع فکری جریان اصلاح طلب غیر قابل انکار است. همین توان بود که در سال 92 ظرف 48 ساعت قدرت خود را به رخ کشید و در اسفند 94 نیز همه را غافلگیر کرد. نتیجه 30-0 ( صفر- سی ) انتخابات تهران محصول وجود همین نقطه اتکا بود.

دلیل دیگر مساله برجام است. برجام در معادله بین کارآمدی و ناکارآمدی برگ برنده ای بر کارآمدی گفتمان برد- برد یا اصلاح طلبانه و اعتدالی است. برجام آتمسفری به وجود آورد که این فکر را ایجاد کرد که اگر رویکردهای 10 ساله قبلی کنار گذاشته شده و رویکرد اعتدالی جایگزین آن شود بقیه گره ها نیز باز خواهد شد.

علت سوم نیز فضای مجازی بود. این فضا بستری را فراهم آورد تا انتخابات این دوره با کمترین هزینه و بیشترین میزان آگاهی، مایه و زمینه اجتماعی پیدا کند. چنانچه تا روز منتهی به هفتم اسفند، شاهد سردی خاصی در فضای جامعه بودیم. طوری که این نگرانی ایجاد شده بود که آیا مشارکت امیدوار کننده ای رخ خواهد داد. چرا که پیروزی اصلاح طلبان تابعی از مشارکت بالا است.

اما افرادی از جمله خود من معتقد بودیم که نباید نگران بود. مامی گفتیم فضای مجازی باعث شده مردم هیجان خود را در گوشی هایشان تخلیه کنند ولی آنها شور اصلی خود را پای صندوق رای نشان خواهند داد که همین هم شد.
فضای مجازی، عدم برابری ما با اردوگاه مقابل در لشکرکشی های خیابانی را جبران کرد. در همین تهران بنرهای نارنجی ( اصولگرایان ) شهر را در قرق خود داشت ولی ما در فضای تبلیغات شهری گم بودیم. آنچه این نابرابری را به سود ما برهم زد فضای مجازی بود.

به غیر از این سه، مولفه های دیگری هم برای این پیروزی از جمله رد صلاحیت های گسترده وجود داشت. مردم از نظر عاطفی همیشه گرایش به آن جریانی دارند که گرفتار مضایق و محدودیت های بیشتری است. اقبال مردم از جریانی که نامزدهای بسیاری از آن رد صلاحیت شده بودند نیز به همین دلیل بود.

** برای نخستین بار شاهد شکل گیری ائتلافی منسجم بین اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل در این انتخابات بودیم که نسبتا مورد استقبال مردم هم قرار گرفت. استقبال افکار عمومی از این ائتلاف را چگونه ارزیابی می کنید؟
پاسخ: این هم متغیرمهمی بود. چرا که برای اولین بار با استفاده از مدل برجام، پا را از دوگانه اصولگرا و اصلاح طلب فراتر گذاشتیم و وارد پارادایم جدیدی شدیم که برای مردم خوشایندتر بود. مردم دیگر از دوگانه اصلاح طلب و اصولگرا خیلی استقبال نمی کنند. در هفتم اسفند پارادایم خردورزان و خرد ستیزان یا برجامیان و نابرجامیان و به تعبیری افراطیون و اعتدالیون جایگزین پاردایم سابق شد.
این پارادایم چتر فراگیری را گسترش می داد بنابراین از امکان همگرایی بیشتری را نسبت به پارادایم قبلی خود یعنی دوگانه اصلاح طلب- اصولگرا دارا بود. از نظر مردم همگرایی است که به کارآیی ختم می شود بنابراین پارادایم مذکور در نگاه مردم مقبول افتاد.

** مجلس دهم از روز 8 خرداد فعالیت خود را آغاز می کند. شما هم یکی از اعضای آن هستید. آن را چطور می بینید؟
پاسخ: مجلس دهم زمینه ای اجتماعی خواهد داشت و مانند مجلس نهم سیاسی نخواهد بود. این مجلس آرام است و از نظر ترکیب هم چیزی شبیه مجلس پنجم می شود. اکثریت مطلقی را در آن شاهد نخواهیم بود. مجلسی است که هیاهویش کم ولی کارآیی اش بیشتر خواهد بود.

** اما یکی از انتقاداتی که به این مجلس می شود کم تجربگی راه یافتگان به آن است. این ضعف چگونه قابل جبران است؟
پاسخ: این مهم نیست. اولا میانگین مدرک تحصیلی این مجلس قابل مقایسه با دوره های قبلی نیست. معدل و رتبه علمی پارلمان دهم خیلی بالاست.
تنوع تخصص ها را نیز داریم. نمایندگانی که به این مجلس آمده اند یک وجه اشتراک هم دارند. همگی متوجه عمق آسیب های اجتماعی و فاجعه اقتصادی کشور هستند. آنها چون متوجه عمق مساله هستند در تشخیص اولویت ها دچار توهمات فانتزی و خودزنی یا دیگرزنی نمی شوند و تحلیل واقعی تری از وضعیت جامعه دارند.

برخوردهای شخصی و جمعی که با این نمایندگان داشته ام مبنای این ادعایم است. آنها می دانند که کشوری که نرخ بیکاری اش از مرز7 میلیون نفر گذشته و 4 میلیون نفر آن را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند بر روی یک گسل ویران کننده قرار دارد. نرخ اعتیاد، میزان شیوع افسردگی، رواج طلاق، کاهش اعتماد عمومی و .. باعث تحریک این گسل شده است که اگر الان نجنبیم معلوم نیست چه ویرانی ای را در پیش خواهیم داشت.
این افراد تحلیل درستی از وضعیت اقتصادی کشور دارند و می دانند که ورودی و خروجی کشور و درآمد و هزینه های مردم اصلا با هم نمی خواند. متوجه هستند که صندوق های بازنشستگی همه ورشکسته اند و با این شکل اداره به ورشکستگی مطلق هم می رسند. آنها می دانند بانک های ما بنگاههای ورشکسته اند که اقتصادی اداره نمی شوند.

این نمایندگان بر این باورند که ما نه تنها شاهد شوکی در ایجاد اشتغال نیستیم بلکه افزایش تقاضای شغل را نیز داریم. مشاغل موجود نیز ناامن است . کارخانه هامان یکی یکی در حال نابودی است و ظرفیت تولید روز به روز کاهش پیدا می کند. آنها می دانند زیر پوست جامعه اتفاقات ناگواری در شرف رخ دادن است و آنچه در زیر پوست زندگی جمعی به خصوص در حاشیه کلان شهر ها جریان دارد به شدت نگران کننده است.
این مواردی را که گفتم معضلاتی بود که نمایندگان مجلس دهم به آن اشراف دارند و همین هشدارها باعث می شود که این پارلمان به اولویت های اصلی جامعه بپردازد نه اولویت های ثانی.
برداشت من این است که نمایندگان این مجلس؛ جامعه فعلی را میدان مینی ارزیابی می کنند که مین های بیکاری، افسردگی، رکود، تورم و غیره آن را تسخیر کرده است و چنانچه فکری برای خنثی سازی آنها نشود هر آن امکان دارد پای افراد بسیاری به این مین ها بخورد و ویرانی ایجاد شود.

این نمایندگان می دانند که یکی از مشکلات مهم اقتصاد ایران این است که تقاضا در آن وجود ندارد. در گذشته ما با کمبود عرضه روبرو بوده ایم اما الان با کمبود تقاضا روبرو هستیم و این مهمترین مانع اقتصاد مقاومتی است. در سالی که اقتصاد مقاومتی نامگذاری شده است اگر بنا باشد قدمی برداشته شود باید تقاضا تحریک شود تا چرخ تولید داخلی بچرخد. الان کارخانه های سیمان پر از سیمان بدون مشتری هستند. کارخانه های خودرو سازی، نساجی و دیگر کارخانه ها هم همینطور. انبارها پر از کالا و محصول هستند ولی تقاضا وجود ندارد و این رکود تقاضا وحشتناک است. چرا که به رکود تولید و آن هم به افزایش بیکاران منتهی می شود. اینها مشکلاتی نیست که اجازه دهد این مجلس وارد بحث های فانتزی شود. البته برخی رویکردها درحکمرانی هم اینها را تشدید می کند. بخشی از شیوه های حکمرانی مان غلط است که قسمتی از آن در خود مجلس و در رویه قانون گذاری ماست.

** به اصلاح در خود مجلس اشاره کردید. چطور اصلاحی مدنظرتان است؟
پاسخ: به نظر من اگر امکانش بود ما در یک سال اول کار مجلس جدید، کرکره قانون گذاری در مجلس پایین کشیده می شد و چند ماموریت اصلی در دستور کار این مجلس قرار می گرفت. اول اینکه تمام قوانین موجود کشور را روی میز کمیسیون های مربوطه می ریختیم و به هر کمیسیون اجازه می دادیم قوانین موجود را برای تنقیح و اصلاح ارزیابی و ناسخ و منسوخ آن را تعیین کنند. متاسفانه بخش زیادی از قوانین موجود به جای اینکه موتور متحرکه توسعه باشند مانع آن است. اگر چنین اتفاقی می افتاد و این قوانین پالایش می شد و ما از این انبان پر از قانون به سمت تعدادی قانون راهگشا و البته تبصره نخور حرکت می کردیم اتفاق مثبت بزرگی بود.

ماموریت دوم مجلس، اصلاحات در آیین نامه و نحوه اداره آن است. باید قانون گذاری از طرح محوری خارج و به سمت لایحه محوری برود. با حسرت بسیار باید گفت در همین مجلس نهم، بیشترین قانون گذاری ما به جای لایحه محوری، از طریق ارائه طرح ها انجام گرفت. در حالیکه لوایح از نظر کارشناسی و ملی، وزن بالاتری دارند. نتیجه این طرح محوری هم وضع قوانینی است که به هیچ وجه قابل تعمیم و اجرا در سراسر کشور نیست.

ماموریت سوم، گذاشتن حد نصاب برای طرح های نمایندگان است. طوری که هر طرح حداقل به امضای 50 نماینده رسیده و دارای 50 صفحه پشتوانه و استدلال کارشناسانه باشد. ضمن اینکه منابع آن کاملا تعریف شده باشد.
ماموریت چهارم هم تقویت بعد نظارتی مجلس است. ببینید بخش مهمی از فساد موجود در کشور، محصول نابینا شدن و کوتاه آمدن و ناکارآمدی ابزارهای نظارتی مجلس است. اگر دیوان محاسبات به عنوان ابراز نظارتی مجلس، کار خود را درست انجام می داد نباید دراداره کشور به این وضعیت می رسیدیم.

** به بعد نظارتی مجلس بپردازیم. یکی از ابزارهای نظارتی مجلس سئوال از وزراست. آیا در مجالس اخیر از این ابزار به درستی استفاده شد؟
پاسخ: برای پاسخ این سئوال بیاییم آمار تعداد سئوالهایی که در دو و سال و نیم دولت روحانی از طرف نماینده ها طرح شده را با تعداد سئوال هایی که به نتیجه رسیده را مقایسه کنید. حدود 3000 سئوال توسط نماینده ها طرح اما کمتر از 200 سئوال از سوی آنها تعقیب شده است. وقتی سئوال طرح می شود هدف کشف حقیقت است و اگر تعقیب نشود معلوم است برای چیز دیگری بوده است. سئوال بدون تعقیب پاسخ به این معناست که معامله ای در پشت پرده با هدف گرفتن امتیازی صورت گرفته است. مجلس دهم باید ابزار نظارتی مناسبی به نام سئوال را به ابراز سالم و کارآمد تبدیل کند.

از سویی باید حضور نمایندگان مجلس در مجامع مختلف کارشناسانه و کارساز باشد. طبق قانون هر نماینده مجلس می تواند به انتخاب خود پنج تن از مستخدمین فرهیخته دولت را به عنوان مشاور در کنار خود به کار گیرد. این افراد می توانند از اعضای هیات علمی دانشگاهها یا نخبگان باشند که مامور به خدمت می شوند. یعنی 290 نماینده مجلس 1450 نخبه کشور را می توانند به عنوان مشاور در جوار خود داشته باشند. این کار هم وزن کارشناسی نمایندگان را ارتقا می دهد و هم رفتار آنها را استاندارد می کند.

** چنین مشاورانی تا کنون به کار گرفته شده اند؟
پاسخ: اگر می شدند که وضع قانون گذاری ما این نبود. اگر نمایندگان از این ظرفیت کارشناسی برخوردار باشند شیوه نظارت و قانونگذاری شان به این صورت نبود. از روی خروجی مجلس می توان گفت تا کنون چنین اتفاقی رخ نداده یا افرادی که به کار گرفته شده اند کارشناس های قدری نبوده اند. با این امکانی که در اختیار نماینده هاست آنها می توانند اتاق فکری از نخبگان فکری کشور در پشت سر خود داشته باشند که هم نظارت و قانون گذاری آنها را تقویت و هم رفتارشان را استاندارد کند. طوری که اظهارات، نطقها، موضع گیری و رفتار نمایندگان دارای استانداردهای کیفی لازم باشد.

** مجلس دهم چگونه می تواند نقش نظارتی خود را تقویت کند؟
پاسخ: برای اینکه مجلس به راس امور برگردد باید در نظارت خود ملاحظه کاری نکند. البته آنچه در کشور ما باب است نظارت با هدف مچ گیری است در حالیکه هدف باید مصونیت سازی باشد. این گونه نظارت نبایست گرفتار و آلوده مصلحت اندیشی های جناحی و جریانی شود. مجلس دهم حتما همراه دولت خواهد بود اما معنای آن این نیست که مجلس الدوله شود و در ارتباط با عملکرد دولت حقیقت را فدای مصلحت جناحی یا جریانی کند. معنای این نظارت این است که جایی که دولت درست وظایف خود را انجام می دهد آن را تمام و کمال یاری کند اما هر جا خطایی صورت گرفت باید بی اغماض، از آن جلوگیری کند.
مجلس همچنین باید دیوان محاسبات خود را تبدیل به دیوانی کند که تمام دستگاهها تحت نظارت آن قرار گیرند. اینکه دیوان محاسبات اخیرا توانسته بر عملکرد مالی شهرداری نظارت کند اتفاق خوبی است. اما این مهم باید درباره همه دستگاههایی که از بودجه عمومی ارتزاق می کنند صورت گیرد. طوری که کل دستگاههایی که از بیت المال و بودجه عمومی تغذیه می کنند به دلیل نظارت دیوان محاسبات احساس کنند که زیر تیغ نظارت قرار دارند و احساس امنیت نکنند. تا این ناامنی به درون اتاق های مدیران مالی و اجرایی و بنگاههای اقتصادی تزریق نشود سوء استفاده ها از اموال عمومی از بین نمی رود.

** نظرتان درباره آنچه که به عنوان برجام 2، رحمت 2 و مشابه آن یاد می شود چیست؟
پاسخ: اینها تنها اسم هستند. اسم مهم نیست. آنچه اهمیت دارد این است که ما برای حل مشکلات انبوهی که قبلا برشمردم نیاز به طرح اقدام داریم. رهبری هم فرمودند سال سال اقدام است. برای اقدام برنامه هم باید داشته باشیم. این برنامه برای اقتصاد ضروری است. اقتصاد کشور در سطح خرد و کلان در حال ورشکستگی است. اقتصاد ما تقاضا محور نیست و به همین دلیل دچار رکود در تقاضا هستیم. مگر می شود اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبری بدون تحریک تقاضا در داخل عملیاتی شود؟ ما برای ایجاد اشتغال، کاهش فساد، تقلیل نرخ طلاق و اعتیاد و... نیاز به طرح اقدام داریم. حال اسمش را هر چه می خواهند بگذارند برجام، فرجام، سرانجام( باخنده) و یا هر چیز دیگر.

** اجرای طرح اقدام چه کمکی به حفظ وحدت ملی و تقویت نظام جمهوری اسلامی می کند؟ برخی هدف از آن را براندازی می دانند؟
پاسخ: مهمترین براندازان، فساد گستران هستند. مهمترین براندازان، اعتیاد گستران، بیکاری افزایان، تورم گستران و رکود افزایان هستند. اصلی ترین براندازان آنهایی هستند که سعی در ناکارآمدسازی نظام جمهوری اسلامی دارند.
افرادی که به کارآمد سازی سیستم جمهوری اسلامی، ایجاد رونق اقتصادی، کاهش بیکاری و اعتیاد، مقابله با فساد اقتصادی و انواع دیگر فساد کمک می کنند وفادار ترین نیروها به ولایت فقیه هستند. اگر ما کارنامه کارآمدی داشته باشیم طوری که رضایت مردم جلب و جمهوری اسلامی در جهان سرش را بالا بگیرد حتما در مسیر منویات رهبری هستیم. از آن سو هر چه سبب افت اقتدار جمهوری اسلامی شود کمک به براندازی است. ببینید مولفه های اقتدار هم نرم است هم سخت. درست است که در این خاورمیانه پرآشوب باید از نظر قوای نظامی قدرتمند باشیم تا خیالمان از بابت هرگونه تعرضی راحت باشد اما اقتدارمان در گرو تامین معیشت و رفاه مردم است. اقتدارمان بستگی به ایجاد شغل برای جوانان و عزت ایرانی دارد.

** این روزها صحبت از ورود مجدد جریان احمدی نژاد به دوازهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری می شود. برخی آن را جنگ روانی می دانند که از سوی مخالفان دولت راه افتاده است؟
پاسخ: من هم آنرا جنگ روانی می دانم. اما اگر این جریان با احمدی نژاد یا بدون وی، دوباره به صحنه بیاید اولین قربانی آن اصولگرایان عاقل هستند. کشور همین الان هر چه دارد می کشد از آثار روی کار آمدن این خط مشی فکری است. اگر چنین هماوردی شکل گیرد نخستین قربانی آن عقلانیت است که بخشی از تجلی آن در اصولگرایان عاقل است. قربانی آن هم بی فروغ شدن صدای عقلای اصولگرا است.
هر چند به نظر من بحث ورود احمدی نژادیسم به انتخابات دور بعد ریاست جمهوری یک شو و نمایش برای زهر چشم گرفتن از عقلای اصولگرا است و نباید آن را جدی گرفت.

** برخی از اصولگرایان مدعی هستند مشکل اصلی اصلاح طلبان این است که به جای اینکه در چارچوب نظام رقابت و فعالیت کنند قصد رقابت با اصل نظام و رهبری را دارند. این دیدگاه به خصوص از سوی برخی از رسانه های منتسب به جریان تندرو به جامعه القاء می شود. ارزیابی تان از این نظر چیست؟
پاسخ: سالهاست با استفاده ابزاری از این گونه عناوین، یک گروه ناکارآمد خودش را به سرنوشت این ملت تحمیل کرده است. این جریان سعی دارد با دگر نمایی و دشمن نمایی، از سرمایه های انسانی جامعه که در قالب اصلاح طلبان تعریف می شوند کاسته و عقبه نظام را فقیر کند. بخش زیادی از معضلات امروزه کشور هم محصول همان فقری بود که به این وسیله در پشتوانه انسانی نظام ایجاد شد. این بازی است که توسط 'خود نظام پنداران' صورت می گیرد. این که عده ای خود را مساوی رهبری قلمداد کنند و زلف خود را به سقف نظام گره بزنند تنزل قامت بلند جمهوری اسلامی به قامت کوتاه گروهی سود جو و فرصت طلب است. این بزرگترین ظلمی است که به ارزش های انقلاب، شهدا و جمهوری اسلامی می شود.

سقف و چتر نظام فراگیر است. بزرگترین امتیاز جمهوری اسلامی هم این است که دو خرده گفتمان اصلاح طلبی و اصولگرایی از دل آن بیرون آمد. هر دو خرده گفتمان ذیل گفتمان جمهوری اسلامی مجاز به فعالیت هستند تا هنگامی که رابطه خود را با فراگفتمان حفظ کنند.

این جایگاه خرده گفتمانی باید هم عرض باشند. یکی از اشکالات و بدعت های مهلکی که در 10 سال گذشته ایجاد شد این بود که یکی از این خرده گفتمان ها خود را به جای فراگفتمان گذاشت و از این جایگاه در باره خرده گفتمان دیگر حکم صادر کرد.

البته اینکه خرده گفتمان ها با یکدیگر رابطه پادگفتمانی ( گفتمان مخالف ) داشته باشند هیچ اشکالی ندارد. یعنی اینکه رابطه اصلاح طلبی با اصولگرایی یک رابطه پادگفتمانی باشد و بالعکس. آنها باید با یکدیگر تعارض و تضاد داشته باشند و با یکدیگر بستیزند اما این ستیز باید برای کارآمد سازی فراگفتمان یا همان نظام جمهوری اسلامی باشد. شرط این رقابت و ستیز سازنده هم این است که رابطه این دو با هم افقی و ارتباطشان با فراگفتمان عمودی باشد.
اولین نقطه انحراف این بود که یکی از این دو خرده گفتمان( اصولگرایی)، خود را جای فراگفتمان جا زد و به جای برادری، برجای پدر نشست و حکم به عاق بودن فرزند دیگر داد.
اشکال فرزند دیگر( اصلاح طلبان) هم این بود که در طول زمان پذیرفت که فرزندی ناخلف و عاق شده است و رفتار واگرایانه در پیش گرفت. این فرزند( اصلاح طلبان) باید با چنگ و دندان خود را ذیل فراگفتمان تعریف کند و دال ( عنصر ) مرکزی اش را با دال فراگفتمان منطبق کند. آن خرده گفتمان دیگر هم باید از آن بالا، پایین بیاید.
باید رقابتی بین نزدیک بودن این دو خرده گفتمان به فراگفتمان شکل گیرد. بعد دید دالهای (عناصر) فراگفتمان با حقوق شهروندی، مردم سالاری و آزادی چقدر سازگار است و ما گرفتار کدام دالهایی می شویم که با دالهای جمهوری اسلامی در تضاد است.

سپس این دالها را باید پالایش کرد. متاسفانه نشستن یک خرده گفتمان جای فراگفتمان سالهاست ساحت عمومی کشور را از خود متاثر و آن را نابرابر ساخته است.

**در روزهای اخیر حملات به حسن روحانی، بیت امام و هاشمی رفسنجانی زیاد شده است اهداف آشکار و پنهان مهاجمان چیست؟
پاسخ: مهم ترین دلیل آن، انتقام از شکست انتخاباتی و فرافکنی عدم مقبولیت اجتماعی است که این جریان با آن درگیر است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X