ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روزنامه آمریکایی: واشنگتن از ایالت ها خواست در محدودیت های همکاری با ایران تجدید نظر کنند

روزنامه آمریکایی: واشنگتن از ایالت ها خواست در محدودیت های همکاری با ایران تجدید نظر کنند

ایرنا/ روزنامه آمریکایی «شیکاگو تریبیون» نوشت: پس از لغو تحریم های بین المللی و فدرال در رابطه با برنامه هسته ای ایران، «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا از دولت های ایالتی خواست در قوانین محدود کننده همکاری با ایران بازنگری کنند.

این روزنامه افزود: ««'استفان مول' هماهنگ کننده وزارت امور خارجه آمریکا در اجرای توافق هسته ای ایران در تاریخ 8 آوریل (20 فروردین) با ارسال نامه هایی به فرمانداران همه 50 ایالت آمریکا و برخی مقام های محلی از آنها خواست در هر گونه قانونی که به دنبال جلوگیری و محرومیت سرمایه ها و صندوق های سرمایه گذاری ایالتی نظیر صندوق های بازنشستگی از فعالیت اقتصادی با ایران و نیز انعقاد قراردادهای تجاری با این کشور است، تجدید نظر کند. »»

بر اساس این گزارش، تابستان گذشته، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا به کنگره گفت از ایالت ها خواهد خواست در اجرای توافق هسته ای ایران در رابطه با لغو تحریم های اقتصادی مداخله نکنند.
در نامه «استفان مول» به «بروس رانر» فرماندار ایلینویز آمده است: برخی از ایالت ها، قوانینی را با هدف تشویق ایران به تغییر در رفتارهایش به شیوه ای خاص وضع کرده اند. اگر این مساله در ایالت شما نیز صدق می کند، از شما می خواهم این موضوع را مورد توجه قرار دهید که آیا اجرای برجام به عنوان تضمین کننده ماهیت کاملا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران نگرانی های اصلی درباره این کشور را در قوانین مربوط به ایالت های شما برطرف می کند یا نه.
نویسنده شیکاگو تریبیون افزود: «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تایید کرده که نامه های مشابهی به فرمانداران 50 ایالت دیگر آمریکا ارسال شده است.

کربی افزود: توافق ایران، دولت آمریکا را متعهد کرده تا ایالت ها و دولت های محلی را به بازنگری در تحریم هایشان در قبال ایران تشویق کنند.
به گفته وی، به عنوان بخشی از برجام، آمریکا متعهد است ایالت ها و دولت های محلی را متوجه تغییرات در سیاست خارجی آمریکا کند که این امر می تواند بر روی قوانین و مقررات محلی و ایالتی تاثیر بگذارد.
بیش از 24 ایالت آمریکا قوانینی دارند که مانع انعقاد قراردادهایی با شرکت هایی می شوند که خواهان سرمایه گذاری در برخی از حوزه های اقتصادی ایران از جمله معادن و انرژی هستند.

روزنامه شیکاگو تریبیون ادامه داد: با توجه به این که بر اساس سیاست جدید آمریکا، بانک های خارجی می توانند در بخش هایی از اقتصاد ایران سرمایه گذاری کنند، هنوز معلوم نیست که آیا قوانین مربوطه در ایالت ها و تحریم های آنها مغایرتی با قانون اساسی این کشور دارد یا نه.

این روزنامه آمریکایی اضافه کرد: برخی از مدافعان تحریم های آمریکا در سطح ایالتی با این ادله با لغو تحریم های ایران مخالفت می کنند که چنین تحریم هایی فقط به دلیل برنامه هسته ای ایران نبوده و به دلیل مواردی دیگری اعمال شده اند.

بر اساس گزارش شیکاگو تریبیون، «مارک دوبوویتز» مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دمکراسی ها در آمریکا و کارشناس تحریم های ایران در این زمینه گفت: این ایالت ها یکی از ارکان اصلی طرح تحریم غیر هسته ای ایران محسوب می شوند؛ تحریم هایی که هدف جلوگیری از رفتارهای غیر قانونی و صندوق های بازنشستگی از وارد شدن در اقتصاد ایران وضع شده اند.

به نوشته شیکاگو تریبیون، نامه «استفان مول» واکنش شدید برخی از جمهوری خواهان را به دنبال داشته است. «مایک پمپئو» نماینده جمهوری خواه از ایالت کانزاس گفت انتظار دارد نامه های ارسال شده به ایالت ها آغازگر مجموعه اقدامات آشکاری از سوی دولت اوباما برای پایان دادن به تحریم های ایران در ماه های پایانی دوران ریاست جمهوری اش باشد.

سناتور «مارک کرک» رئیس کمیته فرعی بانکداری سنا آمریکا نیز همین دیدگاه را دارد.
به گزارش ایرنا، این اقدام دولت اوباما در حالی است که پیش از این، 'بیل شوت' دادستان ایالت میشیگان آمریکا با ارسال نامه ای به فرمانداران همه ایالت های آمریکا از آنها خواسته بود همزمان با تلاش اوباما برای لغو تحریم های فدرال به عنوان بخشی از توافق هسته ای ایران، تحریم های اقتصادی ایالات متبوع خود را علیه ایران اجرا یا تمدید کنند.

روزنامه 'یو اس ای تودی' در این باره شهریور 94 نوشته بود، شوت و 'اسکات پرویت' دادستان کل ایالت اوکلاهامای آمریکا که وی نیز در تهیه این نامه نقش داشته است، خطاب به فرمانداران همه 50 ایالت آمریکا گفته بودند توافق بدست آمده بین ایران، آمریکا و پنج قدرت دیگر، نمی تواند ایالت های آمریکا را نسبت به این توافق متعهد کند و این ایالت ها از اختیارات لازم برای اعمال محدودیت هایشان در رابطه با هزینه های ایالتی در ارتباط با ایران و شرکت های دارای روابط اقتصادی با این کشور برخوردار هستند.

بر اساس این گزارش، میشیگان یکی از 25 ایالت آمریکاست که تحریم هایی را علیه ایران وضع کرده که شرکت ها یا افراد را از ارسال مناقصه یا قرارداد برای فعالیت اقتصادی منع می کند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز نیز پیش از روزنامه یو.اس تودی در گزارشی اعلام کرده بود: نزدیک به 24 ایالت آمریکا تدابیر تنبیهی علیه شرکت های فعال در بخش های خاصی از اقتصاد ایران وضع کرده و صندوق های بازنشستگی عمومی را که میلیاردها دلار دارایی دارند، موظف کرده اند سرمایه های خود را از حساب شرکت های یاد شده بیرون بکشند و در برخی مواقع هم این شرکت ها را از قراردادهای دولتی کنار می گذارند.
براساس این گزارش، بیش از نیمی از این ایالت ها تنها در صورتی محدودیت و تحریم های خود علیه ایران را ملغی می کنند که تحریم های دولت فدرال از ایران برداشته شوند.
رویترز گزارش داده بود: دو ایالت 'کانزاس' و 'می سی سی پی' حتی در نظر دارند تحریم های جدیدی علیه تهران وضع کنند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده