ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سفرنامه توصیف سیاح فرانسوی از میدان امام اصفهان

سفرنامه/ توصیف سیاح فرانسوی از میدان امام اصفهان

خراسان/ خانم «جین دیولافوا» سیاح فرانسوی که در اواخر قرن نوزدهم و در عصر قاجار به ایران آمد، میدان امام اصفهان را (که آن زمان نام دیگری داشت) در سفرنامه اش این گونه توصیف کرده است:
قبل از طلوع آفتاب قافله کوچک ما وارد میدان شد. این میدان وسیع که به امر شاه عباس کبیر در سال 1850 میلادی ترسیم یافته، به شکل مربع مستطیلی است و تقریباً مساحت آن ده هکتار می شود... آثار و علامات برجسته آن سلیقه عالیِ شاه عباس را به خوبی نشان می دهند و می رساند که این مرد بزرگ دارای هوش فوق العاده و فکر بلند بی نظیری بوده است... در مقابل این شکوه و جلال بالضروره انسان از خود می پرسد که آیا روح معماران امپراتوری رم قبل از دخول در وجود غربیان، در وجود معماران چهارباغ و ابنیه این میدان حلول نکرده است؟ ... سیاحانی که از قرن هجدهم به بعد به ایران آمده اند و این ابنیه را دیده اند همه متفق القول هستند که در هیچ یک از شهرهای مهم اروپا مجموعه ساختمانی نیست که قابل مقایسه با میدان شاه اصفهان باشد.
برگرفته از کتاب «سفرنامه مادام دیولافوا»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده