ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گزارش ضعیف 6 صنعت بورسی خودرویی‌ها سردمدار شدند

گزارش ضعیف 6 صنعت بورسی/ خودرویی‌ها سردمدار شدند

ایسنا/ با پایان یافتن نیمه نخست امسال و انتشار گزارش 6 ماهه شرکتهای بورسی انتظار سهامداران بورسی برای مشاهده عملکرد شرکتها به سر رسید و گزارش عملکرد ضعیف شرکت‌ها در نیمه نخست امسال منتشر شد.
این روزها فعالان تالار شیشه‌ای بیش از هر خبر دیگری به گزارش 6 ماهه شرکتها چشم دوختند، گزارشاتی که به دلیل شرایط رکودی حاکم در اقتصاد پیش بینی می شد تا ضعیف باشد اما با انتشار رسمی اطلاعات شرکتها مشخص شد تا برخی شرکتها حتی گزارش های ضعیف تری نسبت به پیش بینی های خود ارائه کردند و با تعدیل های منفی زمینه افت شاخص و ریزش مجدد بورس را فراهم کردند.

به این ترتیب در حالی شرکتها و صنایع بورسی به طور مستقیم متاثر از وضعیت نامساعد اقتصادی هستند که گزارش های ضعیف منتشر شده توسط آنها و کاهش پیش بینی سود و حتی پیش بینی زیان نیز مهر تاییدی بر مشکلات متعدد صنایع و کمبود نقدینگی شدید آنها زد.

خودرویی‌ها سردمدار شدند
اما در میان صنایع 37 گانه ی بورسی صنعت خودرو به عنوان یکی از گروه‌های مورد توجه بازار، در ارائه گزارش بسیار ضعیف سردمدار سایر صنایع بورسی شد و با تعدیل‌های منفی خود مشکلات عمیق این صنعت را نمایان کرد.

بر این اساس همانطور که اکثر کارشناسان پیش بینی می‌کردند دو شرکت مطرح این گروه یعنی ایران خودرو و سایپا به دلیل مشکلات ناشی از فروش و افزایش ظرفیت انبارها با کاهش و تعدیل منفی مواجه شدند به طوری که شرکت ایران خودرو سود 221 ریالی خود را به 57 ریال کاهش داد و در 6 ماهه اول امسال 23 ریال معادل 40 درصد از پیش بینی خود را محقق کرد.این در حالی است که با توجه به عدم افزایش نرخ های فروش، سود عملیاتی این شرکت از 15 هزار میلیارد ریال به 8.9 هزار میلیارد ریال کاهش یافته و هزینه مالی نیز از 14 هزار میلیارد ریال به 11.4 هزار میلیارد ریال افت کرده است.

اما شرکت سایپا وضعیت بدتری نسبت به ایران خودرو دارد زیرا این شرکت بر اساس گزارش اخیر سود 4 ریالی هر سهم را به زیان 175 ریال تبدیل کرد و در دوره 6 ماهه، 126 ریال زیان پوشش داد. وضعیت نامناسب این صنعت و تعدیل های منفی ناشی از این است که هزینه‌های این شرکتها افزایش پیدا کرده و در مقابل فروش این شرکتها به دلیل تشکیل کمپین نخریدن خودرو و مشکلات متعدد این صنایع با افت مواجه شده و گزارش نامطلوب 6 ماهه این صنعت را شکل داده است.

بانکی ها ‌چنگی به دل نزدند
علاوه بر این گروه خودرویی، گزارش 6 ماهه بانکها نیز چنگی به دل نزد و گرچه این گروه با کاهش پیش بینی سود مواجه نشدند، اما در گزارش اغلب آنها فروش دارایی و املاک به دلیل افزایش هزینه نسبت به درآمدها مشاهده می‌شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X