ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سیاست روز:شلیک از قلب زمین به قلب دشمن

سیاست روز:شلیک از قلب زمین به قلب دشمن

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

حضور در زیرزمین که مصداق ساده آن را می‌توان تونل دانست، از پتانسیل‌های بالایی در بخش نظامی برخوردار است و قدمت استفاده از آن در جریان جنگ‌ها، به گذشته‌های بسیار دور برمی‌گردد. از آن زمان تا جنگ‌های امروزی، این تاکتیک به اشکال گوناگون توسط ارتش‌های جهان مورد استفاده قرار گرفته است. حتی امروزه و با وجود تمام پیشرفت‌های به وجود آمده در بخش‌های نظامی، این تاکتیک همچنان به عنوان یکی از استراتژی‌های مورد علاقه برخی از ارتش‌های جهان و همچنین نیروهای چریکی استفاده شده و در بسیاری از موارد به یکی از عوامل مهم پیروزی بدل شده است.
مورخان می‌گویند یکی از اولین موارد ثبت شده استفاده از تونل‌ها در جنگ مربوط به دو قرن قبل از میلاد حضرت مسیح‌(ع) و در جریان محاصره شهر "آمپراکیا" در یونان باستان توسط ارتش روم بوده است. در جریان محاصره این شهر نیروهای رومی قصد داشتند تا با حفر تونل به داخل شهر نفوذ کرده و مدافعین را تسلیم کنند. اما در جریان عملیات حفاری توسط لژیون‌های رومی، اهالی شهر متوجه حرکت رومی‌ها شده و آنها نیز با حفر تونل به مقابله با رومی‌ها پرداختند. نیروهای شهر "آمپراکیا" با حفر تونل به سمت تونل رومی‌ها رفته و پس از نفوذ به آن در زمان مناسب با درست کردن آتش و ایجاد دود در تونل باعث مرگ بسیاری از سربازان رومی شدند.
با گذشت قرن ها، این بار جنگ اول جهانی میدان دیگری بود که در آن تونل‌ها نقش بسیار پررنگی را ایفا کردند. در خلال این جنگ و برای از بین بردن نیروهای آلمانی و خندق‌های دفاعی آنان، ارتش انگلستان دست به یکی از بزرگترین عملیات‌های مهندسی تا آن زمان در تاریخ نظامی زد. جمعی از نیروهای مهندسی و معدنچی‌های انگلیسی، کانادایی و استرالیایی در طول زمان نزدیک به یک سال تونلی به طول ۱۵ کیلومتر را زیر خطوط دفاعی آلمان‌ها در این منطقه حفر کردند و در نهایت پیروزی بزرگی را رقم زدند.
در جریان جنگ ویتنام نیز نیروهای وابسته به ویتنام شمالی از لحاظ برتری آتش و تکنولوژی و همچنین به منظور رساندن آذوقه و نفرات مورد نیاز به جبهه‌ها دچار مشکل بودند و برای حل مشکل انتقال نفرات و ملزومات، نیروهای ویت کنگ و ارتش ویتنام شمالی دو راه را پیش گرفتند. یکی بحث ایجاد کوره راه‌هایی به نام "راه‌های هوشی مینه" در جنگل‌های ویتام بود و دیگری بحث کندن تونلهای فراوان در درون خاک ویتنام جنوبی بود.
در سال‌های دفاع‌مقدس نیز در بعضی از عملیات‌های ایران در جبهه جنوبی از تونل‌ها به عنوان مکان‌هایی برای نگاه‌داری مهمات و نفرات ذخیره و همچنین بیمارستان‌های صحرایی استفاده شد. در سال‌های پس از جنگ و با توجه به مطرح شدن بحثی به نام "دکترین نبرد ناهمطراز" بار دیگر نقش تونل‌ها به شکل پر‌رنگی در ایران مطرح شد.
در سالهای اخیر و در جریان بسیاری از رزمایش‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تونلهای مختلفی دیده شده‌اند که از درون آنها نفرات و ادوات مختلف رزمی خارج یا داخل می‌شوند. این تونل‌ها، بقاء پذیری نیروهای خودی در برابر حملات دشمن را افزایش داده و در عین حال در جریان عملیات آفندی می‌توان از آن به عنوان یک اصل غافلگیر‌کننده استفاده کرد.

وقتی موشک‌های ایرانی به قلب زمین می‌روند
طی ماه‌های اخیر و پس از نمایش غرورآفرین ۲شهر موشکی سپاه پاسداران، موضوع استفاده موفق نیروهای مسلح کشورمان از زیرزمین، به یکی از مباحث مهم در میان متخصصان نظامی و اندیشکده‌های جهان تبدیل شده است چراکه با این اقدام، سپاه پاسداران رسما چهارمین قدرت موشک‌های زیرزمینی جهان شده است.
اما با توجه به سیاست‌های دقیق و منظم نیروهای مسلح کشورمان برای ارتقای توان دفاعی و رزمی خود، می‌شد این گمانه را مطرح کرد که قطعا این شهرها و مناطق زیرزمینی موشکی، نه به تعداد معدود و نه منحصر در یگان‌های موشکی سپاه است و با سخنان جدید امیر پوردستان، این گمانه مسجل شده است.
فرمانده نیروی زمینی ارتش صبح روز چهارشنبه در هشتمین کنگره دندانپزشکی نیروهای مسلح با اشاره به فعالیت‌های عمرانی نزاجا اظهار داشت: نیروی زمینی ارتش با استفاده از ظرفیت‌های پیشرفته مهندسی خود، شهرهای موشکی را همچون همان شهرهایی که تصاویرشان در تلویزیون پخش شد، در جای جای کشور به‌ عنوان مواضع دفاعی خود ایجاد کرده است و تجهیزات دفاعی خود را در آن‌ها نگاه می‌‌دارد.
این سخنان فرمانده نیروی زمینی ارتش نشان می‌دهد، این نیرو نیز برنامه‌های گسترده‌ای در مناطق مختلف کشور و در اعماق زمین دارد که تجهیزات دفاعی متعلق به این نیرو در آن مستقر شده‌اند. با توجه به این موضوع، می‌توان ارتقای تاکتیک‌های دوران دفاع‌مقدس و تجربیات برگرفته از آن طی سال‌های اخیر را به وضوح مشاهده و در عین حال، تنوع موشک‌های قرار گرفته در عمق زمین‌های کشورمان را نیز احساس کرد.

کدام موشک‌های ارتش به شهر زیرزمینی خواهند رفت؟
با توجه به اینکه موشک‌هایی که در شهرهای زیرزمینی مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید دارای ویژگی‌های مختلفی باشند لذا مواردی چون تحرک و دقت، می‌تواند به عنوان اولین ویژگی‌های این موشک‌ها و لانچرها مورد توجه قرار بگیرد. بر این اساس، اولین گمانه را می‌توان موشک‌های خانواده "فاتح" دانست که فرمانده نزاجا در اوایل سال ۹۳، ورود آن مدل ۱۱۰ آن را به سازمان رزم این نیرو اعلام کرد.
مهمترین نکته در مورد موشک‌های فاتح بحث دقت مثال‌زدنی آن است که بارها و بارها در رزمایش‌ها و تمرین‌های گوناگون به نمایش درآمده و شکی در دقت بالا و توان نقطه‌زنی این موشک وجود ندارد. پیش از این نزاجا از سامانه‌هایی مثل راکت‌های نازعات و یا زلزال بهره می‌برد که به طبع از دقت پایین تری به نسبت فاتح برخوردار بوده و عمدتا برای آتش باری و حمله به اهدافی در اندازه بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.
با توجه به اینکه آخرین نسل موشک‌های بالستیک فاتح یعنی "فاتح ۳۱۳" به برد ۵۰۰ کیلومتر رسیده، اضافه شدن این موشک‌ها به زرادخانه نزاجا، این نیرو را قادر می‌سازد تا به صورت نقطه‌ای به اهدافی در فاصله ۵۰۰ کیلومتری حمله کرده و با دقت بالا آنها را منهدم کند. اهدافی مثل سنگرها و مراکز کنترل و فرماندهی، نقاط تجمع دشمن و یا انبارهای سوخت یا مهمات دشمن در منطقه نزدیک به خط مقدم از جمله اهدافی هستند که به راحتی و با یک شلیک به وسیله فاتح نابود خواهند شد.
بحث بعد، مسئله استفاده از سوخت جامد در این موشک است که هزینه‌های تعمیر و نگهداری و همچنین زمان مورد نیاز برای پرتاب را بسیار کاهش می‌دهد. این کاهش زمان پرتاب به همراه تحرک بالای سامانه پرتاب موشک فاتح آن را به یک انتخاب ایده‌آل برای نبردهای ناهمطراز و حضور در شهر موشکی ارتش بدل می‌کند.

مسلسل موشکی به شهر زیرزمینی می‌رود؟
از دیگر تجهیزات مهم مورد استفاده در یگان‌های موشکی ارتش می‌توان به خانواده "فجر" اشاره کرد. موشک (راکت)‌های سری فجر از جمله معروف ترین موشک‌های ایرانی است که به نوعی شهرت جهانی نیز یافته است. در جریان نبردهای رزمندگان مقاومت با ارتش صهیونیستی، این موشک ایرانی بارها و بارها با گذشتن از گنبد آهنین و سد دفاعی رژیم صهیونیستی، نقاط مختلف سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار داده و توانست نقش مهمی را در پیروزی جریان مقاومت در برابر اشغالگران ایفا کند.
موشک فجر ۵ در دو مدل طراحی شده است که شامل فجر یک مرحله‌ای با برد ۷۵ کیلومتر و فجر ۲ مرحله‌ای با برد ۱۸۰ کیلومتر است. این موشک در هر دو مدل کالیبر ۳۳۳ میلی متر بوده و دارای سر جنگی ۱۷۵ کیلوگرمی شدیدالانفجار است. طول این دو راکت، در مدل تک مرحله‌ای در حدود ۶.۵ و در مدل دو مرحله‌ای ۹.۵ متر است و شعاع ترکش‌های آن ۵۰۰ متر می‌باشد که از سوخت جامد بهره می‌برند.
پرتابگر این موشک‌ها نیز به صورت متحرک بوده و معمولا هر پرتابگر دارای ۴ موشک فجر ۵ می‌باشد. این پرتابگرها توان شبکه شدن با یکدیگر، همچنین شلیک به صورت تک راکت یا شلیک رگباری را در شب و روز به همراه تحرک بالا را فراهم می‌کند.
همچنین موشک نازعات نیز که نسل جدیدی از آن در جریان رزمایش بهار امسال نزاجا مورد آزمایش قرار گرفته است یادگاری از شهید بزرگوار حسن طهرانی‌مقدم است که در سال‌های اوج جنگ تحمیلی برای مقابله با ارتش عراق طراحی و ساخته شده است. در حال حاضر دو مدل از راکت نازعات به نام‌های نازعات ۶ و نازعات ۱۰ در سازمان رزم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران وارد شده است.
موشک نازعات ۶ دارای برد ۱۰۰ کیلومتر و وزن سر جنگی ۱۳۰ کیلوگرم است. طول این موشک در حدود ۶ متر و ۳۰ سانت بوده و از سوخت جامد بهره می‌برد. وزن کلی این موشک ۹۶۰ کیلوگرم و وزن پیشران آن ۴۲۰ کیلوگرم است. موشک نازعات ۱۰ دارای برد ۱۳۰ کیلومتر و طولی بیش از ۸ متر بوده و وزن سر جنگی آن ۲۳۰ کیلوگرم است. وزن ماده پیشران این موشک ۸۶۵ کیلوگرم و وزن اولیه موشک ۱۸۳۰ کیلوگرم است. این موشک از سوخت جامده استفاده می‌کند.
از سوی دیگر، موشک‌های زلزال نیز می‌توانند به نوبه خود، نقش مهمی در شهر زیرزمینی ارتش ایفا کنند. این موشک‌ها همنام خانواده‌ای از مهمترین و مشهورترین راکت‌های ایرانی هستند که در دهه ۱۳۷۰ تولید شده و دارای چندگونه مختلف با بردهای اعلام شده ۱۲۵ تا ۲۷۰ کیلومتر و سرجنگی ۴۵۰ تا ۹۰۰ کیلوگرم هستند.

آیا ساکنان شهر موشکی حتما باید بالستیک باشند؟
با توجه به نوع تجهیزات و ساختار نظامی نیروی زمینی ارتش، این سوال مطرح می‌شود که با وجود شهرهای موشکی سپاه پاسداران که با انواع موشک‌های بالستیک تجهیز شده اند، باز هم نیازی به ایجاد و توسعه شهرهای موشکی با بردهای کمتر وجود دارد؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که با توجه به جغرافیای وسیع کشورمان و حضور نیروهای فرامنطقه‌ای و با خوی تجاوزگری در حوالی مرزهای مختلف ایران، تنوع و توسعه شهرهای موشکی یک ضرورت محسوب می‌شود و هر کدام از تجهیزات موجود در آن، پاسخگوی نوعی از تهدیدات خواهد بود.
به معنای ساده‌تر، موشک‌های بالستیک و دوربرد جمهوری اسلامی ایران که در اختیار سپاه پاسداران قرار دارند، در صورت نیاز به سمت اهداف دوربرد و خاص مثل رژیم صهیونیستی شلیک خواهد شد، اما موشک‌هایی با برد کمتر و تنوع بیشتر، می‌توانند اهداف موجود همانند پایگاه‌های هر متجاوز در منطقه را نابود کنند.
از سوی دیگر، با توجه به سخنان فرمانده نیروی زمینی ارتش که اشاره به استقرار سایر تجهیزات دفاعی ارتش در این شهرهای موشکی را دارد، می‌توان تحلیل کرد که با این اوصاف، کم‌کم نیروهای مسلح کشورمان عملا از دایره رصد و اطلاع ماهواره‌ها و سایر چشمان نامحرم دشمن خارج شده و امکان هیچ‌گونه پیش‌بینی و برآوردی از توان دفاعی کشورمان، وجود نخواهد داشت.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده