ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رئیس سازمان غذا و دارو: گروکشی که به کمبود سُرم در کشور دامن می‌زند

رئیس سازمان غذا و دارو: گروکشی که به کمبود سُرم در کشور دامن می‌زند

تسنیم/ رئیس سازمان غذا و دارو با گلایه از گروکشی شرکت‌های پخش دارو از بیمارستان‌ها که می‌تواند در مواقعی باعث کمبود سُرم شود، گفت: به دلیل ناتوانایی بیمارستانها در پرداخت بدهی‌هایشان، شرکت‌های پخش نیز تا پول دریافت نکنند دارو تحویل نمی‌دهند.

از چند ماه قبل گلایه‌های از کمبود سُرم وجود داشت که در پیگیری‌ها نیز مسئولان امر از جمله مدیران سازمان غذا و دارو بر رفع این مشکل نوید می‌دادند و حداقل این قول را داده بودند که با اتخاذ تدابیری مشکل کمبود سُرم در بیمارستانها به وجود نمی‌آیید.

در این رابطه هر از گاهی از برخی مراکز درمانی نسبت به کمبود سُرم اخباری به گوش می‌رسد که در این راستا رسول دیناروند - رئیس سازمان غذا و دارو درباره مشکل کمبود سُرم به تسنیم عنوان کرد: واقعیت این است که در بحث سُرم دو مقوله وجود دارد، اولی مشکل بدهی بیمارستانها به شرکت‌های پخش دارو است که این مسئله قبل از اجرای طرح تحول سلامت وجود داشت، ولی تمام تلاش این بود که حداقل کمبودی از نظر دارو در بیمارستان‌ها وجود نداشته باشد ولی باید گفت که رابطه مالی بین شرکت‌های پخش و بیمارستانها هم‌اکنون نامطلوب است.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: این درحالی است که به دلیل عدم توانایی پرداخت بدهی از طرف بیمارستانها، متعاقباً شرکت‌های پخش نیز تا پول دریافت نکنند دیگر دارو به بیمارستانها تحویل نمی‌دهند، زیرا طلب شرکت‌های پخش از چند ماه پیش نیز بیشتر شده است.

دیناروند تصریح کرد: ولی با این وجود اعلام کردیم که هیچ شرکت پخشی حق ندارد برای این مطالبات از بیمارستان‌ها گروکشی کند و باید حداقل نیاز دارویی بیمارستانها تحت هر شرایطی تأمین شود.

رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه توضیح درباره برخی کمبودهای سُرم در بیمارستانها نیز توضیح داد: البته این کمبودها به این صورت نیز نیست زیرا برخی مواقع گزارشی می‌رسد از کمبود سرم در بیمارستانی، ولی وقتی بررسی می‌شود پی برده می‌شود که سُرم در انبار بیمارستان وجود دارد ولی چون در همان لحظه ارائه خدمت، سُرم وجود نداشته، تعبیر از کمبود سُرم شده است، مثلاً چندی قبل در یکی از بزرگترین بیمارستانهای تهران گزارشی از کمبود سُرم رسید ولی بعد معلوم شد که سُرم در انبار بیمارستان وجود دارد.

دیناروند درباره مشکل دومی که در بحث سُرم وجود داشت که در گذشته نیز به آن پرداخته بود اشاره کرد و افزود: مشکل دیگر در این زمینه اشکال در خط تولید یکی از شرکت‌های تولیدی سُرم بود که خوشبختانه برطرف شده است و باید این خط تولید اصلاح و ارتقا می‌یافت که این کارها انجام شده است، البته را‌ه انداری شرکت‌های جدید در این حوزه را نیز دنبال می‌کنیم ولی باید عنوان کنم که مشکل خاصی در بحث سُرم هم اکنون نداریم، البته اگر گزارشی از کمبود سُرم نیز به دستمان برسد در کوتاهترین زمان مورد بررسی می‌شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده