ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ابتکار نوشت: برجام انتخاباتی

ابتکار نوشت: برجام انتخاباتی

ابتکار/ متن پیش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

دوران پساتحریم در ابعاد جهانی و داخلی می‌تواند ویژگی‌ و تاثیرگزاری‌های مختلفی برای ایران داشته باشد. برجام علاوه بر اثرات خارجی و تغییر جایگاه ایران به عنوان کشوری تاثیرگذار در منطقه‌ و جهان اثرات خوبی نیز از بعد داخلی برای ایران به دنبال خواهد داشت. به عقیده برخی از کارشناسان سیاسی برجام و لغو تحریم‌ها باعث انگیزه بیشتر مردم برای حضور حداکثری در انتخابات امسال مجلس شورای اسلامی می‌شود. تنها یک ماه دیگر به انتخابات مجلس دهم فرصت باقی است و از مسئولان و فعالان جناح‌های سیاسی انتظار‌ می‌رود پس از فرجام برجام فضا را برای انتخاباتی پرشور آماده کنند.
برجام، دوپینگ انتخاباتی
چندی پیش حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت گفته بود تعبیر من از رفع تحریم‌ها این است که این برجام یک بود و برجام دو، انتخابات است و باید مکمل برجام یک باشد. با این حال می‌توان گفت برجام باعث دوپینگ مشارکت حداکثری مردم در انتخابات امسال می‌شود و طبیعتا ملت ایران به دنبال برجام انتخابات داخلی هستند. در این راستا برخی از کارشناسان سیاسی بر این باورند که فرجام برجام به نفع اصلاح‌طلبان و حامیان دولت (اعتدالگرایان) در انتخابات امسال مجلس شورای اسلامی تمام خواهد شد.
کولایی: موفقیت در برجام انگیزه حضور حداکثری مردم در انتخابات
با این حال این پرسش مطرح می‌شود که آیا فرجام برجام انگیزه مشارکت مردم را در انتخابات مجلس شورای اسلامی افزایش می‌دهد و حضور حداکثری به نفع چه گروه و جریانی تمام می‌شود؟ الهه کولایی، عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با «ابتکار» در خصوص تاثیر اجرای برجام در مشارکت مردم در انتخابات امسال مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به عقیده من، به طور تلویحی می‌توان انتظار داشت که در پی موفقیت دولت روحانی در به نتیجه رساندن مذاکرات هسته‌ای و ایجاد شرایطی مناسب برای رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی از دولت تدبیر و امید، جریان‌ها و کاندیداهای اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرایی که هوادار و حامی دولت هستند، حمایت می‌کنند. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه موفقیت برجام باعث مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق‌های رای خواهد شد، تصریح کرد: مردم عزیز ایران در جهت حمایت از دولت به منظور پیشبرد برنامه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای تامین مطالبات از خودشان در انتخابات امسال مجلس شورای اسلامی مشارکت حداکثری نشان خواهند داد. این استاد دانشگاه در ادامه افزود: موفقیت در برجام را تنها نباید مختص به عوامل خارجی قلمداد کرد به دلیل اینکه اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها اثرات بسیاری از بعد داخلی به دنبال خواهد داشت. کولایی در این باره تاکید کرد: طبیعتا برجام، جایگاه و میزان اثرگذاری ایران در منطقه و جهان را بهبود خواهد بخشید، اما اجرای برجام اثرات مختلف مثبتی در داخل کشور همچون افزایش مشارکت مردمی در انتخابات می‌گذارد. او در ادامه گفت: مردم عزیز ایران به خوبی نسبت به مشکلات و موانع پیشروی دولت در صحنه مطالبات خودشان آگاه و مطلع هستند. بنابراین به نظر نمی‌رسد ملت ایران دست از حمایت خودشان برای پیشبرد برنامه‌های دولت بردارند. نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در پایان بیان کرد: به نتیجه رساندن مذاکرات هسته‌ای از سوی دولت روحانی برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات اسفندماه کافی خواهد بود، اما تلاش‌های مخالفان دولت می‌تواند نتیجه را به حالت معکوس یعنی مشارکت حداقلی مردم در انتخابات تبدیل کند.
امانی: توافق هسته‌ای باعث موفقیت اصلاح‌طلبان و موافقان دولت در انتخابات می‌شود
شهربانو امانی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی نیز درباره تاثیر اجرای برجام در مشارکت مردم در انتخابات امسال مجلس شورای اسلامی به «ابتکار» گفت: هر عامل مهمی در هر برهه زمانی یا در سپهر سیاسی ایران تاثیر خود را می‌گذارد. نظام جمهوری اسلامی سعی و تلاش بسیاری را برای مدیریت، راهبری و انسجامی واحد در شکل گیری ایرانی قدرتمند انجام داد تا تحریم‌های ظالمانه علیه کشور خنثی شود. او در این باره اضافه کرد: ایران به استفاده از هنر گفت‌وگو و تعامل با جهان توانست برجام را به فرجام برساند. خوشبختانه دولت حجت‌الاسلام حسن روحانی با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب توانست برجام را نهایی و تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند. وی به تاثیر برجام در مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق‌های رای اشاره کرد و گفت: به عقیده من، برجام باعث مشارکت حداکثری ملت در انتخابات امسال مجلس شورای اسلامی می‌شود و مطمئنا این موضوع به نفع اصلاح‌طلبان و موافقان دولت تدبیر و امید تمام خواهد شد. امانی با بیان اینکه پس از اجرایی شدن برجام ایران به عنوان کشوری تاثیرگذار در دنیا به خصوص در منطقه بدل شده است، تاکید کرد: ملت عزیز ایران با صبر و شکیبایی خودشان به دولت تدبیر و امید برای توافق جامع هسته‌ای زمان و فرصت دادند و از همه مهمتر به رئیس جمهوری اعتماد کردند و حسن روحانی از آزمون اعتمادی که از سوی مردم به وی داده شده بود سربلند و با نتیجه‌ای رضایت بخش بیرون آمد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه به عملکرد مجلس نهم در این دو سال اشاره کرد و افزود: ملت عزیز ایران به خوبی رفتارها و عملکردهای نمایندگان مجلس نهم را رصد و مشاهده می‌کردند که چگونه نمایندگان مجلس دهم بر سر راه دولت تدبیر و امید سنگ اندازی و باعث مانع تراشی برای برنامه‌های دولت می‌شدند. بنابراین مردم خواهان آن هستند تا به وسیله آراء خود نمایندگان قدرتمندی را به مجلس آینده بفرستند به دلیل اینکه دولت تدبیر و امید با وجود مشکلاتی که مجلس نهم برایش به وجود آورده بود توانست برجام را به فرجام برساند. به گفته او، مردم ایران به دنبال مجلسی همسو با برنامه‌های دولتند تا سیاست‌های روحانی برای پیشرفت و آبادانی کشور محقق شود. نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی دولت روحانی را وارث مشکلاتی که دولت محمود احمدی‌نژاد به بار آورده دانست و در این باره تصریح کرد: دولت تدبیر و امید درصدد است تا با رفع تحریم‌ها چرخه زنگ زده اقتصاد کشور را به حرکت درآورد.
صیامی: مردم به کاندیداهای معتدل اقبال بهتری نشان می‌دهند
دلاور صیامی، دبیرکل جبهه حامیان ولایت نیز در این باره به «ابتکار» گفت: چندروزی است که از اجرایی شدن برجام می‌گذرد و من امیدوارم تمام تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ملت عزیز وضع شده بود، لغو شود. وی در این باره اضافه کرد: به عقیده من، به دلیل اجرایی شدن برجام انگیزه مردم برای حضور حداکثری در پای صندوق‌های رای افزایش خواهد یافت. البته ملت ایران باید اجرای برجام و لغو تحریم‌ها را در سفره اقتصادی و معیشتی خودشان احساس و لمس کنند. بنابراین اگر چنین اتفاقی رخ دهد قطعا مردم همچون گذشته در انتخابات امسال و دیگر عرصه‌های سیاسی حضوری پررنگ و حداکثری از خود نشان می‌دهند. به گفته این فعال سیاسی اصولگرا، مردم عزیز ایران از اوایل انقلاب اسلامی تاکنون آن‌ هم یا وجود سختی‌ها در صحنه‌ها حضور داشتند. بنابراین ملت ایران نسبت به اثرات برجام در کشور و به خصوص اقتصاد خوش بین هستند. صیامی در ادامه به یکی از سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر نرمش قهرمانه اشاره کرد و گفت: خوشبختانه تیم مذاکره کننده هسته‌ای به فرمایش رهبر فرزانه انقلاب توجه کرد و توانست به توافق هسته‌ای دست یابد. دبیرکل جبهه حامیان ولایت در پاسخ به این پرسش که اجرایی شدن برجام و افزایش مشارکت مردم در انتخابات به نفع چه گروه و جریانی تمام خواهد شد، تاکید کرد: به نظر من، مردم ایران بیشتر به دنبال آرامش و اعتدال هستند چراکه آن‌ها از تفریط، افراط و تنش خسته و دل آزرده شده‌اند. بنابراین مردم به کاندیداهای معتدل اقبال بهتری نشان می‌دهند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده